Loudly: zenekészítés generatív mesterséges intelligenciával
Ma már bárki használhat olyan eszközöket, mint a ChatGPT vagy a Midjourney, hogy szavakkal vagy képekkel fejezze ki gondolatait. A mesterséges intelligencia azonban a zenekészítésre is hatással van. Ebben a cikkben a Loudly nevű eszközzel ismerkedünk meg, amely egy generatív, mesterséges intelligencia által vezérelt zenei platform. Célja, hogy bárki számára lehetővé tegye a „zene létrehozását, testreszabását és felfedezését".
Mi az a Loudly?
A Loudly egy 10 millió dalra kiképzett mesterséges intelligencia alapú zenei platform, amely mintegy 200 000 hangból áll. A felhasználók saját, jogdíjmentes zenét generálhatnak projektjeikhez egyszerű, természetes nyelvi promptok használatával. A Loudly lehetővé teszi, hogy kiválasszuk a zene stílusát, tempóját és hangulatát, vagy az adott hangfolyamban felcsendülő hangszereket. Az összes hang ember által generált felvételeken alapul. Bármely dal testreszabható, hogy illeszkedjen az egyes projektekhez, sőt, új dalok is létrehozhatók a semmiből. A koncepció a „zene mint kód”-elven alapul. Ez azt jelenti, hogy ahelyett, hogy lineáris hanghullámként létezne, granulált szinten lehet vele kapcsolatba lépni, hogy aztán milliárdnyi különböző hang készüljön számunkra.
Fontos, hogy a Loudly maga birtokolja az összes olyan zene szerzői jogát, vagyis nem áll fenn a veszélye annak, hogy a zenészek úgy érezzék, hogy lopnak vagy meglopták őket.
Ez is érdekelhet: A jövő zenéje: mire képes a ChatGPT és mire nem?
Az AI és a zenealkotás demokratizálása
Milliárdnyi olyan ember él a Földön, akik mindig is szerették volna átélni a zenekészítés és a zenélés élményét, de nem rendelkeznek az ehhez szükséges technikai ismeretekkel, tapasztalattal - az AI azonban lehetőséget kínál arra, hogy ötleteiket és kreativitásukat kifejezzék a zenén keresztül. Sok szempontból logikus következő lépésnek tekinthető ez egy olyan zenei ökoszisztémában, ahol a streaming szolgáltatások már demokratizálták magát a terjesztést. Ma már bárki könnyedén feltöltheti dalait, és közönséget találhat akár pár óra vagy nap alatt is – naponta ezer és ezer új zenei szerzeményt töltenek fel a Spotify-ra, YouTube-ra, Soundcloud stb. A nagy kérdés az, hogy az eljövendő tömeges kreativitás korszakában mi lesz a valódi zenészekkel?
A mesterséges intelligencia lehetőséget ad bárkinek, hogy megvalósítsa zenealkotással kapcsolatos álmait és amolyan szintetikus popsztárrá váljon, de mi a helyzet azokkal az autentikus zenészekkel, akik már rendelkeznek a zenealkotás technikai készségeivel, de most a hihetetlenül felkapottá vált AI kopogtat náluk?
Bernard Marr podcastjében Rory Kenny, a Loudly alapítója egy szemléletes példával válaszolt a fenti kérdés kapcsán: Bob Dylan 1965-ben a Newport Folk Fesztiválon nem mással, mint egy elektromos gitárral szállt szembe a koncenciókkal. Innovációs törekvései miatt sokan gúnyolták és kifütyülték, ám ezt a rebellis momentumot ma a könnyűzene történetének úttörő pillanataként tartják számon. Tette ellentmondásos volt, de általa egy teljesen újfajta műfajhoz, egy nagyobb közönséghez, egy új eszköztárhoz férhetett hozzá, nem beszélve arról, hogy fejleszthette saját narratíváját, zenei örökségét is. Azáltal, hogy Dylan így döntött azon a fesztiválon, zenei történelmünk gazdagabbá vált.
Kapcsolódó tartalom: Beköszöntött a „robotzene” kora, avagy egyre inkább teret hódít a mesterséges intelligenciával történő zenekészítés
Aggódó hangok is vannak
Természetesen a hype és az optimizmus ellenére sem szabad figyelmen kívül hagynunk azt a tényt, hogy vannak, akik aggódnak amiatt, hogy a mesterséges intelligencia kevésbé van pozitív hatással a zenére, zenealkotásra és a kreativitásra. A mesterséges intelligencia, és különösen a generatív AI megjelenése, félelmeket váltott ki az emberekből. Az aggodalmak főleg a kreatív munkakörökben az emberek iránti kereslet csökkenéséről és a kultúrát „lebutító” hatásról szólnak.
A Loudly alapítója szerint ez generációs kérdés, illetve szerintünk abba, hogy ki hogy vélekedik erről a kérdéskörről, még számos tényező (politika, gazdaság, élethelyzet, innovációkra való fogékonyság, aktuális pozíciók stb.) is beleszólhat. De! A mi üzenetünk az, hogy kezdjünk el haladni az ismeretlen felé, kezdjük el felfedezni azt! Legyünk olyanok, mint Bob Dylan, vegyük fel azt az elektromos gitárt, és csatlakoztassuk az erősítőhöz! A többi pedig? Majd jön magától!
Forrás: LinkedIn, kiemelt kép: Loudly