Zenei PR alapok, avagy ezekre figyelj, mielőtt szakember segítségét kéred!
A zenészeknek gyakran nehéz dolguk van művészetük sikeres reklámozásában, PR-ozásában. A PR sokféle formát ölthet, mivel az évek múlásával folyamatos átalakuláson megy/ment keresztül. Hagyományosan inkább a médiához kapcsolódik e tevékenység, manapság azonban a közösségi hálózatok népszerűségének növekedésével a zenei PR jelenthet bármit, amit kommunikálsz magadról a világ felé. Íme néhány tipp, hogy mikre koncentrálj azelőtt, mielőtt PR szakember segítségét kéred!
A történet, a zene és a látvány fontossága
Minden zenei produkciónak van története. Amikor megalkotod a történeted, gondolj arra, hogy mi lehet a te horgod? Mi az, ami igazán rád jellemző, ami megkapó lesz a média és a közönség számára is? Ennek nem kell nagy, drámai eseménynek lennie – a horog bármi lehet, a lényeg, hogy olyan dolog legyen, amivel tudsz azonosulni és amire az emberek emlékezni fognak.
Posztolj rendszeresen a közösségi oldalakon, írj sokat magadról és a zenédről weboldaladon, vezess blogot (ha kell, bízz meg egy szövegírót, aki segít neked). Ez segít az újságíróknak is abban, hogy nyomon követhessék a munkádat.
A következő dolog, amire szükséged lesz, az – láss csodát – a nagyszerű zene. Minőségi, egyedi, mégis sok embert vonzó, jól átgondolt és jól hangszerelt zenével sokkal könnyebb elérni a PR célokat. Jó, ha a zene beszél rólad és nem te a zenédről – persze fontos a jó bemutatkozás, de ne te áradozz a zenédről, maradj szerény és alázatos. Ha a zenéd izgalmas és a személyiséged is szimpatikus a publikum számára, akkor már félig nyert ügyed van a kommunikációt illetően.
Ami még lényeges, hogy gondolj a látványra is! Legyen mindig friss kép rólad vagy a bandáról, mert az online média és a közösségi felületek hamar kifárasztják a meglévő fotókat. Gondolj a zenei márkád látványvilágára is, ami a weboldaladtól kezdve a social media oldalakon és az albumborítókon keresztül a merch tárgyakig mindenhol visszaköszön. A konzisztens vizualitás érdekében, bérelj fel egy profi grafikust, aki személyre szabottan, a stílusodnak megfelelően alkotja meg a teljes arculatot. Végül, ne vedd félvállról a koncertek látványvilágát sem, hiszen az is befolyásolja zenei márkád épülését, hogy milyen nyomot hagysz az emberekben egy-egy fellépés alkalmával – a közönség nemcsak a hangzást jegyzi meg, hanem az izgalmas show-elemeket is.
Te magad légy a változás!
Minden sikeres digitális zenei PR kampány kritikus eleme a megcélozni kívánt rés (niche) és/vagy a műfaj pontos meghatározása. Nyilván te is tudod, hogy ma már sokkal több műfaj (és alműfaj) létezik, mint csak a rock, a pop, a country, a jazz, az EDM stb. A kontextus betájolása érdekében kezdetben érdemes kommunikálni a stílust, a műfajt, amiben alkotsz, illetve más előadókra hivatkozni. Ezután már a zenei újságíró tudni fogja, hová tegye a zenédet.
Fontos továbbá, hogy szedd össze azokat a kiadványokat, műsorokat, amelyekben szerepelni szeretnél! Olvasd és nézd őket, amikor csak tudod, és checkold, hogy hogyan írnak/beszélnek a zenéről! Légy tudatos és a PR szakember kollégáddal vegyétek át, hogy melyik platformon érdemes megjelenned (legyenek szakmai és populáris megjelenések is). Ha lehet, tartózkodj a botrányvadász bulvártól, de ha úgy érzed, hogy magánéleted egy-két fejezetét megosztanád a külvilággal, tedd! Ez a te életed, a te karriered. De vigyázz, ne ess át a ló túlsó oldalára!
Végül, de korántsem utolsó sorban, Mahatma Gandhi örökérvényű mondását is tartsd szem előtt: te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban! Zenészként (idővel) sok-sok embert tudsz elérni, megszólítani, ezért, ha teheted, jótékonykodj vagy hívd fel a figyelmet fontos társadalmi ügyekre! Ezzel nemcsak mások életét teheted jobbá, de az ilyen cselekedetek pozitív képet formálnak rólad.
Ha szeretnél még több emberhez elérni a zenéddel, vedd igénybe a KoncertBooking PR és promóciós funkcióit. Ha pedig kérdésed van ezekkel kapcsolatban, tedd fel őket elérhetőségeink bármelyikén!
Forrás: cyberprmusic.com, kiemelt kép: Unsplash