„Nem gyermekideálokat vagy ideálgyermekeket szeretnénk tanítani" - Interjú a Musicators alapítóival
Létezik egy olyan magyar fejlesztésű edtech alkalmazás, amelynek csapatát a digitális zeneoktatás iránt elhivatott tanárok alkotják. A Musicators célja, hogy egyszerre könnyítse meg a pedagógusok, zenetanárok munkáját, illetve vonzóbbé tegye a zenei feladatokat a tanulók számára online. Az applikációt Bali Dániel és Dr. Molnár Dániel hozta létre, velük beszélgettünk kezdetekről, működésről, célokról.
Milyen megelőző életesemények, szakmai tapasztalatok mentén jutottatok el odáig, hogy létrehozzátok digitális zeneoktató felületeteket, applikációtokat, illetve mi a konkrét célja a Musicators-nak?
Kíváncsiság és különböző szakmákban szerzett tapasztalatok állnak emögött. Bali Dani zenetanárként diplomázott és a tanítási gyakorlatához egy zenés játékot programozott az okostáblára. A Telenor jó befektetést látott a digitális alapú oktatásban, de a támogatásukkal készült app megmaradt kísérletnek. Ekkortájt találkozott össze a másik Danival - velem -, aki könnyen kapható vad ötletekre. Kitaláltuk, hogyan csinálhatjuk meg kicsiben; milyen legyen a struktúrája, a megjelenése - míg a zeneoktató programok főleg az autodidaktákat célozzák meg, mi a zenetanárokat és kórusvezetőket, akik nélkül aligha lehet megtanulni a szolfézst. Mindketten tanárként (is) diplomáztunk, nem volt kérdés, hogy olyan programot fejlesszünk, amely időt szabadít fel a tanárok számára azáltal, hogy leegyszerűsíti, majd teljesen automatizálja a feladatkészítést.
Az alkalmazás könnyen elérhető és egyszerű kezelőfelületet biztosít kicsinek és nagyoknak egyaránt. Hogyan, milyen fázisokban készült el az applikáció, hány ember víziója, munkája ötvöződik benne?
Elsősorban a mi kettőnk munkája, illetve az időközben létrejött nemzetközi Musicators tanárközösségé, akik nap mint nap használják az oldalt. Kb. fél évig tartott az első verzió kialakítása. Kezdetben csak háromféle feladattípust lehetett készíteni, de a folyamatos fejlesztésnek köszönhetően ez mára 16-ra bővült, sőt, egy kattintásra már automatikusan is lehet feladatokat generálni egy tetszőleges kottából.
Milyen támogatásokat kaptatok a megvalósításhoz?
Semmilyet. Különösen jóleső ezért látni a rengeteg tanárt és közreműködőt akik idejüket, energiájukat nem sajnálva hozzájárulnak a Musicators sikeréhez; valamint azt, hogy munkánkat látva iskolák és intézetek szerte a világon meghívnak bennünket bemutatóórákra és közös projektekre.
Mit tekintetek az eddigi legnagyobb elért eredményeteknek?
Hogy minden támasztott akadály ellenére a Musicators messze a legnépszerűbb zeneoktatási platform Magyarországon. A közösség 12 nyelvre fordította le az oldalt, a világnyelvek mellett többek között katalánra, horvátra, észtre, valamint a világban működő Kodály intézetek szakmai elismerése és barátsága.
Véleményetek szerint miért fontos a mai világban a zeneoktatás újraértelmezése, illetve innovatív formáinak megteremtése a gyerekek számára?
A digitális felület számos olyan lehetőséget nyújt a zeneoktatás számára, amit a nyomtatott papír nem tud. Nemcsak az interakció, hanem az adaptáció, a tudáshoz való alkalmazkodás miatt. Könnyen kiváltható vele a kulimunka, hiszen a tanárnak az ideje a legdrágább. A gyermekek szempontjából vonzóbbá, legalábbis könnyebben emészthetővé teszi az ismétlést igénylő gyakorlást. Nem több képernyő előtt töltött időt javaslunk, hanem annak jobb kihasználását. Nem beszélve arról, a digitalizáció mennyivel kisebb ökológiai lábnyomot hagy maga után.
Gyakran tapasztaljuk azt is, hogy szerzők és tanárok a legnagyobb jóindulattal ugyan, de saját gyermekkori elveik és élményeik alapján közelítik meg a maiakat, akik számára érthető módon ez teljesen idegen. A generációk közti attitűdbeli és esztétikai különbségeket nem egyszerű átlépni, de mi kimondottan törekszünk rá az oldal megjelenésében és nyelvezetében. Nem gyermekideálokat vagy ideálgyermekeket szeretnénk tanítani, hanem azokat, akik most ott ülnek a padban - és erre a nyitottságra bíztatjuk tanár kollégáinkat is.
Milyen lehetőségei vannak manapság azoknak a gyerekeknek, akik kiemelkedően tehetségesek és komolyabban is érdekli őket a zeneművészet, de nincs lehetőségük arra szociális hátterük vagy egyéb tényezők miatt, hogy fejlesszék képességeiket, esetleg az iskolájuk tantermi oktatás keretein belül nem tudja alkalmazni a hozzátok hasonló külső eszközöket, fejlesztéseket?
Ez egy nehéz és szomorú társadalmi és oktatáspolitikai kérdés. Az esélyegyenlőség biztosítása, a szociális és kulturális felzárkóztatás nem a mi feladatunk. Az oldal létrehozásával és fenntartásával - amelynek használata teljesen ingyenes - mi megtettük, ami tőlünk telik.
Szerintetek miről fog szólni a zeneoktatás jövője, illetve hogyan tudnak erre felkészülni a különböző képző intézmények, nevelők, pedagógusok, szülők?
Noha valószínűleg számos dolog fog a digitális térben tovább automatizálódni vagy oda áthelyeződni, nem gondoljuk, hogy a mi, vagy gyermekeink életében bármi kiváltaná az élő ember, a tanár szerepét. (Titkon reméljük, később sem fogja.) A hangszeres oktatás esetében sem hagyható el a fizikai hangszer; ha csak virtuálisan játszok, virtuális zenész leszek. A kulcs talán a változás elfogadásában és az arra való nyitottságban van, persze egészséges (ön)kritikával.
Rengeteg lelkes felhasználót sikerült gyűjtenetek az évek alatt, köztük jó páran a pedagógusok táborát erősítik. Általánosságban milyen visszajelzéseket kaptok tőlük, illetve a szülőktől?
Szinte kizárólag gratulációkat és köszöneteket kapunk, köztük egészen szívmelengető üzeneteket is. Ezek a visszajelzések nagyon sokat segítenek nekünk, ezek révén tapasztaljuk meg elsősorban, hogy van értelme annak, amit csinálunk. Néha ötleteket is kapunk, milyen új feladattípus vagy elem jönne jól az oldalon, és erőnkhöz mérten igyekszünk is ezeket megvalósítani.
Milyen újításokat terveztek még és mik a terveitek a következő évekre?
A szingapúri Kodály Academy of Music-kal szövetkezve fejest ugrunk az egyéni játékos tanulást elősegítő mobilalkalmazások világába. Kvázi vissza a gyökerekhez. Továbbá van pár ötletünk, hogyan lehet a műfaj még jobb és érdekesebb.
Képek forrása: facebook.com/musicators.hu, Canva