A független zenészek Mekkája, avagy a Bandcamp és ami mögötte van
Aki zenészként otthonosan mozog a digitális zenei színtéren, annak valószínűleg ismerősen cseng a Bandcamp online zenei piactér neve. A szolgáltatás 2008-ban indult azzal a céllal, hogy platformot biztosítson a független zenészeknek az értékesítésre. Honnan indult, hol tart most és mi a várható jövője a platformnak? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
Mi az a Bandcamp?
Az online zenei piactérként működő Bandcamp egyik jellegzetessége, hogy a zenészek számára egy személyre szabható mikroweboldalt biztosít, ahová feltölthetik albumaikat, dalaikat. A szerzemények meghallgatása díjmentes, a letölthető tartalmak zenésztől függően lehetnek ingyenesek vagy fizetősek. Néhány esetben a vásárló több pénzt is felajánlhat, mint amennyit a feltöltő szabott ki. A Bandcamp bevételét ezen tranzakciók százalékos hányada adja.
Mondhatjuk, hogy a Bandcamp története egy alulról építkező sikersztori. Az alapító Ethan Diamond azzal a céllal hozta tető alá a platformot, hogy visszaadja az irányítást a zenészek és alkotók kezébe, egy könnyen használható, egyszerű platformot biztosítva számukra zenéik eladásához és a rajongókkal való interakcióhoz.
Megalakulása óta a Bandcamp vitathatatlanul a független zenészek és kiadók egyik legfontosabb bevételi forrásának számít bizonyos körökben. Az, hogy a Bandcamp az utóbbi időkben új funkciókat vezetett be (pl. várólista funkció a streaming platformok mintájára), továbbá, hogy felvásárolta a vállalatot az Epic Games, azt mutatja, hogy a döntéshozók lépéseket tesznek azért, hogy felvehessék a versenyt a digitális zenei szintér uralkodóival. De képesek-e szembe szegülni a streaming hegemóniával anélkül, hogy elveszítenék azt a független szellemiséget, ami a kezdetekben relevánssá tette őket?
Bandcamp vs. Spotify
Természetesen ez a lassan kibontakozó sikertörténet elhalványul a 2006-ban Stockholmban alapított Spotify robbanásszerű felemelkedésével szemben. A zeneiparban az iTunes óta a legjelentősebb szeizmikus változás a Spotify, ami elképesztő számokkal operál.
Olvastad már? Trükkök a Spotify algortimusának befolyásolására
Ezzel együtt az elmúlt években a Spotify és versenytársai kritikusai egyre erőteljesebben hangoztatták a streamelésnek a zenészek jövedelmére gyakorolt káros hatását…
A Bandcamppel ellentétben a Spotify-on a jogdíj mértékét nehéz pontosan megállapítani, hiszen ebben a modellben az előadói streamek száma és az összes streamelt dal aránya alapján fizetik a zenészeket – ez természetesen a nagyobb előadóknak sokkal nagyobb hasznot hoz, mint a kisebb, független produkcióknak. Nem beszélve arról, hogy a streamenkénti kifizetések a Spotify-on évek óta fokozatosan csökkennek.
A Bandcamp ezzel szemben úgy tűnik, inkább az előadók pártját fogja: 2020 márciusában például új kezdeményezést vezetett be a COVID-19 világjárvány által érintett zenészek támogatására: minden hónap első péntekén 24 órára lemond részesedéséről.
A „Bandcamp Fridays” hatalmas sikert aratott, több mint 20 millió dollárt tettek közvetlenül a zenészek és kiadók zsebébe az első négy hónapban – mindenki meglepetésére.
Az ehhez hasonló kezdeményezések segítenek abban, hogy a Bandcamp elszívja az elkötelezett zenerajongókat a streaming óriásoktól. Ilyen például a glasgow-i DJ, rádiós műsorvezető és promóter, Mag is, aki 2020-ban lemondta Spotify-előfizetését. Ahogy ő mondta, már nagyon korán elkezdte használni, kb. 2009 óta volt a Spotify felhasználója, és azért mondta le az előfizetését, mert egy ideje már megkérdőjelezi azt a modellt, amit a Spotify képvisel, illetve a Bandcamp Fridays-t nagyon hasznos kezdeményezésnek tartja, ami valóban a zenészeknek, a zenészekről szól.
„Szerencsés vagyok, hogy megengedhetem magamnak, hogy zenét vásároljak, de tágabb értelemben azt gondolom, hogy az a gondolat, hogy az emberek havi 5-10 fontért hozzáférhessenek a zenetörténelem teljes spektrumához, szörnyű. Ez elkerülhetetlenül versenyfutást eredményez a zenészek között, miközben leértékeli munkájukat."
Kapcsolódó tartalom: Spotify & Shopify: így alakítsd át az előadói profilodat egy virtuális bolttá
Miközben valóban lelkesítő történeteket hallhatunk, olvashatunk olyanoktól, akik elmondásuk szerint etikusabb döntést hoznak a zenefogyasztással kapcsolatban a Spotify elhagyásával, az adatok arra világítanak rá, hogy a Spotify prémium hallgatói bázisa 2015 óta évről-évre exponenciálisan emelkedik.
A legtöbb zenehallgató számára, az alkalmi fogyasztóktól az elkötelezett fanokig, a kényelem mindent visz. Mára hozzászoktak ahhoz, hogy a zene olyan széles választéka van a kezük ügyében, hogy nehéz elképzelni, hogy valaha is visszavágyjanak egy streamelés előtti világba.
Ez is érdekelhet: A streaming a zenerajongóknak jó, a szerzőknek kevésbé - állítja egy tanulmány
Úgy tűnik tehát, hogy a streamelés jött, látott, győzött és egy ideig még ünnepli győzelmét. Ezzel párhuzamosan a Bandcamp csapata keresi a módját, hogy hogyan fejlessze platformját a hallgatók számára, hogy még több zenerajongót csábítson el Spotify-tól. A közelmúltban bevezettek egy sor funkciót iPhone és Android alkalmazásaikba, amely lehetővé teszi a rajongók számára, hogy különböző albumokat és számokat streameljenek saját gyűjteményükből a korlátlan, megszakítás nélküli streamelés jegyében, offline letöltési lehetőségekkel és véletlenszerű lejátszási funkcióval. Ismerősek ezek a funkciók, igaz?
A közösségi oldalakon olvasható kommentekből az rajzolódik ki, hogy a zenerajongók szurkolnak a Bandcampnek, hogy megközelíthesse a Spotify piaci részesedését. Hogy ez így lesz, hogy ennek így kell-e lennie, az a jövő zenéje.
Az Epic Games vita és a Bandcamp jövője
Egy másik jele annak, hogy a Bandcamp növelni kívánja részesedését a digitális zenei környezetben, az volt, hogy a közelmúltban ellentmondásos módon eladták a vállalatot az Epic Games-nek, amely a népszerű Fortnite mögött áll, és amelynek havi 80 millió felhasználója van.
Ne maradj le erről sem: A streaming új generációja: Twitch zenészeknek
A Bandcamp gyorsan megnyugtatta a zenészeket és a hallgatókat, hogy ezzel semmi nem változott és nem is fog, minden marad a régiben a szolgáltatásukkal kapcsolatban.
A felhasználók azonban érthető módon gyanakodnak az eddig deklaráltan független, közösségközpontú vállalkozás eladása miatt – különös tekintettel arra, hogy a kínai multinacionális technológiai óriás, a Tencent 40%-os részesedéssel rendelkezik az Epic Games-ben, ami egyébként a világ egyik legértékesebb vállalata. Többek között a QQ és a WeChat nevű üzenetküldő szolgáltatásairól, valamint saját streaming szolgáltatásukról, a Tencent Musicról ismertek.
Sok zenész és kiadótulajdonos fél attól, hogy mit hoz a Bandcamp jövője a hatalomátvétel után.
Végső soron a kívülálló szellemiség tette a Bandcampet a független zenészek és alkotók körében kedvelt platformmá – célja mindig is az volt, hogy közelebb hozza egymáshoz a zenészeket és közönségüket.
A platform azért rezonál a hallgatók igényeivel, mert a közösségre helyezi a hangsúlyt – és minden olyan gyors növekedésre tett kísérlet, amely a platformot az olyanokkal versenyeztetné, mint a Spotify és az Apple Music, valószínűleg felhígítaná vagy teljesen lerombolná ezt a szellemiséget. Lehet, hogy a változás kerekei már mozgásban vannak, de remélhetőleg a Bandcamp az elkövetkező években is létfontosságú mentőövet biztosít a zenészek és a kiadók számára, miközben ragaszkodik független szellemiségéhez.
Érdekelnek a 21. zeneipari folyamatok? Szeretnél többet megtudni a zenei marketing trendekről? Jó lenne még inkább képben lenni a magyar és nemzetközi hírekkel? Iratkozz fel hírlevelünkre és mi elkalauzolunk a zene világában!
Forrás: pirate.com, kiemelt kép: visionsrecordings.com