Egy új tanulmány szerint a zeneipar sínyli meg a legjobban a világjárványt
A GESAC több európai kulturális szervezettel együtt publikálta a „Rebuilding Europe” című tanulmányt, melyben a kulturális és kreatív ágazat helyzetét és jövőbeli lehetőségeit taglalja.
A 2014-es „A növekedés megteremtése” tanulmány folytatásaként az EY tanácsadó cég kiemeli a kulturális és kreatív ágazat jelentős gazdasági hatását: az EU GDP-jének 4,4%-át teszi ki (253 milliárd euró hozzáadott értékkel), 2019-ben csaknem 7,6 millió munkahelyet biztosított, ráadásul több bevételt hozott, mint a távközlés, a csúcstechnológia, a gyógyszeripar vagy az autóipar. Érdemes megjegyezni, hogy a KKI bevételei 2013 óta 17%-kal nőttek, ezen belül a zene az egyik leggyorsabban növekvő alágazat évente több mint 4%-os gyarapodással, 1,2 millió munkahellyel.
A forgalom 31%-ának elvesztésével (2019-hez képest mínusz 199 milliárd euró 2020-ban) a KKI az egyik legsúlyosabban érintett ágazat a járványhelyzetben: egy szinten van a légiközlekedéssel, jóval meghaladja a turizmus és autóipart veszteségeit. A live szektor került a legrosszabb helyzetbe, hiszen az elsők közt érintette a korlátozás és valószínűleg az utolsók közt jön a feloldása.
A tanulmány azt is előrevetíti, hogy az előadóművészet bevételei 90%-kal, a zenei bevételek pedig 76%-kal csökkenhettek 2020-ban.
A válságtól legsúlyosabban szenvedő országok azok, ahol az live kulturális tevékenységek a nemzeti kulturális és kreatív gazdaság jelentős részét képviselik (pl. Közép- és Kelet-Európa, valamivel kisebb mértékben olyanok, mint Belgium, Hollandia, Franciaország és Szlovénia) – írja a Liveurope. A nehéz helyzetnek pedig még közel sincs vége: az előrejelzések szerint a válság hatásai 2025-ig érezhetők lehetnek az ágazat törékeny pénzügyi állapota miatt.
Elise Phagmia (a Liveurope koordinátora) elmondta: „A tanulmány megerősíti a pandémia kétségbeejtő hatásait a live szektorra, illetve az új tehetségek felfedezésére nézve. A Liveurope-nál kifejlesztett eszközeinkkel már felismertük a szektor főbb kihívásait, megcéloztuk azokat és előkészítettük a megoldásaikat. Azonnali cselekvésre szólítjuk fel az EU-t: tegye meg a megfelelő lépéseket Európa sokszínű kulturális és zenei ökoszisztémájának megőrzése érdekében.”