Patreon zenészeknek - a jutalmak (2. rész)
Ma már a legtöbb zenész és tartalomkészítő tudja, hogy mi az a Patreon (a KoncertBooking blog olvasói is, hiszen a témának már szenteltünk egy cikket, amiben a Patreon-alapokat tárgyaltuk ki). A vállalat 2013-ban indult azzal a céllal, hogy segítse a kreatív iparágban tevékenykedő szakembereknek újragondolni azt, hogy hogyan kommunikálhatnak a rajongóikkal és hogyan kereshetnek pénzt a támogatásukkal egy újabb, másabb rendszerben. Lássuk, miként történik mindez és zenészként milyen lehetséges módokon hálálhatod meg a törődést!
Zenélj, építs fantábort, gyűjts pénzt – ennyi az egész!
A Patreon működési elve viszonylag egyszerű: a rajongók közvetlenül fizetnek neked az alkotásaidért. A legtöbb esetben a tartalomkészítők lehetővé teszik a rajongók számára, hogy támogassák őket bizonyos előre meghatározott előnyökért vagy ajándékokért cserébe. Általában ez azt jelenti, hogy hozzáférést biztosítasz egy exkluzív, egyedi dologhoz.
A platform középpontjában a tartalomkészítők és a rajongók közötti kapcsolat erősítése áll. A „mecénások” természetesen több tartalmat kapnak, mint az „átlagos” rajongók, hiszen ők azok, akik közvetlenül hozzájárulnak ahhoz, hogy az tartalomkészítők továbbra is képesek legyenek tartalmat, esetünkben zenét létrehozni.
Rajongókból mecénások: Patreon zenészeknek (1. rész)
Ez szép és jó, de konkrétan mi az, amit adhatsz a támogatásért cserébe?
Ha már érik benned a gondolat, hogy Patreon-taggá válsz, de fogalmad sincs, hogy miket ajánlhatnál fel a fanoknak, illetve mit érdemes adni a pénzükért cserébe, hoztunk néhány tippet neked erre vonatkozóan a Patreon blogjának útmutatója alapján.
Zárt közösségi hozzáférés
Egy zárt közösségi hozzáférés például remek módja annak, hogy a rajongók exkluzív tartalmakhoz férhessenek hozzá, naprakészek maradhassanak vagy beszélgetésbe elegyedjenek más fanokkal.
Rajongók elismerése
Rendkívül fontos megmutatni a mecénásoknak, hogy nagyra értékeled a támogatásukat. Az, ha név szerint említed a támogatót egy Facebook/Insta live-ban, vagy felajánlod, hogy közvetlenül neki címezve elénekelsz egy dalt, amit a nagyközönséggel is megosztasz, annak nagyon fog örülni.
Digitális extrák, nyers fájlok
Azáltal, hogy nyers digitális fájlokat kínálnak a rajongóknak, a Patreon-zenészek lehetővé teszik a mecénásoknak, hogy úgy érezzék, az alkotás folyamatának részesei az ötleteléstől a végkifejletig. Ennek révén azt is tudatod a rajongókkal, mennyire fontosak a visszajelzéseik és kritikáik számodra.
5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
Fizikai termékek
Klasszikus, mégis kincset ér! Egyáltalán nem meglepő, hogy a merch termékek komoly eszmei értékkel bírnak a rajongók körében, a mai napig. A pólók, bögrék, kitűzők mellett felajánlhatsz dedikált plakátokat, koncertjegyeket, de akár kazettát vagy bakelit lemezt is.
A bakelit reneszánsza, avagy ezért adj ki te is vinilt!
Korai hozzáférés
Ki ne szeretne elsőként tudni valamiről vagy elsőként megkapni valamit? A korai hozzáférés az egyik legnépszerűbb jutalom, amelyet a zenészek felkínálhatnak a mecénásoknak. Így egyrészt tudatosíthatod a rajongókkal, hogy mennyire fontosak neked, másrészt a passzív rajongókat a munkád tényleges közreműködőjévé és támogatójává teheted.
Kiegészítő anyagok
Lehet, hogy a kiegészítő anyagok nem kifejezetten a zenéddel kapcsolatosak, de lehetővé teszik a legodaadóbb fanjaid számára, hogy egy kicsit jobban megismerjenek téged. A kiegészítő ajándékok lehetnek fotóalbumok, backstage videók, korábban írt versek vagy novellák stb.
Prémium tartalmak
Gondolj prémium anyagaidra úgy, mint az általad kínált ingyenes tartalomnál jobb minőségű, vagy kiterjesztett tartalomra! Ilyenek lehetnek például: kiadatlan dalok, alternatív verziók hangszerelésre, dalszöveg variációk stb.
Ne feledd, nincs olyan, hogy jó jutalom – hálád kifejezésének csupán egyetlen fontos szempontja van, még pedig az, hogy a Patreonon értéket értékre cserélj. Ehhez mérten mérlegeld a felajánlott dolgokat!
Szeretnél még többet megtudni a Patreonról? Mi az, ami még érdekelne ebben a témában? Írd meg nekünk kommentben Facebookon vagy Instán, ha pedig további inspiráló szakmai tartalmakra vágysz, böngéssz további cikkeink között blogunkon!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: Patreon