5 dolog, amire mondj nemet zenészként!
A nyitottság és a kíváncsiság fontos pozitív tulajdonságok egy zenész számára. Azonban minden felmerülő lehetőségre igent mondani nem biztos, hogy jó ötlet. Akár full-time zenész vagy, akár az szeretnél lenni, vagy csak hobbiként zenélsz, korlátozott mennyiségű erőforrás és idő áll rendelkezésedre. Éppen ezért fontos, hogy ne fecséreld az energiádat felesleges dolgokra. Íme öt példa olyan dolgokra, amelyekre valószínűleg nemet kell mondanod zenészként.
Együttműködések, amelyekkel kapcsolatban ellenérzéseid vannak
Az idő az egyik legnagyobb érték, amit birtokolhatsz zenészként. Ha olyan projekteken dolgozol, amelyek nem építik a kreativitásodat, vagy nem visznek közelebb a céljaidhoz, az azt jelenti, hogy elpazarolod a legfontosabb erőforrásodat. Legyen szó egy olyan albumon való közreműködésről, amelyért nem vagy oda, vagy egy olyan bandához való csatlakozásról, akik nem becsülnek meg eléggé, ezek az együttműködések rengeteg energiát és időt vesznek el azoktól a projektektől, amelyek valóban érdekelnek. Tehát bár kényelmetlen érzés lehet rövid távon nemet mondani, hosszú távon megkímélheted magad a frusztrációtól és az elvesztegetett idő kínzó érzésétől. A tehetséged túlságosan fontos ahhoz, hogy olyan dolgokra pazarold, amelyekhez nem húz a szíved. Koncentrálj arra, hogy azt csináld, amit szeretsz, és kedvesen, tiszteletteljesen mondj nemet minden másra.
Felesleges ingyenkoncertek
A „nem engedhetjük meg magunknak, hogy fizessünk azért, hogy játssz, de sok embert várunk a koncertre”-hozzáállással már lehet, hogy te is találkoztál. Ezt a legkülönfélébb tapasztalati szinten álló zenészek időről időre megkapják. Főleg azok, akiket nem képviseli menedzser, vagy egy olyan rendszer, amely nagy külön figyelmet fordít a kifizetésekre, számlázásra. Az „ingyenkoncertre" felkérők azt sugallják, hogy ha nemet mondasz, elszalasztasz egy nagy lehetőséget arra, hogy új rajongókat szerezz. De a helyzet az, hogy pusztán exponálásra játszani mindig meggondolandó dolog (kivéve persze, ha jótékonysági koncertről van szó). Ha valóban sok embert várnak a megjelenésre, miért nem engedhetik meg maguknak a helyszín szervezői vagy promóterei, hogy kifizessék a fellépő művészeket? Egy biztos: valaki pénzt fog keresni, csak nem te leszel az. Ez a kérdés kevésbé a pénzről szól, sokkal inkább a tiszteletről, megbecsülésről. A zenét magát is leértékelik az ehhez hasonló helyzetek, így az ingyenes koncert megtagadása segít megőrizni az integritásodat, valamint a zene méltóságát, miközben kifejezed vele tevékenységednek a fontosságát is.
Ez is érdekelhet: „Ingyenmunka" - mikor éri meg és mikor nem?
Játék határok nélkül
Garázsbulik, falunapok, pálinkafesztiválok, open mic-ok... Kezdetben könnyen kísértésbe eshetsz, hogy mindenhol játsz, ahová meghívnak, legyen az bármilyen tematikájú és bármekkora hely vagy esemény. Félreértés ne essék. Az ilyen jellegű koncertek általában remek hangulatúak és valóban élményszámba bennek, amellett, hogy támogatják egy zenész karakterépítését is. De eljön az a pont, amikor sokkal jobban jársz, ha inkább otthon maradsz és zenét csinálsz vagy inspirálódsz, ahelyett, hogy éjszakáról éjszakára 50-60 embernek játszanál a semmi közepén. Az efféle „road show"-zás nemcsak a stúdiótól tart távol, hanem az értékes kapcsolatoktól, a jól fizető lehetőségektől és a stabilitástól is. Ha úgy érzed, van elég tapasztalatod már, ne vállalj el mindent csak azért, mert felkértek...
Adósságba kerülés
Számtalan tehetséges művész adósodik el zeneiparban. Sokan közülük ideiglenesen felfüggesztik zenei pályájukat vagy teljesen felhagynak a zenéléssel, mert olyan súlyos anyagi helyzetbe kerülnek... E problémák elkerülése érdekében meg kell próbálnod odafigyelni a pénzügyeidre. Könnyű ezt mondani, persze. Nyilván rövid távon egyszerűnek tűnik, hogy hitelkártyával finanszírozod a következő albumodat, vagy beülsz az autóba a bandával és turnézgatni kezdesz, de reális és ésszerű mindez vajon? Ki tudod fizetni a számláidat a streamelésből vagy jogdíjakból származó bevételekből, a merch-ök értékesítéséből vagy a fellépések díjaiból? Még akkor is, ha sikereket ér el a zenéd, a válasz valószínűleg nem lesz, legalábbis az elején bizonyosan. Nem kell eladósodni ahhoz, hogy komoly, elismert zenész legyél. Lehet hosszabb lesz az út, de ha jó helyeken kopogtatsz és jó zenét csinálsz, megvan rá a reális esély. Légy kitartó és légy óvatos!
Olvastad már? Így készíts zenei marketingtervet magadnak
Létezés a számok bűvöletében
Streamek, megtekintések, letöltések, lejátszási listákra kerülés... Zenészként ma hozzáférhetsz egy állandó adatfolyamhoz a dalaid és más zenével kapcsolatos termékeid online teljesítményével kapcsolatban. Csábító a gondolat, hogy annyit ér a zene, amennyi emberhez eljut, de hidd el, a legnépszerűbb dalod nem feltétlenül a legjobb dalod. És ha a zenéd még nem talált közönséget, az nem jelenti azt, hogy a szerzeményeid nem jók. Ha hagyod, hogy az algoritmusok meghatározzák az értékedet, az túlságosan leegyszerűsített, felületes és pontatlan végeredményt hoz, illetve megtöri az embícióidat. Noha ezek a mutatók hasznosak lehetnek olyan dolgokban, mint például annak eldöntése, hogy hol koncertezz vagy milyen kampányra összpontosíts, a számok valójában nem árulnak el semmit a potenciálodról vagy a kreativitásodról. Ne a számok alakítsák a művészi értékedet!
Egy szó, mint száz, ha még most indul a zenei karriered, érdemes igent mondani minden releváns lehetőségre, ami az utadba kerül. De meg kell tanulni visszautasítani azokat a dolgokat, amelyek nem visznek közelebb szakmai céljaihoz - ez egy fontos készség minden művész számára.
Nem regisztráltál még a KoncertBooking.com-ra? Akkor tedd meg ide kattintva és csatlakozz azokhoz a sikeres előadókhoz, akiket már pár kattintással le tudnak foglalni a megrendelők a digitális koncertszervező asszisztens jóvoltából!