Így találd meg a saját zenei stílusod
Minden kezdő zenésznek van kedvenc zenei műfaja, amelyhez pályafutása hajnalán ragaszkodik. Ugyanakkor zenei fejlődésed során valószínűleg te is többféle műfajt, stílust kipróbálsz, ami azért is előnyös, mert a sokféleség kihoz a komfortzónádból, illetve lehetővé teszi, hogy jobban megismerd önmagad mint zenészt. De hogyan találhatod meg és fejlesztheted saját, személyes hangzásodat? Lássuk!
Ismerkedj a stílusokkal!
Valójában nincs mereven meghatározott jelentése a zenei stílusnak, de a fogalom arra vonatkozik, hogy hogyan fejezed ki magad a zenében, de utalhat egy korra, egy zeneszerzőre/előadóra, textúrára vagy emócióra is.
Bármely zenész megalkothatja saját zenei stílusát különböző dallam-, harmónia- és ritmustechnikák segítségével. Mindez egyéni döntés, preferencia kérdése.
Hallgass sok zenét, meditálj, figyeld meg, hogy mit hoznak ki belőled a ritmusok, dallamok, hogy mi kelti fel leginkább a zenei érdeklődésedet, hogy milyen stílusban tudod elképzelni magad hosszabb távon is! Tarts egy kis zenei önvizsgálatot!
Ez is érdekelhet: Inspirációt keresel? Íme 5 dolog, ami segít ihletre lelni!
Boncolgass!
Elemezd (akár egy vagy több tapasztalt szakemberrel) a különböző zenei stílusokat! Bontsátok részekre a kedvenc dalaidat és légy nyitott azokra a dolgokra is, amik nem állnak (még most) közel hozzád!
Miután megismerted és kielemezted őket, majd végül megtaláltad, amiben igazán kiteljesedhetsz, kezdj el felfedezni!
Csapd fel a Spotify-t és a szakmai oldalakat és tanulj, inspirálódj!
Hallgasd újra a kedvelt és a nem kedvelt dalokat is!
Egy másik módja annak, hogy ráébredj, melyik a te zenei stílusod, ha meghallgatod azokat a dalokat, amelyeket imádsz, és kiértékeled őket: „vajon miért tetszik ennyire, mi jellemzi leginkább az előadó zenei stílusát?”
Továbbá kérdezd meg magadtól – az általad nem kedvelt számokat újra meghallhatva –, hogy melyik összetevő miatt nem áll hozzád közel az adott szerzemény? A kompozíció, a dallam, a ritmus vagy a szöveg az, ami taszít?
Mindezek segítenek megtalálni egyedi zenei stílusodat, miközben az általad jónak és kevéssé jónak tartott gyakorlatokat saját zenéddel összefüggésben is átgondolhatod.
Olvastad már? 5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
Kövesd azok munkásságát, akiket példaképnek tartasz!
A dalok újbóli hallgatása és kielemzése mellett kövesd azokat az előadókat, akiket valamiért nagyra értékelsz! Természetesen ne azért, hogy lemásold őket, hanem azért, hogy ihletre lelj és saját képedre formálhasd a neked tetsző jellegzetességeket.
Például vizsgáld meg Aretha Franklin dalainak kompozícióját, vagy checkold Dave Grohl előadásait a Youtube-on – megfigyelheted az énekstílusukat, illetve azt, hogy milyen érzelmeket éltél át, miközben őket nézted, hallgattad!
Még akkor is, ha kedvenc előadóid teljesen más műfajban alkotnak, mint te, stílusuk esszenciái inspirációt nyújthat számodra.
Próbálj, kísérletezz!
Puding próbája az evés! Ahhoz, hogy rájöjj, milyen stílusjegyekkel írható le leginkább az egyedi zenei stílusod, kezdetben sokat kell próbálnod, kísérletezned. És ez így van rendjén.
Ne ijedj meg, teljesen normális, ha kezdetben valami félre megy, ha valamiben kudarcot vallasz. Ezek révén fogod a leginkább megérteni, hogy melyik stílus illik hozzád és mi nem, vagy, hogy mit szeret a célpiac és mit nem.
Ha ez megvan, érdemes regisztrálnod a KoncertBooking.com-ra, hogy élőben is „tesztelhesd” a közönséget – a 100%-ban digitális koncertszervező asszisztens megrendelők ezreivel köthet össze nap mint nap. Lépj ki a valóságba és koncertezz szabadon!
Légy következetes!
A legtöbb modern zenészt jellegzetes hangzásukról ismerik fel, ami végül a „márkajelzésükké” válik. Ez azért történhet meg, mert zenei stílusuk egységes, így a közönség minden alkalommal vissza tud emlékezni arra sajátos hangzásra, amit az adott előadó képvisel.
Vegyük például Taylor Swiftet. Zenéjének nagyon jellegzetes stílusa van, főleg a régebbieknek, így, hogy ha nem ismeri valaki az adott dalt, akkor is biztosan kitalálja, hogy az övé, ha meghallja a rádióban.
Azonban soha nem szabad elfelejteni, hogy a következetesség nem jelent statikusságot, ismétlődést!
Haladj a céljaid felé!
A cél ismerete mindent perspektívába helyez, és lehetővé teszi, hogy gyorsan megtaláld zenei stílusodat.
Például, ha az a célod, hogy olyan zenét alkoss, ami vonzó a modern zenei piac számára, akkor a legmenőbb zenei stílusra kell összpontosítanod. Ugyanakkor talán fenntarthatóbb, ha olyan zenét csinálsz, amivel önazonos tudsz lenni, amit szenvedélyesen tudsz kreálni, ami leköti a kreativitásodat. Ha ez korrelál a piaci igényekkel, nyert ügyed van. Ha nem, akkor melósabb a dolog, de abszolút nem kivitelezhetetlen.
Listázd a rövid és hosszú távú céljaidat, és kezdd el felfedezni zenei stílusodat, akár márkaépítési, akár művészi szempontból!
Ezt se hagyd ki: Hogyan segíthetnek a mikrocélok a karrierépítésben?
Légy türelmes!
A jellegzetes hangzás megszületése időbe telik, hiszen az több dolgot egyesít: a személyiségedet, a zenei élményeidet és az egyedi zenei ízlésedből fakadó, úgynevezett „mikrofinomításokat”.
Ahogy fejlődsz, a zenei stílusod is érik, formálódik. Tehát légy türelmes, és tudd, hogy lehet, hogy sok időbe, verejtékbe telik majd, mire megtaláld a stílusod, de ha egyszer megvan, elkezdheted végre a kiteljesedést zenészként.
Ne bízd a véletlenre, regelj a KoncertBooking.com-ra és tapasztald meg velünk az élő zenélés varázsát, miközben építed zenei brandedet! További inspirációra vágysz? Akkor szakmai blogunk tartalmai neked szólnak!