10 motivációs tipp zenészeknek: légy kitartó és maradj az utadon!
A zene nehéz biznisz. Sok idő, munka és elhivatottság kell ahhoz, hogy sikeres légy az iparágban, és még akkor sem garantált, hogy jókor vagy jó helyen, és el tudod érni a kitűzött célt. Akár most kezded, akár évek óta dolgozol a szakmában, az alábbi 10 tipp minden bizonnyal segít majd abban, hogy motivált maradj, vagy akár új erőre kapj a tavasz eljövetelével.
Engedd el a kifogásokat!
Ne mondogasd magadnak, hogy túl fáradt vagy, vagy hogy ez nem megfelelő alkalom a gyakorlásra. Csak csináld és légy te magad a saját motivációd! Ha kell, állíts össze egy ütemtervet, hogy mikor kell gyakorolnod. Azoknak, akik a legtöbb áldozatot hozzák és a legtöbbet dolgoznak, van a legnagyobb esélyük arra, hogy előrelépjenek zenészként.
Ez is érdekelhet: Inspirációt keresel? Íme 5 dolog, ami segít ihletre lelni!
Gyakorolj tudatosan!
Ne csak játssz a hangszereden, hanem figyelj oda, hogy mit játszol, és minden egyes alkalommal próbálj meg javítani rajta! Ha nem jut eszedbe semmi konkrét, amit fejlesztened kellene, összpontosíts a következő dolgok egyikére: hangszín, idő, kitartás, dinamika, artikuláció stb.
Lásd magad kívülről!
Ez a tipp abban hasonlít az előzőhöz, hogy azt hangsúlyozza: arra kell összepontosítani, hogy hogyan játszol, nem pedig arra, hogy mit játszol. Csukd be a szemeidet és próbáld kívülről látni magadat! Képzeld el, amint zenélsz egy koncerten, vagy csak úgy általában játszol a hangszereden, és igyekezz átélni azt, hogy hogyan érzed magad ott és akkor. Mi tetszik, mi nem, mi az, amin változtatnál? Ha valami nem úgy néz ki vagy nem olyan jó, dolgozz rajta addig, amíg természetesebb nem lesz, illetve amíg nem érzed magadénak.
Maradj erős - fizikailag is!
Amellett, hogy csak ülsz és játszol a hangszereden, végezz fekvőtámaszokat és felüléseket az izomtónusod és az állóképességed fejlesztése érdekében. Ennek köszönhetően sokkal energikusabbnak fogod érezni magad, és készen fogsz állni arra, hogy megbirkózz az előtted álló kihívásokkal.
Hallgass olyan dalokat (újra), amilyeneket szeretsz!
Nem számít, milyen zenét játszol, hallgass olyan számokat, amelyeket valóban élvezel, majd próbáld meg eljátszani őket a hangszereden. Igyekezz együtt haladni a dallal, hogy valóban érezd, mi történik benne, valamint, hogy rájöjj, hogy a dalszöveg hogyan felel meg a hangoknak, az akkordoknak. Előbb-utóbb elkezded majd észrevenni a mintákat, ami fejleszti az improvizációs készségeidet.
Olvastad már? 5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
Dolgozz fel egy dalt!
Egy dal feldolgozásakor gondolkozz el azon, hogy hogyan teheted bele saját magadat, majd kísérletezz a különböző hangokkal és technikákkal! Kérdezd meg magadtól, mit csináltál volna másként, ha az eredeti zeneszerző te lennél? Változtatnál bármilyen akkordot vagy hangot? Eltérően kezdenéd vagy fejeznéd be a számot? Adj teret a kísérletezésnek, kreatív játéknak!
Hallgass, ne nézz!
Persze, ha valaki teljesítményét elemzed a YouTube videóit nézve, az motiváló lehet számodra. Ugyanakkor érdemes különféle stílusú, korú lemezeket is értően hallgatnod, hogy megfigyelhesd a hangszínt, a dallamokat, a ritmust és egyebeket, mert ezek segíthetnek a fejlődésben.
Beszélj más zenészekkel!
Ne játssz mindig egyedül! Keress olyan zenészeket, akik hasonló stílusúak és kérd fel őket kollaborációra! A közös zenélés élménye pozitív hatással lehet rád - tanulsz, fejlődsz, inspirálódsz. Ha nincs lehetőséged a fizikai térben együtt zenélni másokkal, keresd fel őket online és találjátok ki együtt, miként motiválhatjátok, fejleszthetitek egymást!
Tanulj, tanulj, tanulj!
Ma már számtalan oktatóvideó található meg például a Youtube-on is, ugyanakkor érdemes profi, képzett szakember segítségét kérned, ha úgy érzed, elakadtál. Ha magánórákat veszel, a tanár figyelme csak rád koncentrálódik, aki konkrét dolgokon dolgozhat veled. Zenesulin is érdemes elgondolkoznod, ha komolyabban is érdekel a zenélés és közösségben szeretnéd elsajátítani a tudnivalókat például egy-egy hangszerrel vagy az énekhangod fejlesztésével kapcsolatban.
Kapcsolódó tartalom: Képeznéd a hangod? Így válassz énektanárt!
Rögzítsd magad!
Rögzítsd magad zenélés közben, és hasonlítsd össze játékodat másokkal, illetve értő, szakértő kritikát kérhess a szerzeményeiddel/játékoddal kapcsolatban.
Persze, egyik tipp sem csodaszer, illetve mindenkinek más válik be. Te hogyan szoktad motiválni magad? Írd meg nekünk Facebookon vagy Instán!
Kiemelt kép: Canva