Zenei életrajzot írnál? Akkor ezekre mindenképp figyelj oda!
Kétségtelen, hogy a zenéd legjobb marketingje magad a zenéd. Azonban vannak olyan eszközök, amik segítenek a pozicionálásban és bevezetik rajongóidat a zenei világodba. Az egyik ilyen eszköz a biográfia, amely legtöbbször a weboldaladra kerül – egy jó életrajz kellően, mégsem túláradóan részletes, stílusos és megragadja a figyelmet. Ha épp a biód megírása előtt állsz, ez a cikk neked szól, hiszen mutatjuk, mikre figyelj ezzel kapcsolatban!
A kezdetek
Egy zenész életrajzának megírásában a legnehezebb a kezdés. Először készíts egy jegyzetet és írd fel a legfontosabb mondanivalókat vázlatpontokban. Próbáld bemutatni a zenéd hatását, stílusát, olyan objektíven, amennyire csak tudod.
Gondolj arra, hogyan mutatkozhatnál be valakinek, aki még soha nem találkozott veled vagy nem hallotta a zenédet!
Tartsd szem előtt a hangnemet is – a zenei stílusodtól és a személyiségedtől függően érdemes lehet némi humort bevinni életrajzba, hogy még megkapóbb legyen, de a formális stílus is abszolút helyénvaló, ha hozzád inkább az áll közelebb.
Háttérinformációk
Mindenképpen írj néhány releváns háttérinformációt is az életrajzodba, beleértve azt is, hogy honnan indultál! Vigyázz, ne ess túlzásokba, csak a lényegi információkat közöld! Nyilván az a célod, hogy lekösd az olvasót – ne veszítsd el a figyelmét olyan adatokkal, amelyek nem tartoznak rá, és próbálj rövid mondatokat használni!
A zenei életrajz harmadik személyben íródik. Kevesen gondolnak rá, de ez segít a webhely keresőoptimalizálásában. Lehetővé teszi továbbá, hogy a média, a bloggerek és a koncerthelyszínek egyszerűen csak másolják/beillesszék a tartalmat cikkeikbe, szóróanyagaikba, eseményeikbe stb.
A zenéd bemutatása
Bár a legtöbb rajongód már ismeri a zenédet, a biográfia megírásánál főként azokra gondolj, akik még nem találkoztak vele!
Próbálj közérthető, mégsem klisés szavakat, jelzőket használni a zenéd bemutatásakor. Ha az segít, checkold kedvenc külföldi előadóid bióját, hogy képet kapj arról, mások hogyan beszélnek a saját zenéjükről! Viszont fontos, hogy ez csak ihlet legyen, semmiképp se másolj!
Ezután írj arról is, hogy jelenleg mivel foglalkozol; stúdiózol, kislemezen dolgozol, featre készülsz? Avasd be a látogatókat néhány apró kulisszatitokba!
Ha egy zenekar tagja vagy, árnyald a banda zenei stílusát és azt, hogy mitől egyedülálló a stílusotok, majd egyenként mutasd be a tagokat; ki, milyen hangszeren játszik, mi a filozófiája stb.
Csúcspontok, elért eredmények
Ezt követően gondold át, hogy mik azok, amiket eddig elértél a zenéddel! Játszottál már országosan vagy világszinten ismert produkció előtt, vagy akár fesztiválon? Szerepeltél rádióban, sikereket értél el a streaming platformokon, esetleg díjra jelöltek? Szuper, akkor készíts minderről listát zenei életrajzodban!
Írj olyan eseményről, elért eredményekről is, amik a közelmúltban történtek, ezzel bebizonyíthatod, hogy aktív zenész vagy.
Fontos, hogy ne ajnározd magad és ne szépíts – ragaszkodj a tényekhez, és mutasd be azokat büszkén, mégis tárgyilagosan!
Idézetek médiamegjelenésekből
Ha egy ismert magazin, rádió, TV publikál rólad, akkor ezekből a megjelenésekből érdemes kiemelni részleteket a biódba. Mindez komolyságot, tekintélyt sugároz, főleg, ha elismert zenekritikusok, zenei újságírók, rádiósok méltatnak.
Ha dal- vagy klippremieredet szeretnéd eljuttatni a média munkatársainak, akkor a Koncertbooking PR és promóciós szolgáltatásaiban rejlő lehetőségeket érdemes kihasználnod! Hadd segítsünk neked a PR-ben és a promócióban, hogy zenéd még több emberhez eljusson és ezáltal szintet léphess karrieredben!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: bandzoogle.com, Wikipedia