„Mindegy, hogy hol, csak zenélhessünk" - Hangfoglalók #5: KACAJ zenekar
A Hangfoglaló Program élőzenei produkcióknak szóló felhívására a kilencedik évadban 190 pályázat érkezett, amely közül 68 formációt hallgattak meg élőben. A zsűri végül 20 produkciót választott ki. A kezdő, fiatal zenekarok támogatása, biztatása fontos törekvés számunkra, ezért folytatjuk interjúsorozatunkat, amelyben a nyertes pályázókat mutatjuk be nektek. A negyedik részben a különleges, vegyes hangzásvilágú KACAJ zenekart ismerhetitek meg Múth Ádám énekes tolmácsolásában.
Ha jól tudom, a zenekar 2020-ban, a koronavírus-járvány kitörésekor alakult meg. Hogyan hatott ez a körülmény a kezdeti összeszokásotokra, mivel és hogyan indult el a közös munka?
Igazából már előtte, 2019 végefelé elkezdtünk próbálni, majd mikor jött a járvány, pár hónapig nem próbáltunk. Az volt talán a legnehezebb időszak, aztán megelégeltük a semmittevést és nekiláttunk a daloknak. Így a nagyobb részét a Covidnak próbákkal és számírással töltöttük. Nem tudtunk ide-oda járni, ezért zenéltünk magunknak a próbateremben és közben összekovácsolódtunk.
Honnan ered az általatok játszott zenei stílus iránti szenvedélyetek?
A zenekarban mindenkinek megvan a saját maga által leginkább kedvelt zenei stílusa a népzene mellett, és ezeket vegyítjük. A zenénk olyan, mint egy jó magyaros leves: mindent beledobsz, amit találsz… Az egész forrása talán az, hogy mindannyian zenélni szeretnénk. Mindegy, hogy hol, csak zenélhessünk, ha kell az útszélén, autópálya mellett egy lerobbant busznál...
A köztetek lévő korkülönbség tapasztalataitok szerint inkább előnyt vagy hátrányt jelent számotokra?
Nem érezzük, hogy lenne hátránya, sőt. Máshogy nem tudnánk elképzelni a zenekart. Mi így heten vagyunk a KACAJ.
Meséljetek a legemlékezetesebb fellépésetekről!
Nehéz lenne egyet kiemelni, mint legemlékezetesebb koncert. Volt egy olyan fellépés, ahol nem is a koncert maradt meg igazán, hanem a hazafele út, mert annyira jót beszélgettünk. Meg amikor az autópályán lerobbantunk, de szinte azonnal megoldódott a probléma és időben odaértünk a helyszínre... Biztosan soha nem fogjuk elfelejteni, mikor a Budapest Parkban a Punnany Massif vendégei lehettünk a 2021 szezonzáró koncertjükön. Kiskunmajsán a Lurkó Tánctáborokra is mindig szeretettel fogunk emlékezni, de nem fogjuk elfelejteni a Yettel Stage koncerteket sem soha.
Avassatok be minket a „Regrutás” című dalotok háttérttörténetébe! Spontán zenélésnek indult, ahogy arra a klipszerű videó is reflektál, vagy tervezett volt a dal?
Igazából azt a bizonyos „esőbeállós verziót” nem nevezném klipnek. Még a legelején elhívták a csapatot egy folkkocsmában muzsikálni, és ott egy kedves táncos barátunk által készült a videó, aztán úgy megszerettünk, hogy később kiraktunk. Majd a legelső próbánkon Bálint már hozta a dalt, félkész állapotban. Hosszúhetényi népdalokat dolgozunk fel benne és adta magát az ötlet. Az első próbán volt, aki még nem is ismerte egymást, de így is gyorsan felépült a szám. Mire a mai formájához ért, azért sok minden történt, de egy jó bornak is érnie kell.
A szerzeményeitekben keveredik az elégikus és az életigenlő a hangulat. Mi inspirál benneteket a zenealkotás során?
Ha együtt vagyunk, mindig megvan a pillanat, amikor jammelni kezdünk, és a számaink nagy része így születik meg. Egy jó akkordkör, vagy egy olyan népdal, amit éppen sokat éneklünk, és már vesszük elő a hangrögzítőt...
Szerintetek hogyan lehetne még inkább népszerűsíteni a népzenét, világzenét a fiatalok körében?
A néphagyományaink ott vannak mindenkiben, ha akarjuk, ha nem. Mi próbáljuk beletenni magunkat ezekbe a dalokba, dallamokba, és úgy előadni, de biztos recept nincsen arra, hogyan lehetne ismertebbé tenni hagyományainkat.
A Hangfoglaló Program kilencedik évadának támogatott produkciói közé került a projektetek. Hogyan éltétek meg a kiválasztás folyamatát és azt, hogy a zsűri alkalmasnak talált a támogatásra?
Az A38 hajós meghallgatás után nem gondoltuk volna, hogy így lesz. Nem voltunk elégedettek magunkkal, így viszont még nagyobb volt az öröm, amikor megkaptuk a hírt.
Hogyan, mire használjátok fel a támogatást, és milyen további terveitek vannak 2023-ra?
Az első nagylemezünk és a vele debütáló klipek finanszírozására használjuk a nyert összeget. Eddig kb 20 koncertünk van a nyárra, szóval nincs megállás, aztán őszre tervezünk egy különleges lemezbemutatót, de ennek a részletei egyelőre még titkosak.
A Hangfoglalók interjú sorozat további részei erre a linkre kattintva tekinthetők meg.