Zenész/sorsok – a legnézettebb zenei témájú filmek (1. rész)
Milyenek a leghíresebb zenészek a kulisszák mögött? Miért állnak ki, miben hisznek, hogyan gondolkoznak, éreznek? A színpadról lelépve is extravagáns, különc személyiségek, vagy olyanok, mint bárki más? A zenéről és a zenészekről szóló filmek lehetőséget adnak arra, hogy megtudjuk, milyenek lehetnek/lehettek ezek a karizmatikus figurák valójában, vagy a készítők képzeletében. Mutatjuk a streaming platformok korának legnézettebb zenei filmjeit.
Rocketman (2019)
Míg egyesek életrajzi filmként emlegetik a Rocketmant, Taron Egerton – aki Sir Elton Johnt alakítja a filmben – „fantasy musicalnek” nevezi az alkotást. A film készítői elmossák a határokat valóság és fikció között, mondván, ennek a filmnek nem az a célja, hogy új, hiteles információkkal írja tovább az Elton John-életművet. John több évtizedes slágereinek lencséjén keresztül a Rocketman felfedi főszereplője életének csúcsait és mélypontjait. Például az I Want Love-on keresztül érezzük az énekes gyermekkori magányát, később pedig a megújult energiáját, amikor kijön egy rehabilitációs intézményből (I'm Still Standing). Egy erőteljes, nagyívű film a Rocketman, egyben egy tisztelgés is a ma élő egyik legnagyobb élő énekes-dalszerző előtt.
8 Mile (2002)
Ez a film a fiatal, detroiti fehér rapper és ellentmondásos zenész, Eminem (valódi nevén Marshall Mathers III) valós történetét meséli el. Eminem, aki a főszereplőt alakítja, elnyerte a legjobb eredeti dalnak járó Oscar-díjat a mára klasszikussá vált Lose Yourselfért. Az 8 Mile filmzenéje a megjelenéskor a Billboard 200 első helyén debütált, és végül az év ötödik legkelendőbb albuma lett. Noha maga az alkotás dramaturgiai szempontból eseménytelennek tűnhet, a zenész közegének társadalomrajzát és a detroiti szegénynegyedet érzékletesen jeleníti meg előttünk, ahogy a rap battle-ök nyersességét, pörgős dinamikáját is.
Walk the Line (2005)
Johnny Cash korai napjait viszi vászonra a Walk the Line, ami egy életrajzi film a country zene egyik legjelentősebb alakjának életéről. A főszerepben Joaquin Phoenix mint Cash, valamint Reese Witherspoon, aki elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat ezért az alakításért a zenész feleségének, zenésztársának, June-nak a megformálásáért. A film főként Cash felemelkedésére összpontosít, lebilincselő betekintést nyújtva a fekete ruhás férfi történetének előszavába.
The Blues Brothers (1980)
A The Blues Brothers egy klasszikus Saturday Night Live szkeccsből lett teljes hosszúságú film. Dan Aykroyd és John Belushi mint Jake és Elwood Blues azon munkálkodnak, hogy pénzt gyűjtsenek annak az árvaháznak a megmentésére, amelyben felnőttek. Bár a főszereplők kitaláltak, a filmben több generáció híres zenészei is szerepelnek, köztük olyan nagyságok, mint James Brown, Cab Calloway, Aretha Franklin, Ray Charles és Chaka Khan. A blues témájú filmek egyik kihagyhatatlan opusza a The Blues Brothers.
Love and Mercy (2015)
Aki rajong a Beach Boys zenei ötletgazdájáért, Brian Wilsonért, vagy érdeklik a múlt században játszódó, zenei ihletésű filmek, annak a Love and Mercyt kötelező megnézni. Wilson fiatal (Paul Dano) és középkorú (John Cusack) énjét, valamint az 1960-as és 1980-as éveket különálló szegmensekként bemutató alkotás az énekes-dalszerző lelki összeomlását és felépülését mutatja be. A '60-as évek jeleneteiből megismerhetjük a Pet Sounds felvételének körülményeit, amiből kiviláglik a popzene korszakos zsenijének előrelátó érzékenysége is.
Almost Famous (2000)
Cameron Crowe rendező félig önéletrajzi története a Rolling Stone tinédzser újságíróját követi nyomon, egy feltörekvő klasszikus rockbanda, az Almost Famous társaságában. A film érdekes és komikus bepillantást nyújt a ’70-es évek kaotikus rockvilágába. Zenéi – amely a Simon & Garfunkeltől Led Zeppelinig vonultat fel örökérvényű dalokat – szintén ikonikusak. Olyannyira, hogy 2001-ben Grammy-díjat is nyert ez a válogatás.
High Fidelity (2000)
Egy másik Cusack-klasszikusban, a High Fidelityben a színészt egy chicagó-i lemezbolt-tulajdonosként láthatjuk, aki újraéli múltbeli szerelmi kapcsolatait. Cusack-hoz a filmben Lisa Bonet és Jack Black is csatlakoznak. A High Fidelity sikeréhez hozzájárult a lenyűgöző filmzene is, amely olyan legendás dalszerzők klasszikus műveit tartalmazza, mint a The Kinks és Bob Dylan, ugyanakkor kiemeli a kevésbé ismert (de kritikusok által kedvelt) zenekarokat is, mint például a 13th Floor Elevators vagy a Beta Band.
This is Spinal Tap (1984)
A mockumentary műfaj egyik legjobb filmjeként (ha nem a legjobbjakén) tartott This is Spinal Tap humoros bepillantást nyújt egy kitalált brit heavy metal banda világába. A filmhez egy teljes albumot írtak (és később elő is adtak) olyan slágerekké vált szerzeményekkel, mint a Tonight I'm Gonna Rock You Tonight és a Gimme Some Money. Ha (újra) át akarod élni a ’80-as évek rock korszakát, ez a film remek kiindulópont lesz hozzá.
A Star Is Born (2018)
A film cselekménye nem új – ez az 1937-es romantikus dráma harmadik remakeje –, de Bradley Cooper rendezői debütálása bizonyítja, hogy a történet újra gondolva is működik. Már csak azért is, mert nincs benne semmi bonyolult: Ally, a fiatal énekes-dalszerző, akit Lady Gaga alakít, beleszeret egy iszákos country zenészbe, ami persze bonyodalmakhoz vezet. Gaga A Star Is Bornban bebizonyítja, hogy színészként fel tud nőni Cooperhez és Sam Elliotthoz. A filmhez készült kislemez, a Shallow pedig a világ slágerlistáinak élére került, sőt, megkapta a legjobb eredeti dalnak járó Oscar-díjat is.
Whiplash (2014)
A Whiplash egy 2014-es filmdráma, amelyet Damien Chazelle rendezett. A főszerepekben Miles Teller, J. K. Simmons, Paul Reiser és Melissa Benoist láthatóak. A film alapjául egy azonos című 2013-as rövidfilm szolgált. A főszereplő az ambiciózus jazzdobos, Andrew Neiman (Miles Teller), aki mindent megtesz azért, hogy elismert zenész váljon belőle – még a szigorú zenekarvezetőt, Terence Fletchert (J. K. Simmons) is kénytelen elviselni. A film alapvetően pozitív kritikákat kapott, de nem mindenki érezte korszakalkotónak; egyesek szerint a film helytelenül ábrázolja mind a modern zeneoktatást, mind a valódi jazz-zenészek ízlését, hozzáállását és szubkultúráját is
Amadeus (1984)
A zeneszerző zseni, Wolfgang Amadeus Mozart története egy nagy adag drámát kap Peter Shaffer azonos című színpadi játékának filmes adaptációjában. A Mozart (Tom Hulce) és az idősebb olasz zeneszerző, Antonio Salieri (F. Murray Abraham) versengését kiemelő film, amely a kritikusok elismerését is elnyerte, nyolc Oscar-díjat nyert – valamint 32 további díjat, köztük a Grammy-díjat is – a megjelenéskor. Az Amadeus-ban természetesen Mozart zeneművei is felcsendülnek – a film egy izgalmas utazás a bécsi klasszikusok világába, a valaha élt egyik legismertebb zeneszerző korszakába.
Straight Outta Compton (2015)
Ice Cube fia, O'Shea Jackson Jr. játssza apját ebben a zsigeri alkotásban, amely a nyugati parti gangsta rap úttörőinek, az NWA-nak a formálódását helyezi a középpontba. Ez a film szolgáltatta az inspirációt Dr. Dre harmadik stúdióalbumához, a Comptonhoz, ami a csapat számos klasszikus dalát is tartalmazza. A film a hip-hop legismertebb előadói közötti kémiát követi, amiért 2015-ben jelölték a legjobb eredeti forgatókönyvért járó Oscar-díjra.
Inside Davis Llewyn (2013)
A Coen fivérek fekete komédiája egy népdalénekes történetét meséli el 1961-ben. A film kivételes forgatókönyvéről, fenomenális színészi játékairól és a hagyományos népdalokról vált híressé. Oscar Issac olyan népszerű zenészekkel lép fel, mint Justin Timberlake, Chris Thile vagy Marcus Mumford. A film (hasonlóan a Coen fivérek összes törekvéséhez) komoly kritikai elismerést szerzett, ami a legjobb hangkeverés Oscar-díjához és a legjobb eredeti dal Golden Globe-jelöléshez vezetett.
Sid és Nancy (1986)
A Sid és Nancy az első olyan filmek között van, amelyek a punk rock műfaját viszik a vászonra. A Sex Pistols legendás basszusgitárosának, Sid Viciousnak (Gary Oldman) és barátnőjének, Nancy Spungennek (Chloe Webb) szerelmi történetén és halálának körülményein át vezeti be a nézőket ebbe az ikonikus érába. Láthatjuk, amint Sid és Nancy először találkoznak Londonban, egymásba (és a heroinba) szeretnek, majd egy egyesült államokbeli turnéra indulnak. Emellett látjuk Sid sikertelen próbálkozását is nyomon követhetjük a szólózenei karrier beindítására (Frank Sinatra My Way című művének Oldman-féle előadása már önmagában is must-watch). Oldman és Web találkozása egy kusza, kataklizmikus és heves romantikus történetben, a punk szúrós ölelésében – kihagyhatatlan.
Folytatjuk!
Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Kiemelt kép: loudersound.com