Növeld a produktivitásod 2024-ben – így lehetsz még hatékonyabb zenészként!
A rendszeres gyakorlás, tanulás, a koncertnaptár megtöltése vagy a zenei marketing sokszor kihívásokat tartogat azok számára, akiknek nem a zene az elsődleges bevételi forrásuk. A főállással járó teendők és egyéb kötelezettségek megnehezíthetik, hogy kellő időt, energiát fordíthass a zenélésre? Ebben a cikkben gyakorlati tanácsokat hozunk annak érdekében, hogy produktívabb lehess zenei téren 2024-ben.
Mit jelent produktívnak lenni?
Kreatív kontextusban a produktivitás nemcsak arról szól, hogy kézzelfogható eredményeket tudj felmutatni lehetőleg minél gyorsabban. A művészként való kiteljesedéshez, fejlődéshez elengedhetetlen a tanulás és a gyakorlás, az ihlet megtalálása, a kapcsolattartás más zenészekkel, a zenéd közönséghez való eljuttatása online és offline egyaránt, valamint, hogy pihenj eleget és elkerüld az idő előtti kiégést. Lássuk, mik azok, amik segíthetnek neked mindebben!
Kapcsolódó cikk: Számodra mit jelent a siker? Soft skillek, amelyek segítenek fejlődni emberileg és szakmailag
Szakíts időt a zenére, készíts ütemtervet!
A produktivitás javításának első lépése az, hogy külön időt szánsz arra, hogy kizárólag a mesterségre összpontosíts.
Fontos, hogy olyan ütemtervet készíts, amely a te igényeidre van szabva. Míg egyesek számára a rutinszerűség fekszik (például minden szombat este foglalkoznak a zenével), másoknak a rugalmasság válik be (például minden hétvégén szánnak időt rá).
Függetlenül attól, hogy mit preferálsz, a legfontosabb, hogy következetesen legyen helye a zenének az életedben. Ez magában foglalja azt is, hogy semmilyen más tevékenység ne vonja el a figyelmedet attól, hogy a zenére fókuszálj.
Találd meg a módját, hogy a feladataidra összpontosíthass!
A közösségi médiának és az internet egészének köszönhetően könnyen elterelődhet a figyelmed, és ez halogatáshoz vezethet. A fókuszálás bárki számára kihívást jelenthet a mai világban, de különösen nagy hatással lehet azokra, akik figyelemzavarral küzdenek.
Bár már az is sokat segíthet, ha kikapcsolod az értesítéseket telefonodon és a számítógépeden, vagy ha tisztán és rendezetten tartod a munkaasztalodat, ezek a gyakran emlegetett módszerek önmagukban nem működnek mindenkinél.
Javasoljuk, hogy tarts rendszeresen szüneteket, továbbá, ha kell, válts a feladatok között, amennyiben valamihez épp túl fáradt vagy, vagy nincs meg a kellő koncentrációd. Az is hasznos lehet, ha a nagy teendőket kategóriák szerint rendszerezed, vagy felosztod kisebb részfeladatokra. Egy kisebb célt mindig könnyebb elérni, ami után nagyobb önbizalommal vághatsz neki a következő, nagyobb cél elérésének!
Kapcsolódó tartalom: Hogyan segíthetnek a mikrocélok a zenei karrier építésében?
Dolgozz együtt másokkal!
A másokkal való együttműködés nemcsak szórakoztató és izgalmas – művészként növelheti a produktivitást, mivel felelősségérzetet kelt azok iránt, akikkel együtt dolgozol.
Ha közösen tűzöl ki határidőket másokkal, és ha mások rád támaszkodnak, az növelheti a motivációdat, segít megelőzni a kreatív blokkokat, továbbá a közös munka további inspirációt nyújthat számodra, amit a jövőben is hasznosítani tudsz.
Döntsd el, hogy min dolgozol, határozd meg a prioritásokat!
Miután kialakult az ütemterved, el kell döntened, hogy pontosan mivel, mikor, hogyan szeretnél haladni. Bár fontos időt szakítani a zenére, az nem visz előre, ha csak a szoftvered vagy hangszered előtt ülsz tanácstalanul, és fogalmad sincs, mit kezdj magaddal.
Éppen ezért jegyezz fel minden releváns feladatot, és válassz néhányat, amelyekre összpontosítani szeretnél az adott napon! Ez segít abban, hogy a nap végén sikeresebbnek érezd magad, és ez erőt, önbizalmat ad a későbbiekre vonatkozóan.
Ha korlátozott az időd, akkor azt is el kell döntened, hogy mi a legfontosabb és mi a kevésbé fontos. Itt jön képbe a 80/20-as szabály, amely azt az elképzelést takarja, hogy az összes eredmény 80%-át a cselekvések 20%-a hozza létre. Ennek alapján elmondható, hogy a részletekre való túlzott összpontosítás csak akadályokat gördít eléd.
Ez is érdekelhet: 10 motivációs tipp zenészeknek: légy kitartó és maradj az utadon!
Ha kell, pihentesd a zenét!
Bár ez ellentmondásosan hangzik, a hosszabb szünetek nagyban segíthetik a hatékonyságot, különösen akkor, ha mindennap szinte 0-24-ben be vagy táblázva. Ahogy fentebb is említettük, ha túlhajszolod magad, akkor könnyen kiéghetsz. Ez azt eredményezheti, hogy elkezdesz neheztelni a művészetedre, ami nyilvánvalóan árt a fejlődésnek. A pihenés és a szórakozás ugyanolyan fontos, mint a céljaid elérése, ezért hagyj magadnak időt arra is, hogy átgondold, hogyan és merre tovább.
Azokban az időkben, amikor a produktivitás definíciója olyan erősen kötődik a konkrét eredményekhez és a gyors növekedéshez, hasznos lehet, ha mentális egészségedet is szem előtt tartva, te inkább felhagysz a rohanással és a saját tempódban élvezed ezt az izgalmas művészi utazást! Nem jönnek a számok, az elismerések egyből? Légy türelmes – ha valóban ez a te utad, akkor előbb-utóbb megtalálod a helyed a zene világában.
Regisztrálj előadóként felületünkre, hogy a potenciális megrendelők megtalálhassanak és még több koncertet adhass az új évben!
Kiemelt kép: Canva