Mi a baj az Instagrammal?
Egyre többen frusztráltabbak az Instagram miatt, sőt, egyesek odáig mennek, hogy kijelentik: az alkalmazás használhatatlanná vált. De mi a baj az Instagrammal és hogyan hatnak az elmúlt időszakban bekövetkezett változások a zenészekre?
Amellett, hogy az Instagram továbbra is nagy népszerűségnek örvend, az elmúlt években egyre több elégedetlen hang látott napvilágot a platformmal kapcsolatban. Ennek következtében néhányan jelentősen csökkentették az appon töltött időt, míg mások teljesen leálltak a posztolással. De mi vezetett ehhez? Milyen problémákra panaszkodnak a felhasználók, és ezek miként befolyásolhatják a művészek építkezését?
Túl sok tolakodó hirdetés
Az egyik leggyakoribb panasz az Instagramot elárasztó hirdetések és szponzorált tartalmak jelenléte. Mint minden vállalat, a Meta is elindult a haszonszerzés irányába, illetve folyamatosan igyekszik még versenyképesebb lenni a piacon. Vannak, akik emiatt egyszerűen leválnak a platformról, mert nem tudják megszokni az új Insta-élményt...
Egyre több elmarasztaló véleményt lehet manapság olvasni ezzel kapcsolatban például Redditen. Ezek általánosságban rámutatnak az emberek hirdetésekkel, márkázott tartalmakkal és szponzorált posztokkal kapcsolatos túlterheltségére. A fizetett megjelenések miatt a felhasználók egyre kevesebb posztot látnak a barátaiktól vagy azoktól a profiloktól, amiket követnek, így egyre inkább elvesztik az érdeklődésüket a platform iránt. Az influenszerek megjelenése hozzájárult ehhez a változáshoz. Kezdetben sokan üdvözölték ezt a trendet, és akik időben elkezdték az influenszerkedést, sikeressé váltak. Az ilyen hirdetések hömpölygő áradata miatt azonban sokak szemében hiteltelenné és érdektelenné vált ez a fajta jelenlét.
Mindez a zenészek számára különösen erős versenyhelyzetet teremt. Az organikus növekedés az Instagramon egyre nehezebb a kereskedelmi tartalmak dömpingje és az algoritmikus változtatások miatt. Így két lehetőség maradt: tovább próbálkozni organikus tartalmakkal, videókkal és egyéb algoritmus-etető megoldásokkal, vagy pénzt fektetni a munkájuk népszerűsítésébe. Ez pedig elvezet minket a következő dilemmához: a költségekhez.
Kapcsolódó tartalom: Hogyan készíts tartalomnaptárat social média fiókjaidhoz zenészként?
Fizetni kell a sikerért?
Adódik a kérdés, hogy érdemes-e szponzorált tartalmakon keresztül népszerűsíteni zenét az Instagramon? A közösségi média marketingbe való anyagi befektetés nem garantálja a sikert, hiszen olykor még a megfelelő stratégia mellett sem borítékolható, hogy a fizetett megjelenítés nem vált-e ki ellenszenvet. Ugyanakkor, ha valaki képes önazonosan, hitelesen, a platform által preferált, változatos formátumú anyagokkal előállni, akkor nagyobb esélye van az előrelépésre, akár organikusan, akár hirdetésekkel.
Eljöhet/visszajöhet-e az organikus elérések virágkora? Az Instagram valahol ezen dolgozik, bár ennek gyakorlati megnyilvánulását még nem látjuk tisztán. A Meta azt szeretné, ha a tartalom alapján, akár a kisebb követőbázissal rendelkező profilok is kellő figyelmet kapnának, ezen igyekvését a TikToktól kölcsönzi. Azonban egyelőre az Instagram algoritmusainak folyamatos változása okozza a legnagyobb fejtörést, hiszen ez nagyban befolyásolja az organikus, fizetetlen tartalmak láthatóságát. Például, ha valakit újonnan kezdünk követni, az ő tartalma előnyben részesül a feedben, ami akarva-akaratlanul kiszorítja a korábban követett fiókok posztjait.
Az Instagram egy funkciója lehetőséget ad arra, hogy csak az általunk követett fiókok posztjait nézzük meg, így csökkentve a szponzorált tartalmak jelenlétét a hírfolyamban. Ezen kívül 30 napra ideiglenesen ki lehet kapcsolni a szponzorált posztokat is, de ez a lehetőség a mindennapos görgetés során könnyen feledésbe merül.
Botok, közösségi irányelvek, reelek
A botok térnyerése szintén gyakori probléma, bár sok felhasználó nincs teljesen tisztában ennek mértékével. A 2024-es Bad Bot Report szerint az internetes forgalom közel fele nem emberi forrásokból származik, az úgynevezett „rossz botok” pedig az összes forgalom egyharmadát teszik ki. Továbbá sok panasz kapcsolódik az Instagram inkonzisztens közösséi irányelveihez is. Egyesek szerint a sértő, kifejezetten diszkriminatív hozzászólásokat hiába jelentik, olyan válaszokat kapnak, hogy azok „nem sértik az irányelveket”. Eközben a saját posztjaikat gyakran törlik olyan dolgok miatt, amik véleményük szerint nem kifogásolhatók. Például tetoválóművészek munkáit távolítják el „explicit tartalom” miatt, pedig csupán egy tetoválás szerepel a posztban stb.
Egy másik fontos dilemma, hogy az Instagram anno a legnépszerűbb képmegosztó oldal volt, de mára szinte teljes mértékben videós platformmá alakult. Ez a folyamat is a konkurens TikTokhoz köthető. Mivel a TikTok népszerűsége nőtt, az Instagram bevezette a Reels funkciót, felismerve a rövid formátumú videótartalmakban rejlő potenciált. Habár sok felhasználó élvezi az ilyen típusú tartalmak létrehozását és fogyasztását, mások akadályozva érzik magukat, és nyomást éreznek a videótartalmak készítésére, mivel a négyzetes, képalapú posztok nagymértékben veszítettek láthatóságukból.
Hogyan tudnak alkalmazkodni mindehhez a zenészek?
Annak ellenére, hogy sokan panaszkodnak rá, továbbra is rengetegen aktívak az Instagramon. Ennek több oka is van. Noha a közösségösszetartó ereje csökkent, az Instagram mára annyira beágyazódott a modern társadalomba, hogy nehéz elhagyni anélkül, hogy az ember ne érezné kissé „kirekesztettnek” magát. Sokan arra használják az appot, hogy helyi eseményeket fedezzenek fel, kapcsolatokat építsenek és ápoljanak, infót szerezzenek, megosszák mérföldköveiket egy vizuális naplóban, elemezzék mások jelenlétét, és ezek miatt nehézkesen válnának meg a platformtól.
Sok művész úgy érzi, kénytelen használni az Instát a siker érdekében. Azonban érdemes alternatív felületeket is felfedezni, további social platformokon is jelen lenni, saját weboldalt létrehozni, KoncertBooking-profilt generálni az online jelenlét diverzifikálása érdekében. Egy másik hatékony módszer lehet, ha a zenészek live-okat tartanak, vagy üzenetcsoportokat hoznak létre, amelyek lehetőséget adnak közvetlenebb kapcsolat kialakítására a közönséggel. A rendszeres posztolás szintén javíthatja a láthatóságot, különösen akkor, ha az együttműködések révén zajlik. És persze mindenképpen ajánlott rövidebb-hosszabb audiovizuális tartalmakban is gondolkodni.
Ez is érdekelhet: Így készíts ütős reels videókat!
Összefoglalva, bár az Instagramot körülvevő dilemmák sokaknak okoznak fejtörést, a művészek számára továbbra is rejt lehetőségeket a platform a kapcsolatépítés, brandépítés szempontjából. Ugyanakkor érdemes aktívan keresni a lehetőségeket az Instagramon túl, a sokoldalú online jelenlét kialakítása érdekében.
Forrás: instagram.com, imusician.pro, kiemelt kép: Canva