Mit olvasnak a híres zenészek? 1. rész
Milyen könyveket ajánl Lenny Kravitz, Madonna, Frank Ocean vagy a Pearl Jam tagjai? Cikksorozatunkban neves zenészek könyvespolcaira tekintünk rá, kiemelve azokat a regényeket vagy verseskönyveket, amelyek minket is inspirálnak és szerintünk titeket is fognak (ha még nem tették). Következzenek hát az első rész alanyainak favoritjai!
Lenny Kravitz
A Grammy-díjas funk-rock zenész, Lenny Kravitz 1989-ben adta ki bemutatkozó albumát, a Let Love Rule-t. Azonos című memoárjában beszámol korai éveiről – arról, hogy milyen volt kétnemzetiségűként felcseperedni az 1960-as évek New Yorkjában, hogy miként csapott össze apjával, hogy hogyan lett szerelmes és hogy milyen mérföldkövek elérésével lett sikeres zenész.
Kedvenc könyvei közé tartozik a Thelonious Monk: The Life and Times of an American Original Robin DG Kelley-től, ami egy kritikusok által elismert, lebilincselő saga egy zenész azon küzdelméről, hogy sikeres legyen anélkül, hogy megváltoztatná egyedi zenei látásmódját.
Kravitz kedveli még J.D. Salinger korszakalkotó regényét, a Rozsban a fogó-t (The Catcher in the Rye) vagy 2015 előtt közismert magyar címén a Zabhegyezőt. A könyv – mint sokan tudjuk – az ártatlanság, az identitás, az összetartozás, a veszteség, az emberi kapcsolatok, a szexualitás és a depresszió összetett kérdéseivel foglalkozik. Szabadszájú nyelvezete miatt több amerikai államban és több országban betiltották.
Nem lenne teljes a lista Franz Kafka Az átváltozás (The Methamorphosis) című műve nélkül, melynek élénk fantáziavilága, mágikus erejű, álomszerű metaforakibontása minket is lenyűgöz, akárcsak Kravitzet.
Madonna
Madonnát lehet szeretni vagy utálni, de tény, hogy az utóbbi időkben újra feltalálta magát, miután forradalmasította a populáris kultúrát és megkérdőjelezte a nemi normákat, amikor belépett a 80-as évek férfiak által uralt zenei színterébe. Az MTV hajnalának ikonikus figurája ő, aki politikai, szexuális és vallási témák feldolgozásával harcolta ki magának a provokátor jelzőt.
S hogy miket olvas legszívesebben egy provokátor? Például a The Bad Girl című könyvet, ami eredetileg 2006-ban jelent meg spanyolul Travesuras de la niña mala címen. Mario Vargas Llosa perui szerző műve, aki 2010-ben elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Ahogyan Kathryn Harrison újságíró is megjegyezte, a könyv újraírja Gustave Flaubert Madame Bovary-ját. Llosa változatában a cselekmény narrátorának, egy perui emigránsnak a több évtizedes szerelmi rögeszméjét követhetjük nyomon.
Káosz a köbön, ahogy Madonna szereti, avagy kedvelt olvasmányai közé tartozik a Shantaram is, ami Gregory David Roberts 2003-as regénye. A könyvben egy elítélt ausztrál bankrabló és heroinfüggő menekül a Pentridge börtönből, egészen Indiáig. A regényt sokan dicsérték a bombayi zűrzavaros, 80-as évekbeli élet élénk ábrázolásáért.
Itt van még Az időutazó felesége (The Time Traveler's Wife) című Audrey Niffenegger-könyv is, ami 2003-ban jelent meg és az amerikai szerző debütáló regénye, na meg Madonna egyik kedvence. Egy szerelmi történet ez, ami egy férfiról szól, aki genetikai rendellenessége miatt kiszámíthatatlanul utazik az időben, valamint egy nőről, Clare-ről, a férfi feleségéről, aki egy művész, és meg kell birkóznia a férje gyakori távolléteivel. A történet Niffenegger kudarcos kapcsolatainak metaforája, egyszerre sci-fi és romantikus regény.
Frank Ocean
A 2010-es évek eleji berobbanása óta az énekes-dalszerző, Frank Ocean feszegeti a kortárs R&B határait, ötvözve az egyedi stílust a rejtélyes, homályos szövegekkel és az érzelmileg túlfűtött énekkel. Grammy-díjas szólómunkái mellett dalokat írt Justin Biebernek, Beyoncé-nak és John Legendnek, de együtt dolgozott Tyler The Creatorral is az alternatív hip-hop kollektívában, az Odd Future-ben. Könyvespolca igen sokszínű.
A Difficult Men: Behind the Scenes of a Creative Revolution: From The Sopranos and The Wire to Mad Men and Breaking Bad kötelező azoknak, akik kedvelik az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején képernyőre került ikonikus sorozatokat, mint a The Wire, a Breaking Bad, a The Sopranos, a Mad Men, a Deadwood vagy a The Shield. Ezek a szériák az élet és a halál, a szerelem és a szexualitás, a függőség, a faji kérdések, az erőszak és az egzisztenciális unalom kérdéseivel foglalkoznak. A könyv nagyszabású exkluzív interjúkat tartalmaz az összes jelentős színésszel, köztük David Chase-sel és James Gandolfinivel.
A Kívülállók (The Outsiders) S. E. Hinton coming-of-age regénye, amelyet először 1967-ben adtak ki. Hinton 15 éves volt, amikor elkezdte írni a könyvet és 18, amikor az megjelent. A regény két rivális csoport közötti konfliktust tár fel, amelyek társadalmi-gazdasági státusz szerint osztanak fel (munkásosztálybeliek és felsőosztálybeliek). A történetet első szám, első személyben meséli el a tinédzser főszereplő, Ponyboy Curtis. Francis Ford Coppola 1983-ban készített egy filmadaptációt a könyvből, 1990-ben pedig egy rövid életű televíziós sorozat is megjelent belőle, ami onnan folytatódik, ahol a film abbamaradt. A színpadi adaptációt Christopher Sergel írta, és 1990-ben jelent meg.
Frank Ocean polcán ott van még A Próféta (The Prophet), egy 26 prózai költeményt tartalmazó könyv is, amit angolul írt a libanoni-amerikai költő és író, Kahlil Gibran. Emellett szívesen olvassa az inspiráló Steve Jobs-életrajzot is, amit Walter Isaacson írt, aki mintegy 40 alkalommal beszélgetett Steve Jobs-szal. Ezek a beszélgetések szolgáltak a könyv alapjául, valamint a több, mint 100 – családtagokkal, barátokkal, ellenségekkel, versenytársakkal és kollégákkal készített – interjú.
Pearl Jam
Az előadók után jöjjenek egy kultikus zenekar kedvenc könyvei is! A Pearl Jam a 90-es évek eleji seattle-i alt-rock szcénában vált ismertté, élén Eddie Vedder grunge ikonnal és aktivistával. A X-generáció elégedetlenségének hangjaként a banda a kor egyik legnépszerűbb rockformációjává vált.
Franz Kafka Matt Cameront is elvarázsolta. A dobos-dalszerző-háttérvokálos a szerző Amerika című könyvéért rajong. Ahogyan az antikvarium.hu írja, a szerző „képzeletének Amerikája egyszerre a korlátlan lehetőségek mesebeli földje, és annak az elidegenedésnek klasszikus hazája, amit Kafka mindenkinél inkább átélt a Monarchia légkörében, és megérzett a távoli Egyesült Államok gyermetegebb, alakuló világában. Ennek a különös életérzésnek játékosan iszonyatos remeke az Amerika.”
Jeff Ament basszusgitárus-dalszerző az orosz író, Mikhail Bulgakov A Mester és Margarita (eredeti címén Мастер и Маргарита) művét emelte ki. A könyv nemcsak a 20. századi orosz, hanem egyben az egyetemes irodalom egyik csúcsa; sokrétegű és megjelenése óta sokféleképpen értelmezett alkotás, amelyben sok műfaj és stílus (romantika, realizmus, groteszk) keveredik, és ennek ellenére mégis többé-kevésbé egységes egészet alkot.
Versek is akadnak ám a kedvencek között! Eddie Vedder, a banda frontembere, énekes-dalszerző-gitáros a Jimmy’s Blues and Other Poems-t jelölte meg favoritnak. Ez a gyűjtemény James Baldwin költőt mutatja be. A könyörtelen őszinteségéről és a faji, nemi, osztállyal vagy szegénységi kérdésekkel kapcsolatban megdöbbentő prófétai meglátásairól ismert Baldwin költészetében éppoly merész és pezsdítő, mint híres regényeiben és esszéiben.
Folytatva a sort, vajon kinek a könyvespolcán van kiemelt helyen az Érik a gyümölcs (The Grapes of Wrath) című regény John Steinbecktől? A szólógitáros Mike McCready előszeretettel ajánlja ezt a művet, ami az 1929-es gazdasági világválságot követő „nagy depresszió” időszakában játszódik. A történet szerint a déli területeket sújtó szárazság és homokviharok tönkretették a farmerek terményeit, akik így nem tudták fizetni a bankok tulajdonában lévő birtokaikért a bérleti díjakat. A hasonló sorsra jutott Joad család történetét meséli el a regény.
A Mating Norman Rush amerikai író regénye és egyben Stone Gossard ritmusgitáros egyik kedvence. A történet egy amerikai végzős antropológia hallgató első szám, első személyű elbeszélése, aki 1980-ban Botswanába utazik. A könyv a főszereplő Nelson Denoonnal, egy ellentmondásos amerikai társadalomtudóssal való kapcsolatára összpontosít, aki kísérleti matriarchális falut alapított a Kalahári sivatagban.
Nektek melyik a kedvenc könyvetek? Szívesen olvasnátok magyar előadók, zenekarok kedvelt olvasmányairól is? Írjátok meg nekünk kommentben Facebookon vagy Instagramon!
A sorozat második részéért katt ide!
Forrás: moly.hu, antikvarium.hu, radicalreads.com, kiemelt kép: bbc.com