Fény- és hangtechnikai alapismeretek #2 – A PA rendszer
Folytatódik fény- és hangtechnikai alapismereteket összefoglaló cikksorozatunk; a második részben a PA rendszerről lesz szó. A PA ismerete a hangmérnökök, hangosítók számára kiemelten fontos. De mi az a PA rendszer, hogyan működik és mi alapján érdemes kiválasztani a legmegfelelőbbet? Az alábbiakban ezekre a kérdésekre igyekszünk válaszokat adni.
Mi az a PA rendszer?
A Public Address System (amit röviden PA rendszernek hívunk) egy olyan elektronikus rendszer, amely mikrofonokat, erősítőket, hangszórókat és egyéb kapcsolódó berendezéseket tartalmaz. Feladata, hogy növelje az emberi hang, hangszer vagy más akusztikus hangforrás, illetve a rögzített hang vagy zene hangerejét. A PA rendszereket leginkább nyilvános helyeken használják, ahol fontos, hogy a bemondó, előadó stb. kellően hallható legyen távolról vagy nagy területen.
A tipikus alkalmazási helyek közé tartoznak a sportstadionok, a tömegközlekedési járművek és egyéb létesítmények, valamint az élő vagy rögzített zenének teret adó helyszínek és rendezvények. A PA rendszer tartalmazhat több mikrofont vagy más hangforrást, egy keverőpultot a források kombinálásához vagy módosításához, valamint több erősítőt és hangszórót a nagyobb hangerő vagy szélesebb szórás érdekében.
Az egyszerű PA rendszereket gyakran használják kis helyszíneken, például iskolai előadótermekben, templomokban, bárokban. A sok hangszóróval rendelkező PA rendszereket inkább nagyobb, nyilvános, intézményi vagy kereskedelmi épületekben és helyszíneken alkalmazzák.
Cikksorozatunk első része: Fény- és hangtechnikai alapismeretek #1 – a hangmérnökök szerepe a koncerteken
Milyen a jó PA rendszer?
Az, hogy melyik az adott célra legmegfelelőbb PA, sok mindentől függ. Például egy utcazenésznek könnyű és hordozható hangszóróra van szüksége, míg egy koncerthelyszín tulajdonosának sok-sok wattra. De nem maga a hangszóró az egyetlen lényeges felszerelés… Például a hangot, amelyet az embereknek közvetíteni szeretnénk a rendezvényen, egy mikrofonnak kell rögzítenie, mielőtt egy keverő feldolgozza, majd felerősíti azt.
A PA rendszer beszerzése előtt érdemes mérlegelni, hogy mekkora büdzsé áll rendelkezésünkre, mire fogjuk használni a berendezést, milyen helyszínen működtetjük majd, mekkora közönségnek stb.
Az all-in-one vagy a hordozható hangszórók azok számára a legjobbak, akik nem akarnak elmélyülni a PA finom részleteiben. Ezek előnye, hogy minden egy egységben található. Viszonylag kicsik, így a csomagtartóban is elférnek. Viszont nem teszik lehetővé a „finomhangolást”, nem rendelkeznek a beállítások szélesebb skálájával.
Egyszerűen fogalmazva: nem hangzanak olyan jól, mint más, általában drágább opciók.
Egy kifinomultabb berendezésekhez például már tartozik mikrofon is, amelyet egy előerősítőhöz csatlakoztathatunk, majd a keverőbe, majd esetleg egy végerősítőbe és végül a hangszóróba. Ezek a PA-k a legjobbak nagyobb helyszínek számára, ahol exkluzívabb hangzásra van szükség. A hátrányuk az, hogy mivel nagyobbak, nehezebb őket szállítani.
A PA berendezések felépítése
A PA rendszerek képességeinek meghatározásához három fő specifikáció szükséges.
Watt – Ez jelzi a hangszóró lehetséges hangerejét és tisztaságát. Minél nagyobb a teljesítmény, annál hangosabb lehet a végeredmény recsegés, torzulás nélkül.
Méret és súly – A PA-k átmérője hüvelykben van mérve. Minél nagyobb a hangszóró, annál kiterjedtebb lesz a hang. Általában van összefüggés a méret és a súly között. A súly a különféle fafajtáktól és anyagoktól függően is változhat.
Hangminőség – Mint minden más zenei berendezés esetében, itt is összefüggés van az ár és a hangminőség között. A zenészek inkább a hangok tisztaságát, minőségét értékelik, míg egy fitneszoktatónak valószínűleg mások az igényei; főleg azt szeretné, hogy hangja hallható legyen.
A PA-k aktív vagy passzív változatban kaphatók. A különbség köztük az, hogy tartalmaznak-e erősítőt. Az aktív PA-k a legelterjedtebbek ma a piacon, mivel sokkal rugalmasabbak, és nincs szükség külső végerősítőre a működtetésükhöz.
Élő keverők
A keverő az, ami veszi a mikrofon jelét, és kiegyenlíti azt, hogy a lehető legkiegyensúlyozottabb hangzást adja vissza. Egy egyszerű keverőnek vagy hordozható PA rendszernek csak néhány bemenete van, míg egy professzionális szintű keverőnek több is, hogy több mikrofont is csatlakoztatni lehessen rá.
A legtöbb digitális keverőnek beépített effektusai is vannak, mint például a késleltetés vagy a reverb. Ezek különösen hasznosak az énekhangnál. Egy professzionális hangmérnök menet közben külön állítja be ezeket a dal egyes részeihez. A digitális keverőben az a nagyszerű, hogy képes előhívni az előre beállított értékeket, így nem kell időt tölteni a mixek finomhangolásával a koncert napján.
10 tipp kezdő zenei producereknek
Mikrofonok
Kétféle „esernyő” típusú mikrofon létezik; a kondenzátor és a dinamikus. A kondenzátor mikrofonok működéséhez fantomtápra van szükség. Szinte minden keverő rendelkezik beépített fantomtáppal, és a belső előerősítővel beállíthatjuk a jel karakterét és erősítését. A külső előerősítők általában jobb hangminőséget, alacsonyabb zajszintet és további egyedi jellemzőket biztosítanak.
A dinamikus mikrofonok kiváló használhatóságot kínálnak, és a legtöbb különböző irányokból is rögzíti a hangot. A kondenzátorok viszont rendkívül aprólékosak, és a legjobban magas frekvencián működnek. Azonban hajlamosabbak a törésre, így általában a stúdióban tartják őket az előadók.
Szeretnél még inkább elmerülni az aktuális zeneipari történésekben, a zenei marketingben vagy a fény- és hangtechnikai alapismeretekben? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Kiemelt kép: Bose