#BackstageSztorik, 4. rész: „A handpan már-már egy jó szándékú drog" - a MAG Instruments tagjaival beszélgettünk
A világ első handpan manufaktúrájának gyönyörű, egyedi hangszerei szenvedélyről, kemény munkáról, csapatszellemről és a kiválóságra való törekvés erejéről tanúskodnak. A MAG Instruments tagjaival robog tovább #BackstageSztorik interjúsorozatunk, amelyben a szakma ma élő leghitelesebb, legrelevánsabb háttérembereit szólaltatjuk meg. Zenészek, menedzserek, technikusok, turnémenedzserek, rádiósok, zenetévés szerkesztők, hangszerkészítők, producerek, kurátorok, dalszövegírók történeteit ismerhetitek meg az egyes epizódok által. Ismerjétek meg a győri handpanes srácok történetét az egyik alapító, Szombathelyi Patrik tolmácsolásában!
Inspiráló az az út, amit 2016 óta bejártatok és mindaz, amit ez idő alatt felépítettetek. Mi az, ami a kezdetektől a mai napig motivál benneteket?
Nyilván minden évben jönnek új célok, motivál a fejlődés, az előrejutás, de szerintem a fő motivációs erő mindenek felett még a mai napig a hangszer szeretete - elsősorban nem „üzleti" megfontolásból tűztük ki néhány éve célul, hogy a MAG lesz a világ egyik legminőségibb handpanje, hanem egyszerűen azért, mert a hangszer megérdemli, hogy a legjobb tudásunk szerint a legjobb minőségben készítsük el.
A weboldalatokon olvasható, hogy az egész kaland azzal kezdődött, hogy belebotlottál egy handpan videóba a YouTube-on. Mi volt az, ami annyira megfogott téged akkor, hogy aztán szert is tegyél egy saját hangszerre?
Az én személyes utam valóban így kezdődött, és akit egyszer igazán megfogott ennek a hangszernek a hangja, az addig nem nyugszik, amíg nem tudhat magáénak egyet. Ahogy én nevezni szoktam, a handpan már-már egy jó szándékú drog. Ha egyszer megfog, rászoksz, és szinte minden nap szükséged van rá, hogy egy picit kapj belőle.
Amikor létrehoztátok a saját műhelyeteket, szembesültetek esetleg bármilyen nehézséggel?
Az elején rengeteg nehézséggel, kihívással szembesültünk. Egy olyasvalami „gyártásába" fogtunk, amihez nincs tanfolyam, képzés, szakirodalom. Magát a hangszerkészítést, illetve az ahhoz kellő szerszámok előállítását is rengeteg kísérletezéssel tapasztaltuk ki. Egyedi gyártásű prések, kalapácsok, hangoló állványok stb. Ezeket mind nekünk kellett kitalálni, elkészíteni... Nagy segítség volt a kezdetekben, hogy beköltözhettünk a Győri Szeszgyár egy használaton kívüli épületébe a Concilium Arts Alapítvány jóvoltából. Ugyan elég nomád körülmények között, de itt megvolt a saját helyünk, ahol próbálkozhattunk, kísérletezhettünk, amíg az első hangszerek elkészülnek. Sok segítséget kaptunk a handpan-építő közösségekre jellemző, egymást segítő handpanes fórumokon, illetve személyesen is néhány tapasztalattal rendelkező készítőtől.
Tehát onnan, hogy YouTube-videókat nézve csodáltátok ennek a hangszernek az erejét, karakterét, illetve azokat, akik képesek ezeket megszólaltatni, eljutottatok odáig, hogy immár új gyártási technikákkal kísérleteztek, melyek kiegyensúlyozottabb hangszereket eredményeznek. Meséljetek ezekről, mik azok a sajátos stílusjegyek, amelyek újító erejűek vagy amik csak rátok jellemzőek?
Nehéz ezt így megnevezni. Talán nincs egyetlen olyan „forradalmian" újító stílusjegy, amit mi találtunk ki, de a MAG Instruments-nél a kezdetektől törekedtünk arra, hogy feszegessük határainkat, készítsünk olyan hangszereket, amelyek kimagasló minőségűek és egyediek. Hársfalvi Ricsi alapító kolléga például egyike annak a kb. 5-6 hangolónak, akik valaha készítettek úgynevezett „double-sidert" - amikor a hangszer mindkét fele egy-egy önálló skála, nincs alsó GU (lyuk a handpanen).
Ezenkívül a saját kísérletezésű skálák, hangmező méretek, hangolási technikák, és persze a folyamatos magas minőség mind szerepet játszottak abban, hogy mára rengeteg jónevű handpan muzsikussal dolgozunk együtt, és hogy a MAG Instruments márkanév vezető handpan-brand az egész világon.
Az egyik legutóbbi kutatás-fejlesztési sikeretek az volt, hogy részt vettetek a NEOTONE digitális handpan bevezetésében. Hogy jött számotokra ez a lehetőség, miképpen zajlott ez a munka, továbbá milyen gondolataitok vannak a zeneipar digitalizációjával kapcsolatban?
A NEOTONE, az én tudásom szerint, időrendben negyedik digitális handpan. Minden túlzás nélkül állíthatom (és bármelyik Neotone is megerősíti a visszajelzések alapján), hogy az eddigi digitális handpanekhez képest kategóriákkal magasabb színvonalat képviselünk. Az én személyes példám: volt eddig néhány Lada, Wartburg, max. Suzuki Swift kategóriájú digitális handpan a világon, és akkor mi kijöttünk egy Rolls-Royce-szal. :) A háttértörténet: a „digitális handpan"-t jegyző alapító párossal, Csabival és Nobóval kb. 5-6 éve hozott össze a sors, amikor még a kísérleteik nagyon elején voltak, de az elhivatottság és a srácok „zsenije" már akkor is érezhető volt. Némi beszélgetés, ismerkedés és tervezgetés után támogatók és partnerek lettünk a projektben.
A zeneipar digitalizációja kicsit más, mint maga a handpan digitalizációja. Személyes érzetem, hogy a kettőt nem mint egymás ellenségét kellene tekinteni, hanem mint két teljesen különböző műfajt. A digitális és az „analóg" világ/hangszer az két különböző termék, más-más felhasználási körrel. Ugyanígy igaz ez az „analóg", akusztikus handpanre, illetve a NEOTONE-ra.
A HUG (Hungarian Handpan & Worldmusic Gathering) idén nyáron ötödik alkalommal valósult meg, melynek szervezői vagytok. Hihetetlen az az impulzus, ami árad a fesztiválon készült felvételekből. Milyen érzés, hogy ilyen sokan osztják a handpan iránti rajongásotokat?
A HUG életre hívásának egyik célja pontosan ez volt: a handpan hangszer megismertetése szélesebb körben, meg persze, hogy létrehozzunk valamit, ami számunkra kedves és amiben jól érezzük magunkat. A rendezvény szervezésénél mindig is fontos volt, hogy ne csak a handpanről szóljon. Rengeteg egyéb programunk van, és maga a zenei kínálat sem csak a handpanről szól, bár természetesen erősen felülreprezentált egy egyéb zenei fesztiválhoz képest.
Akit vonz ez a kicsit alternatív világ és szeretne megtapasztalni egy más életérzést, egy kis kiszakadást ebből az őrült világból, illetve a hétköznapok mókuskerekéből, annak szívből ajánlom, hogy látogasson el a HUG-ra jövőre, akár egy-egy napra, akár egyesületi pártoló tagként az egész rendezvényre. (Ingyen!)
Mi a legkedvesebb emlék az elmúlt évek fesztiváljairól, vagy akár csak a legutóbbiról? Jöhet egy-két kulisszatitok is…
Nehéz kiemelni akár egy konkrét élményt is, illetve nehéz röviden elmesélni. Mindig óriási érzés, szuper élmény látni, ahogy a terület egy-két hét alatt átalakul egy kedves, természetközeli fesztiválhelyszínné a rengeteg ötletelésnek, kreatív energiáknak, dekorációknak köszönhetően. Mindig felemelőek a találkozások, a nagy beszélgetések, egy-egy Magyarországon ritkán, vagy épp soha nem hallható koncert, egy-egy mély gondolatokat ébresztő előadás, vagy épp az igényes, napzáró after partik. Ez mind-mind nagyon kedves emlék.
Kiknek ajánlanátok a handpannel való ismerkedést, a hangszer rejtelmeiben való elmerülést?
Röviden: mindenkinek! :) De tényleg, a saját tapasztalatunk és a vásárlók döntő többségének a visszajelzése alapján tényleg mindenkinek „való" a handpan. Profi muzsikusok, amatőr kísérletező zenészek, nyugdíjas nagymamák/nagypapák, kis gyerkőcök, menedzserek, bankárok, orvosok - mind-mind el tudnak veszni a handpan játszogatása közben. Óriási feltöltődést, lelki megnyugvást, belső örömet tud hozni egy egyszerűbb játék, magának a játékosnak és a szűkebb vagy tágabb közönségének is.
Mi lesz a következő nagy dobásotok, mik a terveitek a jövő évre?
Rengeteg projektünk fut párhuzamosan, sok ezekből (még) titkos, de mindenesetre fontos terv a közeljövőre, hogy bővítsük a MAG Instruments hangszerpalettáját. Ennek egyik első lépéseként idéntől már létezik MAG nyelves dob, amit néha a handpan „kistestvérének" vagy „előszobájának" is szoktak nevezni, de tervben van a hangszerportfólió további bővítése is.
Kiemelt kép: Vértes Ákos.
A MAG Instruments tulajdonosai:
Bognár Péter
Dankowszky Áron
Hársfalvi Richárd
Kiss Benedek
Szombathelyi Patrik