Műfajok nyomában, 2. rész: a trap zene
A trap zene az egyik legmeghatározóbb műfajjá nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben. A hip-hop világ szerves részeként a trap nemcsak egy zenei stílus, hanem egy kulturális mozgalom is, amely mély gyökerekkel rendelkezik az amerikai déli államokban. Ebben a cikkben összefoglaljuk a trap zene történetét, hullámait és várható jövőjét dióhéjban, valamint kitérünk a műfaj legfontosabb képviselőire is.
A trap zene gyökerei
A trap zene gyökerei az 1990-es évek végére és a 2000-es évek elejére nyúlnak vissza. A 'trap' kifejezés eredetileg az atlantai drogkereskedelemben használt épületekre és helyszínekre utalt, ahol különféle drogügyletekben érdekelt felek találkoztak. Ennek a világnak az ábrázolása és bemutatása az alapja a trap zenének. A 'trap' kifejezést egyébként 1995-ben az atlantai székhelyű Goodie Mob hip-hop csoport használta először.
Kezdetben az olyan előadók, mint OutKast vagy UGK elkezdték belevinni a szövegeikbe az atlantai gettók hangulatát, de a műfaj igazi a 2000-es évek közepén robbant be, amikor olyan előadók, mint T.I., Gucci Mane és Young Jeezy létrehozták a trap zene modern verzióját. Ezek az albumok, művészek, na és persze olyan producerek, mint Shawty Redd vagy olyan DJ-k, mint DJ Toomp járultak hozzá leginkább ahhoz, hogy a trap elterjedjen a hip-hop szubkultúrában. És noha a felszínen úgy tűnik, hogy a trap csak szexről, drogokról, pénzről és végső soron egy idealista életmódról beszél, mélyebb mondaivalója is van. A trap zene hagyományosan betekintést enged a fekete közösségekben meglévő kulturális és gazdasági egyenlőtlenségekbe a múlt és a jelen élményei nyomán, képet fest a sivár életszínvonalról és az utcákon tapasztalt körülményekről.
Lírai zenei tartalmai egy olyan embercsoport vágyát mutatják be, akik a szegénység és a rendszerszintű rasszizmus által sújtott életközösségből szeretnének kitörni, hogy megéljék az „amerikai álmot” és megvalósítsák azt az egyetlen lehetségesnek tűnő módon - zenével.
Kapcsolódó tartalom: Műfajok nyomában, 1. rész: a világzene
A trap második hulláma
A trap zene két évtizeden át folyamatosan haladt az atlantai underground térből a globális mainstream felé. Lex Luger producer magába szívta DJ Toomp és Shawty Redd hatását, és 2009-től kezdve hozzájárult a trap zene második hullámának megindulásához. Waka Flocka Flame rapperrel való együtműküdése nyomán a „Hard in Da Paint” 2010-ben sláger lett, miközben a hangzás szépen lassan megkerülhetetlenné vált, és mindenki szeretett volna egy részt magának belőle.
Luger ütemei még populárisabbá váltak, amikor Snoop Dogg, Jay Z, Kanye West és Rick Ross számaiban is felbukkantak. Nem sokkal később az olyan EDM művészek, mint Rustie vagy Hudson Mohawke elkezdték játszani Luger dalait szettjeikben, és itt szem- és fültanúi lehettünk at igazi crossover játéknak. Ez jelzi a kezdetét annak, ami a mai trapet jellemzi. A trap ezután más műfajokban is megjelent és lassan eljutott a popzenéig is. Közben Mike-Will-Made-It és a Metro Boomin' producerek az elsők között törtek be az élvonalba, és bár a trap eredeti feltalálóit nem ismerték széles körben, a stílus a 2010-es évek környékén végérvényesen berobbant a mainstreambe is.
A trap ma
Az olyan előadók, mint Beyoncé vagy Miley Cyrus, a trap hangzás globálissá vált, és olyan műfajokban is visszaköszön, mint a K-pop és a reggaeton. 2017-ben a rap és az R&B felülmúlta a rockműfajokat az Egyesült Államokban az albumeladások és streamelések alapján, a trap pedig vitathatatlanul a rap legnépszerűbb alműfajává avanzsált. Ez azt jelenti, hogy milliók hallgatnak olyan zenét, amely a szegregáció, a rendszerszintű rasszizmus és az urbánus erőszak elleni küzdelem kulturális örökségének feltárásával kezdődött...
Manapság a trap zene általános fókusza az azt körülvevő esztétika felé tolódott el. A trap előadók újabb generációját gyakran kritizálják amiatt, hogy olyan zenét készítenek, amelyből hiányzik a hitelesség, az egyéniség és a történetmesélés. A trap úttörői ezt nem nézik jó szemmel, például Shawty Redd sem, aki pont emiatt zárta be produkciós cégét. Vannak azonban olyan OG-k is, akik felismerik az egység fenntartásának és a megbékélésnek a szükségességét a trap- és rapművészek idősebb és fiatalabb generációja között. 2020 novemberében Gucci Mane és Jeezy fej-fej mellett szólaltak fel egy atlantai sztriptízbárban közvetített eseményen, majd egy 15 éve tartó beefet lezárva előadták a „So Icy”-t, ami sarkalatos pillanat volt a déli rap közösségben. A fiatalabbakra térve, a trap zene kapcsán felmerülő önvizsgálattal és a visszatekintéssel azonosulva SAINt JHN a trap gyökerei előtt tiszteleg 2019-es „Trap” című dalában, amelyben Lil Baby is szerepel, és amelyet a 2021-es VMA-n adott elő.
Ezt olvastad már? A rap rövid története + 4 dolog, amit kerülj el (kezdő) rapperként
A trap jövője
Az elektronikus zene és a hip-hop elemek tökéletes keverékeként a trap zene a klubokban és fesztiválokon egyaránt dominál és várhatóan ez a jövőben is így lesz. A trap producerek és előadók olyan új hangzásvilágot teremtettek, amelyben az erőteljes basszusok és a karakteres dobok mellett helyet kapnak az atmoszférikus hangok és az autotune effektek. A mai előadók közül kiemelkedik a modern trap egyik legmeghatározóbb alakja, Future, aki az autotune-t és a kifinomult trap hangzást hozta be a műfajba. A Migos mint háromtagú rapcsapat az egyedi flow-val és az energikus színpadi jelenléttel vált ismertté, és sokat tett azért, hogy trap zene elérje mainstream státuszát. De ne hagyjuk ki Travis Scott előadót, producert és dalszerzőt sem, aki az atmoszférikus hangzásvilágát és kreatív videóklipjeit ötvözi a trap elemekkel. Az ilyen és ehhez hasonló alkotói attitűdök a következő években is formálni fogják a trap műfaját.
Bár a trap jövője kérdéses, kétségtelen, hogy érdemes lenne tenni egy lépést hátrafelé és visszatekinteni a műfaj gyökereire. Az is igaz, hogy a trap zene folyamatosan változik és fejlődik, és a jövőben további kreatív kísérleteknek és együttműködéseknek lehetünk tanúi. Az új technológiai fejlesztések és a zenei stílusok folyamatos összeolvadása tovább gazdagíthatja a trap zene palettáját. A műfaj hatása továbbra is érezhető lesz a popzene és más zenei műfajok terén is, ugyanakkor várható egy nosztalgikusabb, tradicionálisabb trap irány megjelenése/visszatérése is.
Forrás: online.berklee.edu, musicorigins.org, kiemelt kép: Trap Music Museum, Atlanta