Barion Pixel

KoncertBooking: Műfajok nyomában, 1. rész: a világzene

külföld - 2023.04.20

Műfajok nyomában, 1. rész: a világzene

A világzene, avagy a ’world music’ egy angol kifejezés, mely a nem nyugati országok zenei stílusaihoz kötődik. Azoknak a zenei stílusoknak a gyűjtőneve, melyek sem a klasszikus zenéhez, sem a könnyűzenéhez nem sorolhatók, és gyakran népzenei jellegük van. Ebből kifolyólag az adott kultúrkör népi hagyományait is megörökítik. Emellett a nyugati kultúrán kívül eső populáris zenei műfajok, illetve azok a zenei stílusok, melyekre a harmadik világ zenéje is hatást gyakorolt, szintén a világzene ernyője alá tartoznak. De honnan ered, miért különleges a világzene és vajon mi a gond az elnevezésével? Utánajártunk.

Honnan ered a világzene?

A világzene születése 1982-83-ra tehető, amikor az angol és amerikai promóterek, lemezcégek, illetve néhány újságíró és műsorszolgáltató elkezdte népszerűsíteni a más országokból származó zenét. Különösen az afrikai stílusok keltették fel az érdeklődésüket, melyek akkoriban nagy népszerűségnek örvendett és egyet jelentettek a világzenével mint kifejezéssel. Gazdasági érdekekből kifolyólag vették át az angol üzletek a world music kifejezést, akik a sokszínűség égisze alatt nagyobb népszerűséget és profitot reméltek.

A világzene legelismertebb korai előadói:

·       Francis Bebey

A kameruni írót és dalszerzőt a világzene „lelkeként” tartják számon. Ő volt az első afrikai, akinek nemzetközi közönsége lett úgy, hogy nem nyugati stílusban zenélt. Hatalmas karrierutat járt be, ő lett az egyik legelismertebb előadó Afrikában.

·       Sunny Ade

Szintén úttörőnek számított a világzenei színtéren. Az afrikai és a nyugati zenei stílus különleges kombinálása hozta el a nigériai jújú zenész és együttese számára az elismerést. Sikereit tovább fokozta, hogy zenéiben összehasonlította az afrikai és a nyugati emberek életét, illetve ötvözte a két kultúra hangszereit. 

·       Manu Chao

A francia és az afrikai kultúrát igyekezett összeolvasztani zenéiben. Dalainak romantikus, illetve politikai és társadalmi színezetet adott: gyakran hasonlította össze a nyugati országok politikai helyzetét, környezetét az afrikai országokéval. Ez vegyes érzelmeket váltott ki a közönségből, de leginkább felkeltette az emberek érdeklődését.

Ez is érdekelhet: Cél: a világot jelentő deszkák, avagy tippek a nemzetközi zenei karrier felépítéséhez

A világzene jellegzetes stílusai

Számos műfaja és alműfaja van a világzenei projekteknek, ezek közül kiemelkedik az afrikai, a latin amerikai, valamint az indiai zenéket is. Ugyanakkor tág fogalmából eredően a hagyományos formák, úgy, mint a népzene vagy a jazz is idetartozhatnak. Lássuk a legfontosabb világzenei törekvéseket!

·       A tradicionális kínai zene:

A hagyományos kínai zenék rendhagyó módon nem az ütemre és a ritmusra fókuszálnak, ehelyett céljuk, hogy nyugtatóan hassanak a hallgatóra. A tradicionális kínai zene főleg a Han népcsoporthoz kötődik. Jellegzetessége, hogy művelői egzotikus és egyedi hangszereket használnak.

·       Közép-Amerika és a Karib-térség zenéje:

A spanyolajkú országokban népszerű zenei stílusok a latin műfajokkal és az őslakosok zenéivel vannak szoros viszonyban. A karibi zene egyfajta melodikus keveréke az afrikai és az európai zenei stílusoknak. A régió legnépszerűbb műfajai a rumba, a mambo, a salsa, a mariachi és a latin jazz.

·       Az indiai zene:

Indiában a hagyományos zenét leginkább a klasszikus és népzenei kategóriába sorolják. A punjabi és a bhnagra a bevándorlóknak köszönhetően váltak ismertté, előbbi Angliában, utóbbi Amerikában. Érdekesség, hogy ezeknek a zenei stílusoknak az integrációja leginkább a nem indiai hallgatók által indult el.

·       A keleti zene:

A legtöbb zenei stílus az ázsiai régiókban azonos módon épül fel, azaz, szinte mind a dallamra és a ritmusra helyezi a hangsúlyt, nem pedig a harmóniára. Általában ezek többszólamú és speciális hangszereket alkalmazó alkotások.

·       Az afrikai zene:

Az észak-afrikai zenei stílus merőben más, mint a közép- és dél-afrikai. Az észak-afrikai országok zenéjére leginkább etnikai helyzetük van hatással. A Rai zene az egyik legnépszerűbb stílus ezekben az országokban. Közös jellemvonása az északi és déli stílusoknak, hogy erősek, energetikusok és pörgősek. A Rai mellett az ország népszerű zenei stílusa a jújúés chimurenga  is.

·       Az észak-amerikai törzsi zene:

Bár az észak-amerikai és az európai  zeneiműfajok nem tartoznak konkrétan a világzenék csoportjába, néhány régió törzsi zenéje azonban kivételt képez. Nevezetesen az olyan bennszülött törzseké, mint például az innuk, akik egyszerű hangszeres játékukról voltak ismertek, melyet énekszóval és dúdolással kísértek.

·       A kortárs népzene Európában:

Ezekre legtöbbször ,,nyugati világzene” vagy ,,kortárs népzene” néven hivatkozunk. Minden ország rendelkezik saját, egyedi zenei stílussal, azonban a közös történelem és földrajzi elhelyezkedés miatt több ország hasonló stílussal bír. Egyik legismertebb ilyen irányzat a flamenco. 

·       Dél-Amerika tradicionális zenéje:

Az egyik legkedveltebb világzenei műfaj, hiszen energikus hangulata és táncalapú mivolta miatt lendületes ritmusa és fülbemászó jellege van. Tartalmaz elemeket a különféle afrikai országok zenéiből, valamint bennszülött törzsek balladáiból is. A kontinens legelterjedtebb zenei stílusai: a rumba, a cumbia és a tangó. 

·       A hibrid világzene:

Pluszként megemlíthetjük ezt a fajtáját is a világzenei stílusoknak, melyet azért találtak ki, hogy nevesíteni tudják a különböző kultúrák etnikai és hagyományos zenéinek keverékeit. Egyik népszerű képviselője a Worldbeat, az ír-nyugat-afrikai és az afro-kelta hangrendszer.

Ezt olvastad már? A legkülönlegesebb zenei alműfajok az elmúlt 25 évből

Fotó: Canva

És hogy hol hallgassunk világzenét? Ma már megannyi oldal kínál lehetőséget a régmúlt világzenei klasszikusainak és a friss szerzemények felkutatására és meghallgatására. Ilyenek például a World Music Network, a World Music Central nevű külföldi oldalak, Magyarországon pedig leginkább a magyarzene.eu, az ekultúra.hu és a kultúra.hu foglalkozik ezzel a témával.

A világzene halott?

Létezik egy kevésbé pozitív szemlélet is a világzenét illetően, ugyanis napjainkban egyre több zenész és lemezkiadó titulálja a kifejezést elavultnak.

A 'világzene' szó elterjedése előtt hét évvel jött létre a World of Music, Arts and Dance Festival, vagyis a Womad - ekkoriban az alapítók még örömmel reklámozták magukat „világzenei” platformként. E hozzáállás azonban megváltozott, amikor a Talking Heads frontembere, David Byrne, aki elindított egy kiadót, mely a világzene kategóriába sorolható előadókat képviseli, a New York Times-nak írt egy cikket I hate world music címmel. Ebben azzal érvel, hogy a különféle kultúrák zenéinek a befogadása hatással van a világnézetünkre, és ami egykoron egzotikus volt, az a részünkké válhat a zene által. A ’világzene’ kifejezés azonban nem ezt, hanem az „ők” és a „mi” közötti távolságtartást reprezentálja.

Ezek után miért él továbbra is a köztudatban ez a kifejezés?

A válasz erre a kérdésre inkább üzleti meghatározottságú, mint érzelmi töltetű, ugyanis általa a kiadók könnyebben tudják a zenefogyasztókat a megfelelő irányba terelni. További érv a kifejezés ellen, hogy általánosít, tehát így pont a művészet ellentévé válik, a zene elveszíti lényegét mint művészi produktum. Ma, az internet korában a ’világzene’ már nem is tűnik olyan távolinak vagy misztikusnak, hiszen egy kattinttassál hozzáférhetünk bármelyik világzenei szerzeményhez... 

A kifejezéssel és a jelenséggel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, ugyanakkor a zene az zene, mindegy, hogy milyen jelzőket aggatunk rá, a valódi értéke önmagában rejlik. 

Ne maradj le további cikkeinkről és aktualitásainkról! Kövess minket Facebookon, Instagramon és iratkozz fel hírlevelünkre!

Szerző: Máté Vanda, kiemelt kép: Canva, források: theguardian.com, musicindustryhowto.com, britannica.com, promusicianhub.com

Hasonló cikkek

Így hackeld meg a YouTube Shorts algoritmusát külföld - 2024.05.12
Nincs esély arra, hogy a mesterséges intelligencia teljesen leváltsa a zenészeket, és ez jól is van így külföld - 2024.05.05
A TV zenéje: sorozatok, amiknek a hangzásvilágát is imádjuk (1. rész) külföld - 2024.05.03
Global Music Report: jelentős növekedést produkált a zeneipar, de vannak problematikus területek külföld - 2024.04.28
Furcsa zenei kollabok, amik végül kultikussá váltak külföld - 2024.04.24
Elkészült az első mesterséges intelligencia által generált zenei videó külföld - 2024.04.07
A világ legkülönlegesebb hangszerei #1 - kalandozás a meditatív hangzásvilágban külföld - 2024.03.30
Zene és divat #2 - A punkok stílusa külföld - 2024.03.23
Innovatív zenei startupok 2024-ben – fókuszban a digitalizáció és a mesterséges intelligencia külföld - 2024.03.20
A legjobb online platformok zenetanuláshoz #1 külföld - 2024.03.17
Városok, amelyek kihagyhatatlanok a zene szerelmeseinek #2 külföld - 2024.03.14
A jövő zenéje #3: Output Co-Producer Pack Generator külföld - 2024.03.11
Zene és fenntarthatóság #4 - Kinetikus táncparkettek külföld - 2024.03.10
Tudjuk, mit olvasol idén tavasszal - kedvenc gitározásról szóló könyveink (1. rész) külföld - 2024.03.02
A jövő zenéje #2: az 5 legjobb generatív AI chatbot, amelyet neked is ismerned kell külföld - 2024.02.25
A playlistek ereje: hogyan befolyásolják a lejátszási listák a streamelési számokat és az előadók sikerességét? külföld - 2024.02.23
Az Eagles zenekar kéziratainak illetéktelen birtoklása miatt kezdődött bűnper New Yorkban külföld - 2024.02.21
Zene és fenntarthatóság, 3. rész - környezettudatos fesztiválok Európában külföld - 2024.02.11
Grammy-díjak 2024: íme a nyertesek listája külföld - 2024.02.05
A leghasznosabb appok zenészeknek (5. rész) - együttműködést támogató felületek külföld - 2024.02.03
Mi az a YouTube Samples és miért jó neked, ha zenész vagy? külföld - 2024.01.24
Zenei hagyományok #2: a korai jazz New Orleans-ban külföld - 2024.01.21
Szabadjára engedett kreativitás, avagy a Morning Pages technika külföld - 2024.01.17
Zenei hagyományok #1: klubkultúra Berlinben külföld - 2024.01.10
Műfajok nyomában, 3: a K-pop külföld - 2024.01.07
Zene és fenntarthatóság #2: zenészek, akik aktívan tesznek a környezetvédelemért külföld - 2023.12.10
Érdekességek a zene világából #1 - Valóban a zene a közös nyelvünk? külföld - 2023.12.06
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #6 – Podcastek a zenei üzletágról külföld - 2023.12.04
Új funkciókat jelentett be a TikTok: megérkeztek az előadói profilok! külföld - 2023.12.01
Elhunyt Shane MacGowan, a Pogues frontembere külföld - 2023.12.01
Disney-dalokkal érkezik Magyarországra a The King's Singers külföld - 2023.11.29
Tudjuk, mit olvasol idén télen! - Kedvenc dobolásról szóló könyveink külföld - 2023.11.20
YouTube zenészeknek, 4. rész: a legjobb csatornák DJ-knek külföld - 2023.11.15
Zene és fenntarthatóság, 1. rész: The Climate Gig külföld - 2023.11.08
Loudly: zenekészítés generatív mesterséges intelligenciával külföld - 2023.11.06
Hat év után ismét magyar csillag a Rising Stars-ban külföld - 2023.11.02
Műfajok nyomában, 2. rész: a trap zene külföld - 2023.10.27
Európában tovább nőttek a beszedett jogdíjak 2022-ben külföld - 2023.10.26
Megváltozik a Spotify jogdíj modellje 2024-től külföld - 2023.10.26
Nemzetközi díjat nyert a Larry külföld - 2023.10.23
Slash és zenekara, a Myles Kennedy & The Conspirators jövőre Budapesten lép fel külföld - 2023.10.20
Konferenciák, showcase-ek 2024-ben, amelyekre megéri jelentkezni külföld - 2023.10.18
A zeneipar szuperhősei, a szuperrajongók külföld - 2023.10.15
Kiadták az Electronic supergroup legjobb dalait külföld - 2023.10.14
A leghasznosabb appok zenészeknek (4. rész) - dalszerző alkalmazások külföld - 2023.10.02
Dalszerzők napja a mesterséges intelligencia jegyében külföld - 2023.09.29
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #5 – Podcastek a dalírásról külföld - 2023.09.24
TuneCore tanulmány: a megkérdezett indie előadók 27%-a használt már mesterséges intelligenciára épülő zenei eszközöket külföld - 2023.09.22
Eltűnsz a teendők között? A legjobb projektmenedzsment applikációk zenészeknek külföld - 2023.09.10
Tanulj, fejlődj, inspirálódj #5 – a legjobb szakmai podcastek dobosok számára külföld - 2023.08.08
Tedd próbára magad! - Külföldi dalszerző versenyek, amelyekre érdemes jelentkezni külföld - 2023.08.02
Itt a Meta legújabb fejlesztése, az Instagram Threads külföld - 2023.07.17
Gumicukor hegy, Bob Hope imitátor, kiskacsák - furcsa backstage igények világsztároktól (1. rész) külföld - 2023.06.18
ChatGPT-4: a zeneipar forradalmasítása mesterséges intelligenciára épülő nyelvi modellekkel külföld - 2023.04.16
Szakmázásra fel! - A legjobb zenei konferenciák Európában 2023-ban külföld - 2023.04.03
A régi zenék jobbak, mint a maiak? (2. rész) külföld - 2023.03.22
Az Apple Music önálló alkalmazást készített a klasszikus zene kedvelőinek külföld - 2023.03.21
Beköszöntött a „robotzene” kora, avagy egyre inkább teret hódít a mesterséges intelligenciával történő zenekészítés külföld - 2023.03.18
Már majdnem megvagy az új lemezeddel? Így készíts/készíttess ütős albumborítót hozzá! külföld - 2023.02.27
Megérkezett a Spotify új funkciója, a mesterséges intellingecián alapuló DJ külföld - 2023.02.23
„Lennél a Valentinom?” – 9 power couple a modern zene világából külföld - 2023.02.10
Március 19-én zárul a kolozsvári Jazz in the Park fesztivál versenyére való jelentkezés! külföld - 2023.02.08
Harry Styles kapta az év albuma díjat, Beyoncé rekordot döntött külföld - 2023.02.06
Michael Jackson unokaöccse játssza a címszerepet a Michael című életrajzi filmben külföld - 2023.02.01
George Michael, Missy Elliott, a Joy Division/New Order is jelölt a Rock & Roll Hírességek Csarnokába külföld - 2023.02.01
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #4 – „Nők a zenében” podcastek külföld - 2023.01.31
YouTube zenészeknek, 3. rész: fókuszban a zenei marketing külföld - 2023.01.23
Francia jelentés: csalnak a streaming hallgatottsággal külföld - 2023.01.16
Ava Max új lemezt ad ki külföld - 2023.01.11
Zene és divat kapcsolata: a flapperektől a hippiken és a punkokon át a kevert stílusokig külföld - 2023.01.09
YouTube zenészeknek, 2. rész - Branding, kritika, edukáció külföld - 2023.01.04
Nem csak a gamerek Mekkája: Discord zenészeknek külföld - 2022.12.30
Az elektronikus zene legfőbb online piactere: a Beatport és ami mögötte van külföld - 2022.12.29
7 nélkülözhetetlen ingyenes alkalmazás útközbeni zenéléshez külföld - 2022.12.27
Mentálhigiéné a zeneiparban, 1. rész: Támogató szervezetek, platformok külföld - 2022.12.20
YouTube zenészeknek, 1. rész: a 7 legjobb csatorna dobtanuláshoz külföld - 2022.12.20
Vigyázz, kész, TikTok #3: live streaming a TikTokon – van értelme? külföld - 2022.12.14
Innováció a zsebedben – niche zenei mobilappok, amikre érdemes odafigyelni #1 külföld - 2022.12.07
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #3 – Gitárról szóló podcastek külföld - 2022.12.04
#SpotifyWrapped: 2022 legnépszerűbb dalai, előadói, podcastjai és trendjei külföld - 2022.12.01
A bolygó az egyetlen táncparkettünk – zenei rendezvények és a fenntarthatóság külföld - 2022.11.24
Rádió vs. streaming – a milleniálok inkább a streamingben hisznek! külföld - 2022.11.22
Vigyázz, kész, streaming – így maxold ki az Apple Music-ot! külföld - 2022.11.18
Több mint egymilliárd fiatal hallása van veszélyben külföld - 2022.11.17
Zenész/sorsok – a legnézettebb zenei témájú filmek (1. rész) külföld - 2022.11.14
Az Amazon lekörözi a Spotify-t és az Apple Musicot? külföld - 2022.11.12
A független zenészek Mekkája, avagy a Bandcamp és ami mögötte van külföld - 2022.10.27
Egy tanulmány szerint a nők még mindig alulreprezentáltak a globális zeneiparban külföld - 2022.10.14
Új filmzenei albuma jelenik meg az Oscar-díjas Hans Zimmernek külföld - 2022.10.10
Hogyan használd a Redditet rajongótáborod növelésére? Mondjuk! külföld - 2022.10.07
Itt az új social média-őrület, a BeReal! Ismerd meg és használd ki a benne rejlő lehetőségeket! külföld - 2022.09.28
Tanulj, fejlődj, inspirálódj – a legjobb szakmai podcastek zenészek számára #2 külföld - 2022.09.02
Spotify & Shopify: így alakítsd át az előadói profilodat egy virtuális bolttá külföld - 2022.07.26
Tudjuk, mit olvasol idén nyáron #2 – 2022 eddigi legjobb zenei könyvei külföld - 2022.07.25
Lehetsz-e digitális nomád zenei producerként? Spoiler: IGEN! Mutatjuk, hogyan! külföld - 2022.07.20
Városok, amelyek kihagyhatatlanok a zene szerelmeseinek külföld - 2022.07.18
Cél: a világot jelentő deszkák, avagy tippek a nemzetközi zenei karrier felépítéséhez külföld - 2022.07.04
Tudjuk, mit olvasol idén nyáron – kedvenc zenei szakkönyveink külföld - 2022.06.15
A rap rövid története + 4 dolog, amit kerülj el (kezdő) rapperként külföld - 2022.06.13
Tanulj, fejlődj, inspirálódj – a legjobb szakmai podcastek zenészek számára külföld - 2022.06.08
Patreon zenészeknek - a jutalmak (2. rész) külföld - 2022.05.13
Mit olvasnak a híres zenészek? 1. rész külföld - 2022.05.11
Nem csak a 20 éveseké világ – előadók, akik 30-on túl lettek sikeresek külföld - 2022.04.27
A leghasznosabb appok zenészeknek (1. rész) külföld - 2022.03.28
#RiotGirls, avagy nők, akik megváltoztatták a zeneipart külföld - 2022.03.08
AR és VR technológia a zenében - ez lenne a jövő? külföld - 2022.02.15
NFT-k: egy új világ küszöbén állunk? külföld - 2022.01.19
Trükkök a Spotify algortimusának befolyásolására külföld - 2021.12.14
Ügyelj a biztonságra, avagy tippek rendezvényszervezőknek! külföld - 2021.11.09
A legkülönlegesebb zenei alműfajok az elmúlt 25 évből – 1. rész külföld - 2021.10.20
Jövőre Budapesten koncertezik a Red Hot Chilli Peppers! külföld - 2021.10.13
A 9 legjobb fülmonitor 2021-ben külföld - 2021.03.10
Less be a világsztárok luxusturnébuszába! külföld - 2021.03.03

Ferestre pop-up (în cadru)

Expirare timp

Expirare timp

Nr de solicitări ale Dvs. au depășit
cele cinci posibilități,
Pentru alte căutări logați- Vă
sau înregistrați-Vă aici!

Tip

Tip

Registrare

Logare

Registrare

Registrare

Folosința paginii este legată de regisztrare.

Social

Registrați-Vă

sau

Registrare

Completarea numelui este obligatorie.
Completarea adresei de e-mail este obligatorie.
Completarea numărului de telefon este obligatorie.
Completarea cu parolă este obligatorie.
Acceptarea directivelor de prelucrare este obligatorie
Acceptarea condițiilor de utilizare este obligatorie.
Este obligatorie utilizarea pozei KoncertBooking cu filigran, siglă.
Ai deja profil? Logează-te!

Parolă uitată

Parolă uitată

Dacă ați uitat parola, puteți solicita una nouă prin completarea câmpului următor.

Parolă uitată

Vă rugăm să completați cu adresa de e-mail al utilizatorului.
Încă nu ai profil? Registrează-te aici!

If you haven't receive the activation email, you can ask for a new one by filling up the field below with your e-mail address.

Resend activation email

If you haven't receive the activation email, you can ask for a new one by filling up the field below with your e-mail address.

Resend activation email

Vă rugăm să completați cu adresa de e-mail al utilizatorului.
Încă nu ai profil? Registrează-te aici!

Reînnoire parolă

Reînnoire parolă

Dacă ați uitat parola, Vă trimitem un link, cu ajutorul căruia puteți face o parolă nouă și puteți ajunge înapoi în contul Dvs.

Reînnoire parolă

Vă rugăm a introduce parola din nou.
Vă rugăm să introduceți parola cea nouă

Atenție!

Atenție!

Pentru utilizarea funcției vă rugăm logați- Vă
sau înregistrați-Vă aici!

Meghívó küldése

Parolă uitată

Succes!

Succes!

Atenție!

Atenție!

Zi specială!

Zi specială!

Prețurile din listă pot fi diferite! Vă rugăm să cereți informații pe chat!

Atenție!

Atenție!

După showurile de miezul nopții, data de căutare corectă este cea de la ziua imediat următoare. De ex. La un show/eveniment club ce începe sâmbăta la miezul nopții, este de căutat ziua de duminică ora 01:00!

Zi specială!

Zi specială!

Prețurile din listă pot fi diferite! Vă rugăm să cereți informații pe chat!

Atenție!

După showurile de miezul nopții, data de căutare corectă este cea de la ziua imediat următoare. De ex. La un show/eveniment club ce începe sâmbăta la miezul nopții, este de căutat ziua de duminică ora 01:00!

Atenție!

Atenție!

Valabilitatea linkului de activare a expirat! E-mailul de activare V-a fost trimis din nou.

Keresés mentése

Keresés mentése

Keresését hozzáadhatja a naptárához, így az eseményben lévő linket megnyitva mindig friss találatokat kaphat.

Zi specială!

Előadói lista küldése

Hibás emailcím!
Nincsenek előadók kiválasztva

Ajánlat küldése

Ajánlat küldése

Hibás emailcím!

Listázó linkjének küldése

Listázó linkjének küldése

Hibás emailcím!
Név megadása kötelező!
Închidere