Számodra mit jelent a siker? Soft skillek, amelyek segítenek fejlődni emberileg és szakmailag
A siker eléréséhez a zeneiparban általában sok energia és idő szükséges, bár ahogy mondani szokás, a siker nem mindenkinek ugyanazt jelenti. Mivel a zeneipar számos ágazata hosszútávú stratégiát igényel, fontos, hogy olyan gondolkodásmódot alakítsunk ki, amelyre évek múltán is támaszkodhatunk. A mindset bizony alakítható, fejleszthető – hogy hogyan? Összeszedtünk néhány tippet, javaslatot ezzel kapcsolatban.
Első körben nagyon fontos, hogy kialakítsd a saját funkcionális zenei rutinodat, napi, heti beosztásodat. A következőkben pedig az alábbi specifikus soft skillek elsajátítására érdemes koncentrálnod:
Egészséges önbizalom
Mindenki kezdi valahol, és az első lépés általában a legnehezebb. A legtöbb zenész sokszor azért nem teszi meg ezt a bizonyos első lépést, mert fél az ismeretlentől. „Mi történik, ha közzéteszem a dalomat, és senkinek sem tetszik? Mi lesz, ha feltöltöm a zenémet a Spotify-ra, és nem teljesít olyan jól, mint vártam? Mit fog szólni a menedzser, a kiadó, a sajtó, ha nem jönnek el a koncertemre, vagy nem követnek annyian a social médiában?”
Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket mi is gyakran hallunk a zenészektől. Fontos, hogy alázatosan állj zenéhez, a karrieredhez, de ez nem azt jelenti, hogy állandó félelemben kellene élned, vagy ostoroznod kellene magad. Az egészséges önbizalom kialakítása és fenntartása a sikeres zenei pálya elengedhetetlen része.
A mostani bizonytalan helyzetben bármi előfordulhat, több külső tényező is közre játszhat abban, ha valami épp nem úgy sikerül, ahogy eltervezted. Ha az új dalod nem kap egyből nagy figyelmet és elismerést, ne ess kétségbe és ne írd le magad! Minden kezdet nehéz és mindenkinek lehetnek keményebb időszakai.
Türelem
A fenti pontban emlegetett egészséges önbizalom lényege, hogy ne legyenek óriási elvárásaid magaddal szemben, de legyen meg a reális önképed. A türelem is nagyon fontos ebben a képletben. Miután megtetted az első lépést, valószínűleg arra törekszel, hogy rajtad legyen a világ szeme. Ugyanakkor sajnálatos módon a zenészek túlnyomó többsége idejekorán letér az útról, mert nem jut el az általa vizionált szintre az első egy-két évben.
A ritka esetektől eltekintve a zenei karrier felépítése időt és energiát igényel – legyen szó dalírásról, a rajongók számának növeléséről, a közösségi média menedzsmentről, a koncertrutin megszerzéséről, vagy akár a kapcsolatépítésről.
Vagyis: türelmesnek kell maradod, hiszen a sok-sok befektetett munka ellenére is eltarthat egy ideig, amíg a siker utolér. Fontos felismerni, hogy az „időt” a társadalom démonizálja – sosincs elég belőle, és ha nem vagy elég gyors, akkor lemaradsz, kimaradsz. De ez nem így van, legalábbis nincs kőbe vésve. (Gyors kaja, gyors divat, gyors zene? Na ne!) Alakítsd ki személyes zenei rutinodat ennek szem előtt tartásával, amikor hosszú távú terveidet szövögeted. A türelem hiánya ugyanis előbb vagy utóbb kiégéshez vezet.
A siker újradefiniálása
Az egyik legnagyobb hiba, amit a zenészek elkövetnek, hogy mások által kitűzött célokat hajszolnak. A hírnevet és a pénzt mai világunk túl gyakran a siker végső csúcsaként dicsőíti.
Lehet, hogy órákat, napokat pocsékolsz el az életedből arra, hogy lenyűgözz valakit, hogy elnyerd egy családtagod elfogadását, hogy menőn nézz ki a barátaid előtt. Ugyan nem ritka, hogy sokan ezeket motiváló eszközként használják, nem elég jó okok arra, hogy hosszú távon elköteleződj a zene iránt.
A sikerednek körülötted kell forogni, te vagy az alap, a kiindulópont és a végcél. Azért kreálj zenét, mert az boldoggá tesz! Emlékeztesd magad, hogy miért kezdted el a zenélést, és határozd meg újra magadban, hogy mit jelent számodra a siker!
Hála
A hála mindsetjének kialakítása – csakúgy, mint a türelem képességének elsajátítása – segít megelőzni a kiégést, és visszahozhat abba az eredeti állapotba, amit a zene jelentett számodra, amikor elkezdtél vele foglalkozni. Ha kell, tegyél egy lépést hátra, és emlékezdtesd magad arra, hogy milyen szerencsés vagy, hogy a zenében találtad meg a boldogságod forrását!
Íme egy működő mantra, amelyet használhatsz vagy testre szabhatsz:
„Szerencsés vagyok, hogy olyasmit csinálhatok, amit szeretek, ami terápiaként működik az életemben. Szerencsés vagyok, hogy olyan korban élhetek, amelyben egyetlen kattintással könnyedén megoszthatom alkotásaimat a közönségemmel. Szerencsés vagyok, mert a mai világban a technológia lehetővé teszi számomra, hogy többen hallgassák zenémet és több koncertem legyen. Szerencsés vagyok, hogy több időm van arra, hogy valami olyasmiért dolgozzam, ami boldoggá tesz, és nem kell rohanom azért, hogy mindezt elérjem.”
Fizikai és lelki egészség
Magától értetődik, hogy a mentális és testi egészséged összhangban tartása fontos ahhoz, hogy a fentieket következetesen és hatékonyan végezhesd. A bemutatott stratégiák gyakorlása egészségesebb mentalitást biztosíthat neked, amely hosszú távon fontos ahhoz, hogy továbbra is azon dolgozhass, amit igazán szeretsz.
Hadd vegyük le a koncertszervezés terhét a válladról! Tekintsd át a KoncertBooking szolgáltatásait, olvasd blogunkat, így egyszerre építheted karriered és maradhatsz motivált. Várunk felületeinken!
Kiemelt kép: Unsplash