A hangkazetta reneszánsza, avagy nosztalgiára fel!
Talán senki sem tud vitatkozni velünk abban, hogy a hangkazetta különleges helyet foglal el az audiotechnológia történetében. A világjárvány idején új erőre kapott hordozóból tavaly csak az Egyesült Királyságban több mint 150 ezret adtak el. Nem beszélve arról, hogy többek között Lady Gaga és Dua Lipa is kiadta már albumát kazettán. De miért lehet érdemes zenészként neked is elgondolkodnod a kazatta kiadáson, és miért kedvelik a rajongók annyira ezt a kicsi, nosztalgikus, kicsit „koszos” hordozót?
Azok számára, akik elég idősek ahhoz, hogy a kazettára mint a zenefogyasztás egyik gyakori formátumára emlékezzenek, újjáéledése kissé elgondolkodtató. Hiszen a kazetták még fénykorukban is nagyon szerethetők, mégis kicsit buták voltak…
Hiányzott belőlük a bakelit esztétikai vonzereje és romantikája, majd a technológia fejlődésével nem érték el a CD lemezek használhatóságának, funkcionalitásának és hanghűségének a szintjét. És nincs olyan 35 év feletti zenerajongó, aki ne tudna elmesélni egy (vagy több) horrortörténetet arról, amikor kedvenc kazettáját egy régi autórádió vagy hordozható boombox megtépázta.
Igen, a hangzás hagyott kívánnivalót maga után, de tény, hogy a zene kulturális élvezete messze túlmutat a hangminőségről szóló vitákon. A zene megélése és az ezt övező kulturális rituálék összetett és mélyen szociális tényezők. Bár kevésbé ikonikusak, mint a vinylek, a kazetták a zenerajongók számára nagyra értékelt kulturális és egyéni pillanatokat is képviselnek.
Kapcsolódó tartalom: A bakelit reneszánsza, avagy ezért adj ki te is vinylt!
Miért adj ki te is kazettát?
Manapság minden online, a digitális térben zajlik – a zeneelőállítás és zenefogyasztás, valamint a zeneipari folyamatok sem kivételek ez alól. Ez egyrészről szuper dolog, hiszen fenntartható, praktikus, gyors, egyszerű és demokratikus. Ugyanakkor az emberek manapság vonzódnak a nem hétköznapi, sőt, nem mai dolgokhoz, illetve hiányt éreznek a kulturális tárgyak iránt.
Egy olyan feltörekvő zenekar számára, amely le akarja tenni névjegyét a zeneiparban, és új zenéjét valamilyen más, exkluzív, izgalmas módon (is) kiadná, valamint szeretne kapcsolódni rajongóihoz (miközben kevesebbet költ, mint a hagyományos CD-k vagy merch termékek gyártására), a kazetta a tökéletes választás lehet.
Ártényező
A kazettagyártás árai attól függően változnak, hogy melyik céggel dolgozol, de alapvetően kazettákat készíttetni relatíve olcsón is tudsz, és kis mennyiség is igényelhető belőlük.
Mindez azt is jelenti, hogy:
· Nagy valószínűséggel nyereséggel tudod eladni őket,
· Megengedheted magadnak, hogy odaadd őket leghűségesebb rajongóidnak, vagy ajándékba ajánld fel nekik valami mellé,
· Akár korlátozott ideig vagy speciális kiadásként is kínálhatod őket,
· Gyakrabban és több zenét adhatsz ki általa,
· Nosztálgiázhatsz a rajongóiddal együtt.
Mondd, hogy nincs igazunk, de a kazetta és a kazettás magnó egy egyszerűbb, vagy legalábbis kevésbé kaotikus időszak vízióit kelti életre, amikor a zene egészen más módon ért el hozzánk és hatott ránk.
Ha a nosztalgia része a zenekar imázsának, akkor legalább egyszer mindenképpen érdemes piacra dobni egy szériát. De ha nem, akkor is jó, ha eljátszol a gondolattal – ahogy fentebb is említettük, a régi és különleges dolgokra való igény ma erősebb, mint valaha, így egy modern zenét játszó produkció is profitálhat a kazettakiadásból.
Ezt olvastad már? Készül az új albumod? Kezdd el már most a promót!
„Újfajta” hangélmény
A bakelit és a kazetta analóg formátumok, és bár nem biztos, hogy megkapod azt a jellegzetes recsegő hangot a kazettától, mint amit annyira szeretsz a régi vintage vinylek esetében, egy egyedi analóg hangélmény részese leszel (akárcsak a hallgatóid). Kis melegség, homályos tónus, egy letűnt kor ereklyéje és kedvenc számok egymásutánja – ki tudna mindennek ellenállni?
Meg fogsz lepődni, de a kazetta valójában jobban szól, mint amit a streaming tömörített minősége adni képes. Ha nem hiszed, járj utána!
Testreszabhatóság
A kazettakiadás mellett szól az is, hogy olyan designt adsz neki és úgy teszed egyedivé, ahogyan csak szeretnéd. Ha gondolod (és vannak fölös energiáid), írj rá kézzel valamilyen személyes üzenetet, rajzolj a tokra, mellékelj hozzá apró üzeneteket stb.
Mindez segíthet abban, hogy új szintre emeld a kapcsolatodat azokkal, akik hallgatják és szeretik a zenédet.
Nem számít, mi az oka, a kazetták megfizethető módot kínálnak arra, hogy valami mást adj rajongóidnak, miközben új és egyedi módon kapcsolódsz velük. A kazetta szórakoztató, egyedi, és támogat abban, hogy kitűnj a tömegből a streamelés korában.
Tetszett a cikk? Ha igen, iratkozz fel hírlevelünkre!
Kiemelt kép: Canva