Rádió vs. streaming – a milleniálok inkább a streamingben hisznek!
A rádióra továbbra is egyre nagyobb nyomás nehezedik a folyamatosan meg-megújuló streaming platformok előretörésével. Több rádióállomás elindította már saját digitális alkalmazását, de ez elég lesz vajon ahhoz, hogy szembe szálljanak a Spotify-jal vagy az Apple Music-kal?
A rádióra továbbra is egyre nagyobb nyomás nehezedik a streaming platformok megjelenése és elterjedése miatt. Sokan elindították saját digitális alkalmazásukat. De vajon ez elég lesz ahhoz, hogy a rádió túlélje az előtte álló időszakot?
Egy több mint 1100, 18 és 36 év közöttiek bevonásával készült felmérés során a kutatók a három platform (rádió, rádió saját alkalmása, streaming platform) használatának jellemzőit és használatuk motivációját mérték fel: menekülés, szórakozás, információszerzés, időtöltés és szocializáció. (A szokást is értékelték, de csak a rádiózás és a zenei streaming esetében.) A felmérés azt mutatja, hogy mindhárom audioplatform esetében a szórakoztatás a legerősebb motiváció. A következő motiváció a rádiózás és a menekülés (a természetben aktívabb egyének számára) - a streaming és a rádiós alkalmazások esetében.
A kutatók azt is megállapították, hogy a milleniálok úgy látják, hogy a zenei streaming szolgáltatások különböznek a rádiótól és a rádió mobilalkalmazásaitól. Míg a rádiót és annak alkalmazásait valamelyest helyettesítőnek és egymást kiegészítőnek tekintik, addig a rádió és a streamingszolgáltatások nem helyettesíthetők, hanem valamelyest kiegészítik egymást.
Minél inkább keresi a közönség a szórakozási és a szocializációs lehetőségeket a rádióban, illetve a streamingből származó információkat, annál inkább egymást kiegészítőnek tekinti a két audioplatformot. Másrészről, minél inkább keresi a közönség a menekülést és a szocializációt a rádióban, illetve a streamingből származó információkat, a két platform annál inkább helyettesíthető.
A kutatók úgy vélik, hogy a zenei streamelés előnyben részesítése annak köszönhető, hogy ez a platform lehetőséget kínál az egyéni kreativitás és kommunikáció elősegítésére, a jobb zenei tartalom kiválasztásának és a hallgatási élmény szabályozásának köszönhetően, ellentétben a rádióval.
Az is kiderült, hogy a rádióműsorok átvitele egy-egy online alkalmazásba nem elég. A milleniálok általában véve hallgatnak rádiót, de ugyanazokat a testreszabási és interakciós lehetőségeket keresik a rádiós alkalmazásokban, mint a streaming szolgáltatásokban.
Az eredmények azt sugallják, hogy a rádióiparnak újra kell gondolnia a digitális jelenlétét, hogy továbbra is vonzó legyen a millenniál piac számára, és versenyezni tudjon a streaming szolgáltatásokkal.
Forrás: itt, kiemelt kép: Unsplash