Építs közösséget INGYEN! – A Facebook-csoportok és ami mögöttük van
A social media oldalaknak számos hasznos funkcióját tudod kamatoztatni akkor, amikor a zenédet promotálod, a brandedet építed és/vagy kommunikálsz magadról és a téged vagy a zenédet érintő topikokról. A Facebook-csoportok az utóbbi években nagy népszerűségre tettek szert; többek között azért, mert kiváló lehetőséget kínálnak arra, hogy az emberek hasonló érdeklődési körök mentén online közösségeket építsenek ki.
Miért fontosak a Facebook-csoportok?
A Facebook-csoportok több okból is fontosak ma egy zenész marketingje kapcsán. A legnagyobb érv mellettük, hogy lehetővé teszik a releváns célközönség elérését és a velük történő nyílt, elmélyült kommunikációt – legyen az szakmai közösség vagy rajongótábor. Persze, ma már lehet hirdetni is a Facebook-csoportokban.
A csoportok azért képesek olyan hatékonyan elérni a célközönséget, mert mindegyik a közös érdeklődésen alapul, egy-egy jól körülhatárolható téma köré rendeződik.
Akár zenéd, koncertjeid népszerűsítésére, akár rövid videóid vagy új dalaid, albumaid megosztására használnád a Facebook-csoportokat, íme néhány tipp, hogy hogyan maxolhatod ki ezeket a platformokat a több megjelenés, illetve a további egyéni céljaid érdekében.
Az is érdekel, hogy hogyan működik a Facebook hirdetések esetében a retargeting? Akkor kattanj ide!
Találj rá a neked megfelelő csoportokra!
A legjobb dolog a Facebook-csoportokban, hogy ingyenesek! Annyi csoporthoz csatlakozhatsz, amennyihez csak akarsz, anélkül, hogy bármilyen költségbe vernéd magad. Éppen ezért érdemes több csoporthoz is csatlakozni (kb. 5-10-et ajánlunk). Vedd számba, hogy milyen céljaid vannak a Facebook-csoportokkal (ha kell, szedd listába ezeket), majd ennek tükrében válassz közösségeket!
· Jó, ha legalább egy olyan csoporthoz csatlakozol, amely kapcsolódik a helyi, lokális szcénához.
· A környékbeli platformok felfedezésén túl érdemes olyan csoportokba is felvételt kérni, amelyek azonos zenei műfajt, stílust képviselnek, mint te, vagy speciális témát érintenek (zeneelmélet, zenemarketing stb.)
· A zenei keres-kínál jellegű Facebook-csoportok nagyon praktikusak, ha épp szükséged van valamire, vagy te szeretnél megválni valamitől.
· A magyar csoportok mellett a külföldi zenei témájú közösségeket is keresd fel!
· Létrehozhatsz te magad is tematikus Facebook-csoportot (ezt a témát cikksorozatunk következő részeiben fejtjük ki részletesebben).
Tipp: Feltétlenül válaszolj a csoporthoz való csatlakozáshoz szükséges kérdésekre, és olvasd el a szabályokat, hogy ne ütközz problémába, amikor tartalmat teszel közzé.
Tekints úgy a csoport tagjaira, mint a barátaidra vagy a családodra!
Oké, ez elsőre elég furán hangzik, hiszen hogyan tekinthetnél úgy egy többszáz vagy többezer fős, jórészt idegenekből álló közösségre, mint a családodra vagy a baráti körödre?
Inkább arról van szó, hogy légy őszinte, öntsd ki a szíved, ha nyomaszt valami a zenéddel kapcsolatban, vagy bátran beszéld ki a legfelkapottabb témákat a tagokkal!
Ahelyett, hogy úgy tekintesz rá, mint egy karrieredet segítő eszköz, vedd úgy a Facebook-csoportot, mint bármely más kommunikációs formát, amelyet a barátaiddal vagy a családoddal való csevegéshez használsz. Ezáltal a többi taggal együtt a legtöbbet hozhatjátok ki ebből a csatornából.
Ne maradj ki a beszélgetésekből!
Kicsit még kapcsolódva az előző ponthoz: a Facebook-csoportok népszerűségének másik titka az, hogy ha kell, a tagok ésszerű vitákba bocsátkoznak, eszméket cserélhetnek, segítséget nyújthatnak egymásnak, nemcsak a csoportban közzétett posztok alatt, hanem már közös chat formájában is Messengeren.
Fontos, hogy légy aktív és reaktív – egyszerre! Ha valaki megjegyzést fűz a bejegyzésedhez, mindig válaszolj neki, így személyesebb kapcsolatot alakíthatsz ki a csoport tagjaival. A beszélgetés során jó, ha meg tudod találni a tökéletes pillanatot arra, hogy megemlítsd művésznevedet, oldalaidat, illetve, hogy a további tagokéit elkérhesd.
A networkinggel kapcsolatban ez a cikkünk is hasznos lehet számodra.
Posztolj következetesen jó minőségű, érdekes tartalmakat!
Ha szeretnél figyelmet generálni, illetve elkötelezett tagokkal bővítenéd a köreidet, érdemes aktívnak maradni és minőségi tartalmakat megosztani. A Facebook-csoportokhoz való csatlakozás önmagában nem jelenti azt, hogy az emberek varázsütésre elkezdik követni minden online lépésed.
Amikor tartalmat teszel közzé a csoportban, próbálj meg képekben vagy videókban gondolkozni, mert ezek egyrészt jobban megragadják az emberek figyelmét, másrészt ezek képesek a leginkább áttörni a Facebook algoritmusait, hogy minél több emberhez jusson el a tartalom. Szerintünk az a legjobb, ha változatosan publikálsz – kísérletezz a témákkal, a formátumokkal!
Nem kell minden nap minden csoportban aktív lenni, de a legjobb eredmény érdekében legalább hetente egyszer dobj be valamit a közösbe!
Oké, de mit? Íme néhány poszt ötlet!
Lényegében bármit közzétehetsz, ami a zenéd szempontjából releváns, de ügyelj arra, hogy kreatív maradj és változatos legyél, továbbá, hogy semmilyen esetben sem sérts meg másokat!
Ami be szokott jönni:
· A kulisszák mögött készült anyagok, a gyakorlás pillanatai
· Közelgő koncertek (mivel készülsz, mi minden várható a fellépésen?)
· Zenei videók
· Érdekes hírek a nagyvilágból – egy-egy kérdés kíséretében („ti mit gondoltok erről?”)
· Szavazások – például: „mi volt a legjobb/legérdekesebb élőzenei helyszín, ahol felléptél?" (zenészeknek), vagy "melyik volt a legjobb koncert, amin valaha voltál?" (rajongóknak)
· Releváns mémek
· Dalszövegek, dalszövegrészletek, esetleg történetek a dalírással kapcsolatban
· Merch promóció (amennyiben megengedett az adminok által)
· Hangszerek, felszerelés bemutatása
További tippek: Mit posztoljak? – 10 tartalom javaslat zenészek számára
Mindez része a teljes marketing képnek
A Facebook-csoportok sok-sok látogatót terelhetnek a Facebook-oldaladra (már oldalakkal is lehet csatlakozni csoportokhoz), webhelyedre, YouTube-csatornádra, Spotify-profilodra, vagy ahová szeretnéd. Ahogy fentebb is írtuk, a csoportok kiváló eszközt jelentenek a Facebook algoritmusainak áttörésére – ezt egyelőre az üzleti Facebook-oldalak nehezen tudják megvalósítani organikusan.
A Facebook-csoportok remek kommunikációs és promóciós eszközt jelenthetenek tehát, így mindenképpen érdemes kihasználni a bennük rejlő potenciált. Mutatunk néhány kedvencet, főleg a külföldi felhozatalból szemezgetve most.
· Everyone Knows Everyone In The Music Industry
Te melyeket adnád hozzá a listához?
Ha szeretnéd az év második felét is kimaxolni, kövesd szakmai blogunkat és regisztrálj platformunkra, amely segít, hogy a következő szintre léphess zenészként az élő fellépések révén!
Kiemelt kép: Unsplash