Tévé nélkül mit érek én? – A tehetségkutatók előnyei és hátrányai
Az elmúlt években gyakorlatilag minden televíziós társaság – legyen az magyar vagy külföldi – felismerte, hogy tehetségkutató műsorok vonzzák a nézőket. A közönség folyamatosan ki van éhezve valami újra, valami szokatlanra, illetve a megbotránkoztató, különc produkciókra is. De mire számíthatsz zenészként, ha benevezel egy tehetségkutatóra és ezek valóban jót tesznek-e a karrierednek?
Külföldön a Gong Show, Search for a Star, Stuarts Hall of Fame, Steps to the Stars, Opportunity Knocks, New Faces, a Pop Idol, a Pop Rivals, a Fame Academy, az X Factor, a The Voice, a Britains Got Talent vagy a P. Diddy's Starmaker szállítja/szállította a wannabe énekeseket és zenekarokat, amelyek némelyike valóban szupersztárrá vált.
Magyarországon a legendás Ki Mit Tud?-dal indult a tehetségkutatók története 1962-ben, majd jött a Táncdalfesztivál. Ezeknek a műsoroknak olyan ikonokat köszönhetünk, mint Katona Klári, Zalatnay Sarolta, Kern András, Gálvölgyi János, Kovács Kati, Mary Zsuzsi, Falusi Mariann vagy Zámbó Jimmy. A kortárs hazai talent show-k közül kiemelkedik a Megasztár, az X-faktor, a Csillag születik, a Rising Star, a The Voice, a Virtuózok, az Ének iskolája, illetve az aktuális favorit, a Sztárban Sztár Leszek.
Aha, de megérné ez nekem?
Zenészként felmerülhet benned a kérdés, hogy van-e még létjoga ezeknek a műsoroknak, nem unalmas-e már ez a formátum, illetve, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal nézel szembe, ha jelentkezel egy talent show-ba? Nézzük meg!
Előnyök
Tapasztalat: lehetőséged nyílik egy televíziós stúdió és egy nagyszabású produkció megismerésére – első kézből tapasztalhatod meg, hogyan készülnek a talent show-k.
Expozíció: ha sikeresen veszed az első körös meghallgatásokat, élő műsorban léphetsz fel közönség, különböző iparági szereplők és hírességekből álló zsűri előtt. Az otthonülő nézők által többmillió ember ismerhet meg.
Szerződések: ne feledd, nem csak a nyertesek kaphatnak felvételi, kiadói vagy menedzsment szerződést. A Pop Idolos Rosie Ribbons és a Fame Academy-s Sinead Quinn is lemezszerződést írtak alá, pedig nem az első helyen végeztek, de gondolj Tóth Gabira vagy Gáspár Lacira – ők szintén nem győztek, de karrierjük beindulását a műsornak köszönhetik. De ott van Radics Gigi példája is, akinek többszöri próbálkozás után, harmadszorra sikerült megnyernie a Megasztárt.
Média: a legújabb televíziós tehetségkutató műsorok versenyzői óriási figyelmet kapnak a social média, a magazinok, a rádiók által. Sajnos ez egy kétélű kard – negatív és pozitív sztorikra egyaránt számítani kell.
Elismerések: a műsorban való élő fellépés lehetőségétől a felvételi és menedzsment szerződésekig…
Kapcsolatépítés: találkozhatsz hasonló gondolkodású, tehetséges emberekkel, akiknek olyan törekvésekkel érkeztek, mint te, nem beszélve arról, hogy a stábtagoktól kezdve a zsűritagokig új ismeretségekre tehetsz szert, amik később hasznosak lehetnek a karrierépítés során.
Hátrányok
Türelemjáték: a televíziós showműsorok meghallgatásai nagyon népszerűek, és várhatóan több órát vagy akár egy egész napot várnod kell arra, hogy bejuss és előadhasd a produkciókat. Bár, ha nagyon elszánt vagy, ez nem jelenthet akadályt.
Kamerák: a versenyzőknek fel kell készülniük arra, hogy folyamatosan kamerák veszik őket – ez nem mindenkinek kényelmes, azonban idővel megszokható.
Kritikák: készülj fel a negatív véleményekre is! Előfordulhat, hogy a zsűri élesen kritizálja a produkciódat, viszont az építő jellegű kritikából nagyon sokat lehet tanulni. Fontos, hogy mielőtt jelentkezel, tisztában legyél a képességeiddel és határaiddal!
Szerződések: a versenyzőknek szerződést kell aláírniuk a műsorral, amely egy olyan kiadóhoz vagy menedzsmenthez kötheti őket, amelynek nem, vagy csak csekély érdeke fűződik az adott énekes, zenekar promóciójához. Ezek a szerződések esetlegesen tartalmazhatnak olyan feltételeket, amelyek hátrányosak az előadó számára. Mielőtt igent mondasz erre, feltétlenül konzultálj egy hozzáértővel, így nem érhet meglepetés.
Készen állsz?
Összességében a televízió a mai napig remek médium LEHET az énekesek és zenekarok számára, azonban a talent show-k kapcsán előnyben vannak az exhibicionista, jó tűrőképességű és nagy munkabírású, nem túlérzékeny, kommunikatív, sokoldalú személyiségek, akik meg tudnak birkózni a gyorsan jövő ismertséggel és az ezzel járó esetleges kellemetlenségekkel is. A formátum, a visszajelzések szerint, még mindig nagy népszerűségnek örvend a nézők körében, és amíg ez így van, addig bizony lesznek tehetségkutatók. Reméljük viszont, hogy a jövőben még inkább a tehetségé lesz a főszerep, amit nem ír felül a social médiás népszerűség.
És hogy a témához kapcsolódóan a KoncertBooking érintettséget is kiemeljük: ismét a hazai televíziózás egyik legnézettebb formátumával, a TV2 Sztárban Sztár Leszek produkciójával lépünk partneri kapcsolatba. Az idei évad első három helyezettje kétéves KoncertBooking hozzáféréssel gazdagodik - az élő fellépések szervezésének megkönnyítése, hatékonyabbá tétele által így mi is hozzájárulhatunk, hogy a dobogós tehetségek karrierjüket egy következő szintre emelhessék.
Te szerepeltél már tehetségkutatóban? Milyen tapasztalatokkal gazdagodtál? Ha nem léptél még fel talent show-n, miért nem, mi tartott vissza? Írd meg nekünk!