Fény- és hangtechnikai ismeretek #3 – A backline
Folytatódik fény- és hangtechnikai fogalmakat, rendszereket bemutató cikksorozatunk. Az aktuális részben a backline-ról lesz szó. Mit takar ez a kifejezés, miért van szükség rá, ki és mikor alkalmazza? Már mondjuk is.
Mi az a backline?
A backline kifejezés magyarázata meglehetősen egyszerű: minden, amire szükség van egy koncerthez, kivéve a PA rendszert és a monitorokat. Ide tartoznak az erősítők, a billentyűk, a dobok, az állványok és néha még a színpadi emelők is stb.
Az, hogy mi minden tartozik konkrétan a backline-ba, az a produkció típusától, a hangszereléstől, a játszott zenei stílus(ok)tól, az adott koncerthelyszín lehetőségeitől, például a színpad és a terem méretétől, továbbá a költségvetéstől vagy bizonyos felszerelések elérhetőségétől függ.
Általánosságban a backline-t összesítő listán az alábbiak szerepelnek:
· Gitár erősítő(k)
· Basszus erősítő
· Billentyűk
· Billentyű erősítők és/vagy hangkeverő
· Dobfelszerelés
· Különféle további eszközök, például erősítőállványok, gitárállványok stb.
A szükséges felszerelés általános leírásán kívül a backline listának tartalmaznia kell az összes eszközre vonatkozó specifikációt, például a gyártmányt, a méretet és a modellt, valamint az egyes kellékekre jellemző egyéb részleteket is.
Vannak esetek, amikor a produkció a teljes felszerelést magával viszi a koncerthelyszínre, például, ha egy helyi kisebb koncertről van szó. De a nagyobb show-k alkalmával, és különösen akkor, ha valamilyen távoli helyre kell utazni, a zenészek általában nem viszik magukkal az összes felszerelést.
A fentebb említett backline specifikációk bekerülnek a szerződés rider szekciójába is. Kulcsfontosságú, hogy a produkció minden igényét előre közölje, hogy a másik fél mindent be tudjon szerezni, elő tudjon készíteni, ami kell, hogy a zenészeknek csak annyi legyen a dolguk, hogy kisétálnak a színpadra és játszanak (a soundcheck után, persze).
Ez a cikk is érdekelhet: Zenekart alapítanál? Ezekre figyelj a tagok kiválasztásakor!
Miért hívják mindezt backline-nak?
Amikor a hajdani PA rendszerek nem voltak túl masszívak az 1950-es és 1960-as években, a zenészeknek óriási hangszórókra és erősítőkre volt szükségük ahhoz, hogy hangszerüket hallassák, míg a PA-t csak az énekhangra használták.
Később, a hangrendszerek fejlődésével az összes hangszert felerősítették. A PA hangszórók a színpad elejére kerültek, az erősítők és a hangszerek pedig hátul (back) maradtak. Innen ered a backline kifejezés.
Hogyan határozható meg egy produkció backline szükséglete?
Egy produkció backline-ja könnyedén meghatározható. A zenészeknek annyi a dolguk, hogy rögzítik felszerelésük egyedi specifikációit lista formájában. Egyes zenészek számára ez csak egyetlen elem, például egy gitárerősítő. Ugyanakkor ebben az esetben is fontos jelezni a márkát és a modellt, valamint az erősítő minden fontos részletét, például a hangszóró típusát, teljesítményét (wattban kifejezve), a csatornakiosztást, a gyártási évet stb.
A legjobb, ha a backline lista egy-egy második választási lehetőséget is tartalmaz arra az esetre, ha az első helyen megadott modell valamiért nem beszerezhető. Vannak zenészek, akiknek van „EZT NE!” listája is; ez olyan márkákat vagy modelleket foglal magában, amelyeket nem találnak elfogadhatónak.
Érdemes képeket készíteni a zenekar optimális felszereléséről, így később, amikor eljön a koncert ideje, a produkció hivatkozhat a képekre, ha eltérések vannak az igényelt és beszerzett eszközök között. Fontos, hogy minden szögből legyenek képek, különösen hátulról, mert ezek megmutatják, hogy hogyan csatlakoznak az erősítők a hangszórókhoz és az áramforrásokhoz.
Ismerd meg egy dob road munkáját: #BackstageSztorik 2. rész – Interjú Bagoly Sándor Endre dob roaddal
Mi tartalmaz a rider?
A rider nem más, mint egy egyszerű felsorolás az összes, a koncertek során a produkció által igényelt backline felszerelésről – és további igényekről. Ahogy fentebb is kiemeltük, a backline listának, ami a riderbe kerül, a lehető legpontosabbnak kell lennie, minden elemre vonatkozóan tartalmaznia kell a márkát, a modellt, a specifikációkat, a méreteket stb. A jó rider ezen felül tartalmazza a színpadi tervrajzot, csatornakiosztást és egyéb showelemekre vonatkozó részleteket is. A szerződésben érdemes rögzíteni, hogy a rider mellékelve van, valamint az oldalak pontos számát is.
Általában a rider 1-3 oldalt foglal el a szerződésben, és tartalmazhat további információkat, például az öltözőkre, az étkeztetésre, az utazásra és a szállásra vonatkozóan, de ezek nem a backline részei.
A backline listát is tartalmazó ridert komolyan kell venni!
A legrosszabb forgatókönyv az, hogy amikor a produkció megérkezik a helyszínre, a kért felszerelések egyike sincs ott, mert a ridert teljesen figyelmen kívül hagyták. Hihetetlennek tűnik, de ilyen van, ilyen valóban megtörténik.
Ha egy produkció úgy vállal el a koncertet, hogy nem az igényeinek megfelelő felszereléssel kénytelen játszani, az egyrészt konfliktushoz vezet, másrészt kiválthatja a közönség elégedetlenségét, sőt, életveszélyes is lehet! Természetesen soha senki nem akar ilyen helyzetbe kerülni, de sajnos még mindig gyakran előfordul, ezért egyik félnek sem szabad félvállról venni a backline-t, a ridert!
Kapcsolódó tartalom: 5 szempont, amit érdemes figyelembe venni koncertfoglalás előtt
Zenészként szeretnél további szakmai tartalmakat olvasni? Böngészd blogunkat és iratkozz fel hírlevelünkre! Ha pedig elhatároztad, hogy 2023-ban még több koncertet adsz, akkor regisztrálj a KoncertBooking.com-ra előadóként!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: carrersinmusic.com