Lehetsz-e digitális nomád zenei producerként? Spoiler: IGEN! Mutatjuk, hogyan!
Szeretnél végre átélni egy olyan kalandot, amit sosem felejtesz el? Hosszabb utazást tervezel, de nem akarod feladni a zenei produceri álmaidat? Útmutatónk elolvasása után reméljük, könnyebben tudsz majd tervezni, és egyszerre lehetsz zenei producer és digitális nomád.
Szeretnél végre átélni egy olyan kalandot, amit sosem felejtesz el? Hosszabb utazást tervezel, de nem akarod feladni a zenei produceri álmaidat? Útmutatónk elolvasása után reméljük, könnyebben tudsz majd tervezni, és egyszerre lehetsz zenei producer és digitális nomád.
Első körben rögtön adódik is a kérdés: lehetnek-e egyáltalán a zenei producerek digitális nomádok?
A rövid válasz: igen! Egyszerre lehetsz zenei producer és digitális nomád, ehhez azonban szükség van néhány dologra:
· Hordozható hangstúdió
· Pontos költségvetés
· Pénzkereseti terv
· Időmenedzsment terv
Aha, és ezt hogyan? Nyugi, már mondjuk is.
Városok, amelyek kihagyhatatlanok a zene szerelmeseinek – 1. rész
Hordozható hangstúdió
Egy digitális nomád, aki történetesen zenei producer, nem tudja alkalmazni egy hagyományos hangstúdió eszközeit útközben. Ezért olyan stúdióra van szüksége, aminek elemei hordozhatóak és például az alábbiakat tartalmazzák:
· Fejhallgató
· Hordozható audio interfész
· Hordozható hangrögzítő
· Hordozható MIDI-vezérlő
· Laptop Intel Core i9 processzorral
· SSD vagy HDD a megfelelő tároláshoz
Igen, tudjuk, a fenti pakk nem kicsi, főleg, hogy utazásnál fontos a minnimalizmusra törekvés, vagyis az, hogy csak a legszükségesebbeket vigyük magunkkal, ezáltal kényelmesen mobilak lehessünk.
A fejhallgató, a laptop, valamint az SSD vagy HDD feltétlenül szükséges az út során. Hogy miért? A fejhallgatóval tisztábban hallgathatod az általad készített zenét. Egy laptop, különösen egy Intel Core i9 processzorral ellátott, zenei szoftvereket és egyéb produkciós eszközöket futtat feltehetőleg akadálymentesen. Ez a készülék azonban önmagában nem elegendő az összes zene tárolására, ezért SSD vagy HDD tárhely is legyen a csomag része!
A digitális nomádok között ma is élénken él a vita arról, hogy mivel utazzanak, mit vigyenek magukkal. Kell-e feltétlenül az audio interfész, vagy a hordozható rögzítő? Az audio interfész segít javítani laptopod hangzását, és vezérelheted vele a készülék bemeneteit (mikrofonok, headsetek) és kimeneteit (hangszórók). Ha azonban zenészekkel és/vagy producertársakkal együtt felvételeket is lebonyolítanál az utazás alatt, akkor a hordozható rögzítő nélkülözhetetlen.
Egy másik berendezés, amelyről dönteni kell utazás előtt, a MIDI vezérlő. Bár nem feltétlenül szükséges, a MIDI nagy segítséget nyújt az adatok generálásához és MIDI-kompatibilis eszközökre való továbbításához.
Költségkeret
Javasoljuk, hogy készíts költségvetést a zenei produkciós tevékenységed és az utazás ötvözésének tervezésekor, hogy jobban kézben tudd tartani a bevételeidet, kiadásaidat. A költségvetés-tervezéssel azt is bebiztosítod, hogy mindig legyen elég pénzed az alapvető dolgokra, amelyek a jólétedhez szükségesek.
Digitális nomádként a bevételek és a kiadások trükkösek lehetnek, ezért tanácsos minimum 6 hónapos költségvetést készíteni, különösen, ha például egy éven keresztül tervezel úton lenni. Az utazás első hónapjában megbizonyosodhatsz arról, hogy a költségvetésed mennyire reális, és tapasztalataid alapján módosíthatsz rajta, ha kell.
Bevételgenerálás
Tagadhatatlan, hogy digitális nomádként és zenei producerként nehéz teljes munkaidős állást találni és megtartani, ezért vagy szabadúszó lehetőségeket kell keresned, vagy egyéb pénzkereseti mód után kell nézned minden meglátogatni kívánt helyen.
Ha szeretnéd összekötni a kellemest a hasznossal, és az utazás során ismerkednél és önkénteskednél is, javasoljuk, hogy nézd át a www.worldpackers.com lehetőségeit. Ha Working Holiday vízum is érdekel, akkor ez az oldal sokat segíthet a tájékozódásban: workingholiday.hu. Vannak olyan országok, amelyek kifejezetten digitális nomádoknak szóló vízumokat kínálnak egészen jó feltételekkel – Balin például 5 évig adómentesen tevékenykedhet az a digitális nomád, aki elnyeri ezt a vízumot. (Részletek ITT)
Íme néhány mód arra, hogy hogyan kereshetsz plusz pénzt, amikor úton vagy:
· Készíts stock hangokat! Hogy miket? Igen, a stock képek mintájára vannak ma már stock hangok is! Ha zenéid olyan online zenei könyvtárakban kelnek el, mint az Audio Jungle vagy a 123RF, akkor az egy biztos anyagi forrás lehet számodra.
· Fellépés utazásaid során: dönthetsz úgy, hogy élő előadásokat tartasz egy-egy új, lokális közönség előtt, illetve elkezded felmérni a lehetőségeidet ezzel kapcsolatban. Nem ez a legbiztosabb kereset, hiszen új terepre betörni sosem egyszerű, de mégis valami, amellett, hogy új kapcsolatokra is szert tehetsz közben és növelheted rajongóid számát.
· Zene készítése közösségi oldalakra: manapság elég nagy divat a zene felhasználása rövid videókhoz. A TikTok és újabban a Facebook ezt ki is használják. Ha ilyen platformokra töltöd fel a zenéidet, az fellendítheti a streamelést, és ezáltal bevételt generálhatsz magadnak.
· Önképzés és kapcsolatépítés: Tanulj új ismereteket, végezz online kurzusokat szabadidődben, továbbá vedd fel a kapcsolatot azokkal, akikkel esetleg szívesen dolgoznál együtt! Lehet, hogy a végén ezáltal jutsz majd plusz pénzhez.
Networking a zene világában - Tippek #1
Időmenedzsment
Ha már bevétel… Hallottad már azt a kifejezést, hogy „az idő pénz”? Digitális nomádként szerintünk ez legyen az új mantrád! Ha sokszor leszel úton, akkor az utazás maga is időt vesz igénybe, és ennek eredményeként előfordulhat, hogy sok plusz órát kell ledolgoznod.
Az időgazdálkodás kiterjed arra is, hogy mennyi ideig kívánsz maradni adott helyeken, és ez hogyan befolyásolja a kiadásaidat. Ezért utazás előtt készíts egy időmenedzsment tervet is, ami jó, ha tartalmazza az alábbiakat:
· A meglátogatni kívánt helyek listája
· Mennyi időt szándékozol ezeken a helyeken eltölteni?
· Az órák lebontása ezeken a helyeken, amely magában foglalja a pihenésre, felfedezésre és munkára szánt órák számát is
Vannak-e hátrányai ennek az életmódnak?
Igen! Mint mindennek az életben, a digitális nomádkodásnak is vannak árnyoldalai:
Egyedül utazol: először, amikor elkezded a digitális nomád életmódot zenészként, lehet, hogy tök egyedül leszel. Ha szereted a saját magad társaságát, akkor ez valójában nem is hátrány. Ha azonban emberszerető, szociális lény vagy, első körben nehéz lehet hozzászoknod ehhez az életmódhoz.
Szállásproblémák: igényes és megfizethető szállást találni egyre nehezebb, ezért ezzel kapcsolatban jó, ha leleményes vagy.
Idegennek lenni: Amikor egyik helyről a másikra utazol, nehéz lehet az ismerkedés. Ez magányt, elszigeteltség érzést generálhat benned, illetve gondot jelenthet, amikor azonnali segítségre, támogatásra van szükséged. Légy felkészült minden helyzetre!
Bár számos jó indok van arra, hogy zenei producerként miért érdemes digitális nomád életmódot élni – főleg az aktuális helyzetben kívánja azt az ember, hogy kicsit kiszakadjon a keretek közül –, de ezen életforma kialakítása komoly előzetes tervezést igényel, és valójában nem is mindenkinek való.
Az előzetes terveknek mindenesetre okvetlenül részletezniük kell a megfelelő munkaeszközöket, valamint a bevétel-kiadás mibenlétét. Ha ezt a két dolgot maximalizálod, akkor nincs más hátra, mint előre, irány az ismeretlen!
Te gondolkodtál már azon, hogy digitális nomád legyél zenészként, vagy ismersz olyat, aki belevágott? Írd meg nekünk kommentben Facebookon vagy Instán!
Forrás: edm.com, kiemelt kép: Unsplash