Szabályok, amiket zenészként érdemes megszegni!
A szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket. Na jó, természetesen ez nem minden szabályra vonatkozik. De vannak olyanok, amelyek egyáltalán nem általános érvényűek. Az „in the box” gondolkozás megakaszthatja a karrieredet, ezért itt az idő, hogy amit lehet, engedj el és kezdj el végre a saját tempódban, a saját preferenciáid, igényeid szerint haladni. Lássuk mi az az 5 szabály, amit érdemes újragondolni, ha zenész vagy!
Zenélni csak teljes munkaidőben lehet
Az iparági guruk gyakran azt sugallják, hogy az egyetlen módja annak, hogy zenészként boldogulj, az az, ha szó szerint mindent beleadsz. Sokan ezért felhagynak a munkával, és teljes munkaidőben próbálnak zenélni, B-terv nélkül. Ez azért nem veszélytelen, főleg a mai világban.
Persze van, amikor ez vezet el a sikerhez. De az elején érdemes több lábon állni, hogy tutira ki tudd fizetni a számláidat. Mi azt javasoljuk, hogy zenei pályafutásod elején legalább egy részmunkaidős munkát vállalj be backupként.
Ugyanakkor mindenképpen érdemes elkezdeni felfedezni a koncertlehetőségeket, hogy minél többen hallhassanak, megismerhessenek, és csiszolhasd a képességeidet. Ha tudod építeni az előadói hírnevedet, akkor idővel a másik munkát ott is hagyhatod majd.
Ha úgy érzed, elvesztél a koncertszervezés sűrűjében, ismerkedj meg a KoncertBooking koncertszervező asszisztens előadói felületével!
Ha 40 év feletti nő vagy, maradj a dalírásnál!
Nem egy női eladó panaszkodott már arról, hogy 40 éves kora után elhanyagolta a szakma és inkább a műhelymunkát, a dalszerzést javasolták neki.
Hogy miért? Mert a kritikusok szerint sorra jönnek a fiatal előadók, akik megjelenése frissebb, üdébb, „videóbarátabb”. Ez az aging klasszikus esete, ami ráadásul nettó kamu is. Gondolj csak például Csepregi Évára! A magyar zenei szcéna egyik legismertebb előadója, aki jóval 40 után is tudja, mitől döglik a légy.
Maradj erős, bátor és mutasd meg a tehetségedet minél több fronton! Tűzd ki azt a célt magad elé, hogy bebizonyítod, a fenti állítás igenis téves, és a dalszerzés mellett az előadói mivoltod sem szenvedett csorbát az évek alatt – mi több, most vagy a legjobb formádban!
Ezt olvastad már? Nem csak a 20 éveseké világ – előadók, akik 30-on túl lettek sikeresek
Mindig professzionális stúdióban kell rögzíteni a zenéket
Ezt az előírást inkább hajlítani kell, mint megtörni. Ugyanis az igaz, hogy mindenképpen professzionálisan kell rögzítened a zenédet, ez ténykérdés. De nem feltétlenül van szükséged stúdiófelvételre, mielőtt elkezdenél koncerteket adni. A fellépések előtt készíthetsz házi stúdiófelvételeket is, hogy a helyszínek, promóterek, booking agentek lássák, érzékeljék, milyen is lesz a zenéd élőben.
Ezeket a felvételeket később elajándékozhatod vagy eladhatod a legnagyobb fanjaidnak, akik számára kuriózumoknak számítanak majd ezek az anyagok.
Ismerünk olyan előadót, aki az első stúdiófelvétele után még mindig készített otthon CD-ket a közönsége kérésére. Létrehozott egy albumot a rendszeresen élőben előadott, otthon felvett feldolgozásokból, amelyeket ezután koncerteken adott el. Vagyis: ne ess kétségbe, ha még nem tudsz profi stúdióba menni. Használd ki a fennmaradt időt, energiát, pénzt arra, hogy koncertezz, illetve promótáld magad a social médiában, hogy mire elérsz a stúdióig, kész legyen a branded.
Muszáj zenekart alapítani
Ez valójában egy olyan tévhit, ami sokakat évekig visszatart a zenéléstől. Egyes zenészek ugyanis nem hiszik el, hogy egyéni előadóként is terem számukra babér, sőt, sikeresek lehetnek zenekar nélkül is. Úgy tartják, hogy egyedül kevesek ahhoz, hogy betöltsenek egy koncerttermet a zenéjükkel. Ugye mondanunk sem kell, hogy ez egy téves elgondolás?
Azok, akik görcsösen azon dolgoznak, hogy zenekart alapítsanak, könnyen elveszíthetik a szenvedélyüket a zene, a zenélés iránt. Ahelyett, hogy a szólókarrierjüket csiszolgatnák, kétségbeesetten bandatagok után kutatnak az ismerősi, baráti, zenéstársi körben, végül rájönnek: ők magányos farkasok, amivel egyébként nincs is semmi baj, sőt. Számos egyéni produkció ér el kiugró foglalási számot a Koncertbooking koncertszervező asszisztens felületén is, úgyhogy, ha úgy érzed, egyedül lépnél a világot jelentő deszkákra, mi csak bátorítani tudunk.
Ha mégis zenekarban gondolkoznál, íme néhány tipp: Zenekart alapítanál? Ezekre figyelj a tagok kiválasztásakor
A hagyományos koncerthelyszíneken való fellépés az egyetlen lehetőség
Még mindig meglepetten konstatáljuk, hogy sokan a zenészek közül úgy gondolják, a hagyományos koncerthelyszíneken való fellépés az egyetlen választási lehetőségük. Beállnak a kemény versenybe, hogy színpadra léphessenek az épp felkapott lokális helyszínek valamelyikén. Továbbá megelégszenek azzal, hogy olyan menő bárokban és éttermekben lépnek fel, ahol a látogatók jobban figyelnek az ételekre, italokra és egymásra, mint a zenére.
Ne félj új helyszíneket felfedezni! Koncertezz alternatív helyeken, másfajta eseményeken! Mondj igent néha az ismeretlenre – lehet, hogy kevesebben lesznek, de legalább te és a zenéd fogtok a középpontban lenni.
A másik előnye ezeknek a kevésbé mainstream helyszíneknek és rendezvényeknek az, hogy a közönség mindenképpen adott lesz. Nem kell erősen reklámoznod a show-t, és nem kell aggódnod amiatt, hogy még nem építettél ki elegendő számú követőt az adott területen. Ha sikerül kapcsolatot teremtened a közönséggel, új rajongókat nyersz!
Az a gondolat, hogy be kell tartanod a zeneipar összes íratlan szabályát, több évet vehet el a karrieredből. E szabályok alapján sajnos kialakulhat egy tévképzet arról, hogy kinek kellene lenned és mit kell tenned azért, hogy sikeres légy. A legjobb megoldás az lehet, ha a körülményeidhez, valamint az erősségeidhez mérten rajzolod fel a karrierívedet.
Ha elérkezettnek érzed az időt arra, hogy koncerteket adj, checkold a Koncertbooking.com felületét, ahol a megrendelőket A-Z-ig végig vezetjük a fellépés szervezés folyamatán, érdekes szakmai cikkekért pedig böngészd blogunkat!
Forrás: soundfly.com, kiemelt kép: Unsplash