„Az új albumunkon a tudatosság nagyobb szerepet kapott" - Hangfoglalók #7: Heavy Brains zenekar
A Hangfoglaló Program élőzenei produkcióknak szóló felhívására a kilencedik évadban 190 pályázat érkezett, amely közül 68 formációt hallgattak meg élőben. A zsűri végül 20 produkciót választott ki. A kezdő, fiatal zenekarok támogatása, biztatása fontos törekvés számunkra, ezért folytatjuk interjúsorozatunkat, amelyben a nyertes pályázókat mutatjuk be nektek. Az aktuális etapban kérdéseinkre a Heavy Brains énekese, gitárosa, Dávid Balázs válaszolt.
Úgy tudom, igen szoros baráti kapcsolat fűz össze benneteket. Mi történt 2017-ben, amikor úgy döntöttetek: zenekart alapítotok?
Zoli és Bence már kiskoruk óta ismerik egymást, és valamilyen szinten mindig is részét képezte a zene az életüknek. Bence több formációnak is a tagja volt és az egyikből nőtte ki magát a Heavy Brains. A kezdet nem volt egyszerű. Balázs eleinte nem is akart a zenekar tagja lenni, aztán több stílusválság és tagcsere után érte el a zenekar a mostani végleges formáját több év után. Nagyon nagy segítség, hogy a magánéletben is jó viszonyt ápolunk egymással, elképzelhetetlennek tartjuk, hogy enélkül jól tudjon működni a zenekar. Rengeteget járunk el együtt császkálni, rosszalkodni, na meg termálba.
Hogyan tudjátok fenntartani a baráti kapcsolatot és a zenekari dinamikát? Milyen kihívások merülnek fel ezzel kapcsolatban, és hogyan kezelitek az esetleges nézeteltéréseket, ha vannak?
A zenekar „működtetése” egy összetett és komoly feladat számunkra. Általában egyetértés van a legtöbb dologban, azonban a nézeteltérések elkerülhetetlenek a különböző karakterek miatt. Sajnos van, hogy ezek átszivárognak a magánéletbe, a baráti kapcsolatainkba is. Erre igyekszünk odafigyelni, hogy ami a próbateremben történik, az ott is maradjon. A kommunikáció javítása és az egoszintek megszelídítése a kulcs, de ez majdnem minden közös projektnél örökérvényű igazság, így a zenekarban is.
Hogy szokott általában nálatok elkészülni egy dal? Minek a hatására jönnek az ihletek egy új dallamhoz vagy dalszöveghez? Avassatok be minket a kreatív folyamatokba!
Nincsen fix módszerünk. Van, hogy egy próba előtti/közbeni jamből fakad ki egy ötlet, amit aztán gondozni kezdünk, de az sem szokatlan ha valaki „beterjeszt” egy saját ötletet, amire aztán közösen ráeresztjük az agyunkat. Mindenképp fontosnak tartjuk, hogy a bármilyen stílusirányt is vesz fel, hiteles maradjon a zenénk, akárcsak a kezdetekkor. Ezt főként úgy érjük el, hogy hagyjuk teljesen organikusan „fejlődni” a dalt, nyilván előre felállított keretek közt. Mindenki hoz magával valamilyen stílust, ezek összekovácsolása teszi a dalokat igazivá. Az új albumunkon, a Tanult Módszereken a tudatosság nagyobb szerepet kapott, de visszahallgatva mindenki magáénak érzi a dalokat, így sikerült önazonosnak maradnunk. A szövegek az esetek 99%-ban mindig a kész, vagy majdnem kész zenei alapokra mennek rá. Sokat lehet meríteni a dal hangulatából vagy a dalok alkotása közbeni érzésekből is.
Az első albumotok a Strapped Wings nevet kapta. Hogyan készült ez a korong és ti mit gondoltok a végeredményről? Ehhez képest mi változott az új korong, a Tanult Módszerek esetében?
Az első lemezünk mindig speciális helyet fog elfoglalni a szívünkben. Mivel ez az első lemezünk, kevésbé tudatos alkotásról van szó, de ezt csak visszatekintve gondoljuk így. Imádtuk felvenni és végtelenül őszinte, keretek nélküli dalok vannak rajta, amikből még a mai napig játszunk koncerten. Az MMP stúdió hatalmas élmény volt számunkra, ott tanultuk meg, hogy egy albumfelvétel mennyi küzdelem, odafigyelés és mennyi munka. Ezzel kontraszban a második, új nagylemezünk, a Tanult Módszerek esetében tudatosabban és felkészültebben ültünk neki a kreatív folyamatoknak is. Igyekeztünk keretet adni neki és az előző album gyengeségeit kijavítani. Teljesen más a két lemez, hiszen évek teltek el az első óta és a stílus is változott, de végig szem előtt tartottuk, hogy megmaradjon az egésznek lelke és „Heavy Brains”-es maradjon ez is. Szerintünk sikerült és nagyon büszkék vagyunk mindkét lemezre.
Hat év alatt már jó pár fellépést a hátatok mögött tudhattok, melyik volt a legemlékezetesebb számotokra, ki tudtok emelni egyet (vagy akár többet), amit sohasem felejtetek el?
A legemlékezetesebb fellépésünk (amiben egyetértünk) mindenképp a 2023-as Fishin On Orfű fesztiválos koncertünk volt. Eleve hatalmas megtiszteltetésnek éreztük, hogy ott játszhatunk, és az idősáv ellenére (legelső nap legelső spot) rengetegen ott voltak és láthatóan mindenki élvezte a show-t. Hihetetlen érzés volt az, hogy először léptünk fel ott és ismertek bennünket, illetve, hogy ennyire tetszettünk a közönségnek. Utána végig maradtunk a héten, és ez az egyik legvarázslatosabb fesztiválélményünk! A másik a 2024. február 3-ai lemezbemutató koncertünk volt, ahol beért az egész éves munka és gyakorlás. Az Akvárium Lokál termét megtöltve mutathattuk be a Tanult Módszereket, és bár még akkor csak egy hete volt kint az album, már sokan velünk énekelték a szöveget. Hihetetlen hangulat volt. Felejthetetlen élmény.
Igen sajátos a videóklipjeitek képi világa, történetvezetése. Hogyan készülnek ezek, kinek mi a szerepe az audiovizuális anyagok kitalálása, megalkotása során?
A történetvezetésben az utolsó klippünkig (Nem felejtem el) mindig együtt dolgozott a zenekar a forgatókönyvíróval és rendezővel. Szerettük volna, ha az általunk kitalált agymenések szűrő nélkül kerülnek a képernyőkre, de az idők során meg kellett tanulunk azt is, hogyan dőljünk hátra és bízzunk meg a szakemberekben. Az Addig Táncol és a Nem felejtem el klipünk már ezt a vonalat képviseli, és nagyon büszkék a közös munkára. Átadjuk az elképzeléseinket, de már nem magunkra hagyatkozunk ilyen kérdésekben. Ez kiiktatja a potenciális összeveszéseket és sokkal gördülékenyebbé teszi az egész folyamatot. Szerettük, például, hogy a Nem felejtem el első közös hallgatásakor nagyon hasonló ötletek, színek, képi megoldások jutottak eszébe a zenekar tegjainak és a rendezőnek is.
Több tehetségkutatón is részt vettetek, az egyikből ki is zártak benneteket. Mi motivált benneteket újra és újra a jelentkezések során?
Amikor még a zenekar a kezdeti fázisában járt, éreztük, hogy ebből valami jó is kisülhet, viszont a barátok visszajelzését kezdtük kevésnek érezni. A Fülesbagoly tehetségkutató-sorozat hozta el számunkra először azokat a visszaigazolásokat, amikre szükségünk volt. Első jelentkezésre nem kerültünk be, viszont utána az összes fordulón részt vettünk ahol nagyon értékes kritikákat kaptunk. Ezekből bőven tudtunk építkezni és nagyon motivált minket, hogy jobb és jobb helyezéseket nem érünk el. A kizárásunk A DAL műsorból pedig azt tanította meg, hogy sokkal jobban el kell olvasni mindent és odafigyelni a részletekre. Az Öröm a Zene fődíj volt számunkra az a pont, amikor azt éreztük, hogy helyben vagyunk és van létjogosultsága annak, amit csinálunk. Azonnal rohantunk is a stúdióba felvenni a második nagylemezünket.
A Hangfoglaló Program kilencedik évadának támogatott produkciói közé került a zenekarotok. Hogyan éltétek meg a kiválasztás folyamatát és azt, hogy a zsűri alkalmasnak talált a támogatásra?
Nagyon izgalmas volt az egész folyamat. Már másodjára álltunk az Öröm a zene döntőjének színpadán. Először ugyan nem értünk el helyezést, de már tudtuk, hogy újra meg kell próbálnunk, mert jó nyomon járhatunk az irányunkkal kapcsolatban. Szüksége volt a zenekarnak erre a győzelemre, hogy megadja az utolsó löketet afelé, hogy 100%-ban komolyan akarjuk ezt csinálni. Úgy érezzük, beérett annak a sok munkának a gyümölcse, amit az évek alatt belefektettünk a zenekarba, és végtelenül hálásak vagyunk, hogy ez a program létezik, illetve alkalmasnak találtak minket a támogatásra.
Hogyan, mire használtátok fel a támogatást, és milyen további terveitek vannak 2024-re?
A támogatásból elkészült második nagylemezünk, a Tanult Módszerek, amit a Sounday Studióban vehettünk fel Vastag Gáborral, Ligeti Gyuri producerkedése mellett. Ez egy eszméletlen lehetőség volt, kihozták belőlünk a maximumot és nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy így szólaljon meg az album. A pályázat miatt egy egész fesztiválszezont nyomhattunk le 2023 nyarán, rengeteg fesztiválon fordultunk meg. Ez volt életünk első „turnébuszos” kalandja, amit biztosan nem felejtünk el soha. Klipet is gyártottunk két dalunkhoz, amiknél nagyon jól jött, hogy nem kellett kicentizni a dolgokat, hanem mindent megvalósítottunk, amit megálmodtunk.
2024-ben sem lassítunk. Tavasszal Dánielfy-vel turnézzuk körbe az országot, őszre kislemezt tervezünk, nyáron pedig reméljük, lepörög egy ugyanakkora fesztiválszezon, mint tavaly!
Heavy Brains Facebook | Heavy Brains Spotify | Heavy Brains YouTube | Heavy Brains Instagram