Hosszú dal, rövid dal - melyik lesz sikeresebb?
Ma már kétségtelen, hogy a zenei streaming szolgáltatások teljesen átalakították a zenefogyasztás módját. Az elmúlt 10-20 évben létrehozott és kiadott dalokat tekintve azonban tagadhatatlan változások történtek abban is, ahogyan a zenészek a dalaikat írják, és ez különösen a hossz tekintetében érhető tetten. Nézzük meg, hogyan változott a dalok hossza az elmúlt években és hogy mit jelent ez a dalírás folyamatában?
Hogyan változott a dalok hosszúsága az évek során?
Nem vitás, a technológia óriási hatással van/volt a zenére, az írástól a gyártáson és a terjesztésen át a fogyasztásig. Az algoritmikus lejátszási listákkal ellátott streaming szolgáltatások az egész zeneipart uralják, az album fogalmát lassan eltörlik a föld színéről, a dalok pedig egyre inkább rövidülnek.
Több kutatás is igazolta, hogy a dalok hosszának csökkentésének tendenciája az 1990-es években lassan újra megindult. Bizony, újra, hiszen a rövidebb dalszerkezet nem egy új trend hozománya! Az 1930-as években a számok átlagos hossza 3 perc, 15 másodperc volt, ami mintegy 2 másodperccel kevesebb, mint a dalok átlagos hossza a 2020-as években. Az 1960-as évek elején a The Chiffons He's So Fine című dallal egy rövidebb alkotás is bekerülhetett a Billboard Hot 100-ba, majd további zenék is beálltak ebbe a sorba, például a The Beatles dalai.
Ma a zeneszámok átlagos hossza 3:15/3:30 perc körüli, ami mintegy 60 másodperccel kevesebb, mint korábban. Ráadásul folyamatosan egyre több rendkívül rövid dal kerül ki a stúdiókból, leginkább a rap műfajában. 2016-ban Piko-Taro 44 másodperces Pen-Pineapple-Apple-Pen című száma lett a legrövidebb szerzemény, amely valaha is bekerült a Billboard Hot 100-ba. Aztán ott volt a néhai XXXTENTACION rendkívül népszerű 2017-es albuma is, amely 11 dalt prezentál mindössze 21 perc alatt. Néhány újabb példa: Lil Yachty Poland-je (1:23) vagy a JRB és Logic D.A.R.E-je (1:26).
Amint a szakértők észreveszik, nemcsak a hosszcsökkenés az, ami nyilvánvaló a mai daloknál, hanem a zene felépítésének és a hallgatókkal való megismertetésének módja is változott Különösen az úgynevezett „pop overture” szerkezet volt rendkívül népszerű az elmúlt években. Míg korábban a dalokhoz jellemzően hosszú bevezetők voltak, amelyek lassan húzták be a hallgatót, a pop overture a dal első 5-10 másodpercében bemutatott fülbemászó horogra épül, hogy a hallgatót legalább az első 30 másodperc meghallgatására csábítsa.
Mindez tökéletesen összefoglalja a zeneírás és -kiadás legújabb trendjei mögött meghúzódó elveket. A cél az, hogy elkapják és fenntartsák a figyelmet a nagyobb hallgatóság, a magasabb bevétel érdekében. Vagy ennél összetettebb a dolog?
Ezt olvastad már? Növeld a produktivitásod 2024-ben – így lehetsz még hatékonyabb zenészként!
Egyre rövidebb ideig tudunk figyelni
A legtöbb kutató egyetértett abban, hogy az átlagos emberi figyelem ideje folyamatosan csökken, és ez a zenére is hatással van. Amint azt fentebb vázoltuk, az előadók folyamatosan keresik a módját, hogy ne csak felhívják a figyelmet a dalaikra, hanem fenntartsák a hallgatók érdeklődését, hogy azok aztán az egész dalt meghallgassák. Ez azt sugallná, hogy a rövidebb dalokban több lehetőség rejlik, mint a hosszabbakban. De valóban így van ez?
Úgy tűnik, az emberek összességében jobban szeretik, ha a dalok rövidebbek. Azonban amint azt a közösségi média platformokon tapasztaltuk, a rövid tartalmakat mohón falják a fogyasztók, így nagyobb potenciállal terjedhetnek el. A hosszabb dalok több figyelmet és összpontosítást igényelnek, így az emberek könnyen áttérhetnek egy másik dologra, mielőtt még felfognák a dal minőségét és lehetőségeit. Ezzel szemben sokan azt gondolják, hogy a rövidebb dalokat kevésbé valószínű, hogy „otthagyják" a hallgatók.
Fontos szem előtt tartani, hogy a streaming szempontjából nagyon fontos az előadók számára, hogy a hallgatók befejezzék a dalaikat, mivel az növeli esélyüket arra, hogy nagyobb lejátszási listákra kerüljenek, ami a bevétel növekedésére is hatással van. Továbbá nemcsak arról van szó, hogy egy dalt a végéig meghallgatnak az emberek, hanem arról is, hogy minél többször tegyék mindezt. Sok zenei szakember úgy véli, hogy a rövidebb dalokat nagyobb valószínűséggel játsszák le újra és újra.
Kapcsolódó tartalom: Megváltozik a Spotify jogdíj modellje 2024-től
A dalok eltöredeznek a közösségi médiában
Tekintettel a rövid formátumú videók erejére, különösen a TikTokon, lassan csökken a szakadék egy dal és egy emlékezetes dalrészlet között a közösségi médiában.
Több zenész és zenei szakember tapasztalja azt, hogy a hallgatók számára a közösségi médiában talált részlet valójában maga a dal. Minden jel arra mutat, hogy a videómegosztókon és social oldalakon vírusosan terjedő dalrészletre figyelnek fel egyre többen, azokat remixelik saját stílusukban, így egyre több emberhez jut el a szám bizonyos töredéke. A reels videók esetében például a felhasználók eldönthetik, hogy az általuk kiválasztott dalból mely részletet szeretnék használni a videós tartalmuk alá...
Könnyen azt gondolhatnánk, hogy ha a dalok hosszabbak, akkor több profitot termelnek. A valóság azonban nem így néz ki. Valójában nincs igazán anyagi haszna a hosszú dalok írásának. Ami a streaming jogdíjakat illeti, a szabály egyszerű: a stream stream, függetlenül attól, hogy a dal 3 vagy 10 perces. Ha a hosszabb dalok megírásáért nincs plusz anyagi vonzata, és ráadásul a rövidebb dalok nagyobb valószínűséggel generálnak több streamet, nem csoda, hogy az előadók 2 percnél rövidebb vagy 30 perces kislemezeket adnak ki 15 számmal...
Adódik a kérdés: ha ez a valóság, és ez (lesz) az új norma, miért írnának a zenészek hosszabb dalokat?
Ez is érdekelhet: A dalírás 10 pontja, avagy mitől lesz emlékezetes egy zeneszám?
Mi a megoldás?
Összefoglalva, az összes fent említett tényező azt sugallja, hogy a befutási esélyek azoknak kedveznek, akik rövidebb dalokat komponálnak. Végső soron ez attól függ, hogy művészként mire törekszik egy előadó. Ha szeretnél lendületet venni, ha szeretnéd, hogy a csapból is te folyjál, akkor tökéletes megoldás lehet számodra, ha rövidebb dalokat írsz olyan fülbemászó horoggal, amely rögtön az elején beszívja a hallgatót. Illetve tény, hogy a hosszt is figyelembe kell venned, ha azt szeretnéd, hogy a dalaidat a rádiók is játsszák.
Ne feledd azonban, hogy a rövidebb dalok létrehozása a kreatív önkifejezés rovására mehet. A streaming platformok folyamatosan alakítják a szabályaikat, algoritmusaikat, de ez nem jelenti azt, hogy be kell állnod a sorba. Hosszú távon az lehet a kifizetődő, ha olyan dalokat írsz, amelyeket szeretsz, és amelyekről úgy érzed, hogy tökéletesen reprezentálnak téged, a lelkedet, a képességeidet és a tehetségedet anélkül, hogy az időtartamukra különösebben figyelnél.
Bár ez valószínűleg azt fogja jelenteni, hogy a sikerhez vezető út több időt vesz igénybe, ha olyan emberekkel növeled a közönségedet, akik úgy szeretik a zenédet, ahogy van, akkor nem a dalok hossza lesz az előrelépésed záloga.
Regisztrálj előadóként felületünkre, hogy még több koncertet adhass az új évben és megmutathasd dalaidat a nagyközönségnek!
Kiemelt kép: Canva