Maszler László: Ez az időszak most a túlélésről szól!
Szépen, lassan nyílnak ki az ajtók: fokozatosan újraindul az élet, vele együtt a vendéglátás és az utazások is. Az azonban még mindig kérdéses, mi lesz a rendezvények – köztük kiemelt helyen a koncertek – sorsa. Maszler László "Maszi" koncertszervezővel beszélgettünk, aki olyan csapatokkal dolgozik, mint a Hooligans, a Magna Cum Laude, TNT, Paddy and the Rats, az Emelet és az Ismerős Arcok. Elárulta többek közt, hogy mit gondol a vakcinával látogatható bulikról és hogyan tartják most a lelket a zenészekben.
Noha az újraindulásról még vajmi keveset tudni, szakmai berkekben milyen találgatások mennek? Milyen reményeitek vannak ezzel kapcsolatban?
– Mint mindenki, mi is nagyon várjuk, hogy legyen kézzel fogható információ, amitől tervezhetővé válik a zenekarjaink élete. Bízom benne, hogy a nyári szezon már koncertekkel és munkával fog telni.
Tudtok már valamit a protokollról, milyen feltételekkel szervezhettek különböző koncerteket?
– Semmilyen protokollról nem láttunk még tervezetet sem. Talán a turizmus és a légiközlekedés beindulása utat mutathat majd a mi szegmensünknek is, valószínűsítem, hogy sok intézkedés hasonló lesz.
Mit gondolsz például az oltási igazolással látogatható rendezvényekről? Milyen előnyei és hátrányai lehetnek?
– Ha oltási igazoláshoz kötik a bejutást egy-egy rendezvényre, az egész biztosan a jegyvásárlók bizonyos hányadának lemorzsolódásával jár. Friss negatív teszt lehet megoldás, de az magas többletkiadással jár, amit kevesen fognak bevállalni egy rendezvény kedvéért.
Véleményed szerint ültetett, nem ültetett koncertet mikortól, milyen feltételekkel lehet szervezni?
– Vannak olyan műfajok, ahol kivitelezhetetlen egy ültetett közönség az adott előadáson. Ha oltáshoz, védettséghez kötik majd egy-egy esemény látogatását, akkor igazából nem is lesz releváns, hogy a közönség adott pillanatban ül, vagy épp táncolva szórakozik.
Többek közt Barcelonában és Amszterdamban is vannak szárnypróbálgatások, tesztbulik – követitek ezek eredményeit? Lehet tanulni belőlük?
– Minden hírt követünk, elolvasunk, de egyelőre ezek inkább arra jók, hogy tájékozottabbak legyünk. Minden országban más és más intézkedések várhatóak.
Hogyan tudtátok segíteni a zenekarokat az elmúlt időszakban?
– Mindenkit próbáltunk arra ösztökélni, hogy ne lankadjon a kreativitásuk. Készüljenek albumok, dalok, klipek. Felszínen kell tartani őket, hiszen a közönség nagyon gyorsan fogyaszt ma már mindent és ezáltal hamar felejt is.
A produkció mögött álló stábok egyben maradtak?
– Mindenkinek nagyon hiányzik a korábbi életvitele, hiszen ezt a szakmát legtöbben szerelemből csinálják.
Azt gondolom, hogy idővel mindenki vissza fog térni a szerelméhez, de ez az időszak most a megélhetésről, túlélésről szól – természetes, hogy mindenki ezt helyezi most előtérbe.
A Raktárkoncert, streaming-lehetőségek mennyire hozták a beléjük vetett reményeket? Hogyan viszonyultak ezekhez a szervezők és a zenekarok?
– A Raktárkoncertek a résztvevőknek pillanatnyi tűzoltáshoz voltak elegendőek. Összeszorított foggal mindenki a legjobb tudása szerint elkészítette a felvételt és úgy látom, mindenki igyekszik el is hessegetni annak a gondolatát, hogy ebből rendszer legyen...
Több külföldi szakmabeli azt jósolja, ha visszaáll az élet, a fizikai rendezvények mellett biztosan megmarad az online közvetítés is. Itthon mennyire van erre igény az eddigi tapasztalatok alapján?
– Itthon nem látom ezt életszerűnek. A közönség egész egyszerűen nem áldoz arra, hogy a televízión, telefonon és monitorokon keresztül bulizzon. Ha egy ilyen felvételt láttál, az összeset láttad. A koncertek mindig is a társasági életről szóltak, nem egy kijelző nézéséről – az online koncert ezekből nem ad vissza semmit. Ráadásul tele a net korábbi koncertfelvételekkel, melyek a nézettsége mindig elmaradt egy átlagos klip nézettségétől.