„Olyan eszközt akartunk létrehozni, ami inspirál és segít több zene létrehozásában" - Davoti Andorral, a Fast Rhymes létrehozójával beszélgettünk
A magyar-norvég gyökerekkel rendelkező Davoti Andor és csapata alkotta meg a Fast Rhymes nevű rímkereső alkalmazást Az első verzióban csupán egy keresősáv kapott helyet, ami rímelő szavakat dobott ki, minden későbbi funkciót a felhasználóktól érkezett javaslatok alapján adtak hozzá a fejlesztők. Hol tart ma a platform, hogyan működik és miért érdemes kipróbálni? Davoti Andort kérdeztük.
Melyik volt az a funkció vagy fejlesztés, aminek a bevezetése a legnagyobb technológiai kihívást jelentette?
A legnagyobb technológiai kihívást az jelentette, hogy a projektet több ezer felhasználó számára skálázzuk, miközben próbáltuk a felhasználói elvárásokat egyensúlyban tartani a nagyobb dizájn- és funkciófejlesztések bevezetésével. Végeredményben a zene iránti szenvedélyünk vezetett véletlenszerűen ahhoz, hogy elindítsuk ezt a projektet. Olyan eszközt akartunk létrehozni, ami inspirál és segít több zene létrehozásában, mert számunkra rendkívül ösztönző és erőt adó dolog.
Hogyan működik pontosan a Fast Rhymes, és miben különbözik más hasonló eszközöktől?
A Fast Rhymes egy dalszerzők számára létrehozott alkalmazás. Célja, hogy kiküszöbölje azt a zavart, ami akkor keletkezik, ha az alkotói folyamat során több alkalmazás és eszköz között kell váltogatni. Az app által gyorsan találhat rímeket, szinonimákat és szókapcsolatokat a dalszerző, angol, spanyol, francia és norvég nyelvek támogatásával. Az alkalmazás tartalmaz egy beépített szövegszerkesztőt, egy AI Ghostwriter funkciót, szótagszámlálót, hangrögzítőt, és lehetőséget biztosít, hogy minőségi beateket játszon le és loopoljon a felhasználó – mindezt egy helyen. A legnagyobb különbség a versenytársainkhoz képest az, hogy a felhasználói élmény nálunk lehetővé teszi a dalszerkesztő, a kereső és a beatek közötti gyors váltást. Szerintünk ez az oka annak, hogy a felhasználóink hűségesek hozzánk, vagy átállnak a Fast Rhymes használatára.
Miért tartottad fontosnak, hogy az angol mellett más nyelveket is beépíts az alkalmazásba? A magyar miért maradt ki?
Az volt a legfőbb cél, hogy a Fast Rhymes minél több ember számára elérhető legyen, ezért fontosnak tartottuk, hogy több nyelvet támogassunk. Jelenleg a legnagyobb piacokra koncentrálunk, és fokozatosan bővítjük a kisebb piacokra, például Norvégiára, és idővel Magyarországra is.
Mit mondanál azoknak, akik szerint az ehhez hasonló platformok miatt „ellustulnak” a zenészek, elvész a kreativitásuk, mivel egy gép „dolgozik” helyettük, és a végeredmény valójában nem is az ő munkájuk?
A Fast Rhymes egy eszköz, nem végzi el a felhasználó helyett a munkát. Minden, amit a Fast Rhymes segítségével írsz, a saját alkotásod. Úgy gondolom, hogy az ilyen eszközök fontosak abban, hogy több ember számára tegyék elérhetővé az olyan hobbikat, amelyek pozitív hatással lehetnek az életükre. Végső soron rajtad múlik, hogy a múltban ragadsz, vagy elfogadod a modern eszközöket, amelyekhez szerencsés módon ma már hozzáférhetünk.
Mit tartasz a legfontosabb UX szempontnak?
A Fast Rhymes esetében a legfontosabb UX szempont az, hogy ne legyen tolakodó, és ne zavarja meg a kreatív folyamatot. Ezzel kapcsolatban nagyon jó visszajelzéseket kaptunk a felhasználóinktól, különösen a versenytársakhoz képest.
Mi a véleményed a rapkultúra aktualitásairól? Hogyan látod a műfaj jövőjét, és a Fast Rhymes hogyan illeszkedik ebbe a képbe?
A rapkultúra folyamatosan fejlődik, és lenyűgöző látni, hogyan hat a mainstream zenére és kultúrára világszerte. Ami a műfaj jövőjét illeti, úgy gondolom, hogy továbbra is új határokat fog feszegetni zeneileg és lírailag, miközben egyre sokszínűbbé válik. A Fast Rhymes ebbe a képbe úgy illeszkedik, hogy olyan eszközöket kínál, amelyek segítenek a dalszerzőknek és művészeknek kreatívnak és produktívnak maradni, függetlenül a készségi szintjüktől. A platform lehetővé teszi, hogy a művészek a kreativitásukra koncentráljanak, miközben a dalszerzés folyamatát szélesebb közönség számára is hozzáférhetővé teszi, ami kulcsfontosságú a műfaj jövőbeli növekedése szempontjából.
Milyen zenei, művészeti vagy technológiai trendek inspirálnak mostanában?
A generatív AI a zenében mostanában nagyon érdekel, és szorosan figyelemmel kísérem ezt a területet. Kíváncsi vagyok, milyen hatása lesz ennek az iparra, és hogyan fogja megváltoztatni a zene készítését és fogyasztását a jövőben.
Vannak-e tervek a platform bővítésére, új funkciók hozzáadására? Mire számíthatunk a közeljövőben?
Jelenleg azon dolgozunk, hogyan tehetjük aktívabbá a közösségünket és hogyan ösztönözhetjük a dalszerzők közötti együttműködést. A dalszerzői jogok kezelésének megoldása egy könnyen használható piactérrel szintén egy olyan jövőbeli lehetőség, amelyet érdekesnek találunk a Fast Rhymes számára. A közeljövőt tekintve, szeptember 17-én indítjuk el az appot a ProductHunton, kíváncsiak várjuk a fogadtatást.