Így maxold ki a YouTube-csatornád!
2006-ban a Time magazin az év találmányának választotta a YouTube-ot. Azóta is emberek milliói nézik napi szinten a legkülönfélébb audiovizuális tartalmakat a platformon, legyen szó klipekről, oktatóvideókról, influenszerek műsorairól stb. A YouTube a mai napig megkerülhetetlen platform a zenészek vagy zenével foglalkozó szakemberek számára is, így ezúttal még alaposabban jártunk utána a YouTube sajátosságainak - tippek, trükkök, praktikák a folytatásban…
Lássuk, melyek azok a tényezők, amelyeket egyik YouTube-csatorna tulajdonos sem hagyhat figyelmen kívül zenészként, ha eredményeket szeretne látni:
Ne untasd a nézőidet!
Ez a leglényegesebb elem. Adj a nézőknek valamit, ami leköti őket, így később is vissza fognak térni a csatornádhoz. Íme néhány videótípus, amelyek elköteleződést válthatnak ki.
Videóklipek. Talán a zenei videók legkedveltebb formái a videóklipek. A zenei videó készítése és kiadása jelenleg az egyik legjobb módja annak, hogy a YouTube-on népszerűsítsd a zenédet, és nagy közönséget érj el online.
Feldolgozások. Adj új színt, stílust, lelkületet egy olyan dalnak, amit a közönséged vélhetően ismer és szeret! Ezzel új oldalaidat mutathatod meg.
Oktatóanyagok. Mélyreható, lépésről-lépésre útmutatók a dalok készülése kapcsán; komponálás, improvizáció, hangszerelés, avagy legyen a stúdiód a zenéd „látványkonyhája”!
A színfalak mögött. Közzétehetsz videókat egy-egy koncertre készülésről vagy turnéról, akár napi bontásban, naplószerűen. A nyári koncertszezon tökéletes alkalom erre.
Személyes történetek. Hogyan és miért írtál alá egy fontos szerződést, milyen szoftvereket használsz, hová utaztál és milyen élményeket szereztél, mit csinálsz a szabadidődben, melyek a kedvenc ételeid? Mondd el videóban, hogy a rajongók még jobban megismerhessenek!
Ugyanakkor nem kell feltétlenül ragaszkodnod ezekhez a videótípusokhoz. A lényeg, hogy releváns, érdekes és önazonos legyél! Daniel Thrasher például vidám zenei videókat készít, amelyek nem tartoznak ezekbe a kategóriákba, de megnevettetik az embereket, ami így szintén egy értékes és sok embert vonzó formátum.
Ez is érdekelhet: Új rajongók szerzése rövidfilmekkel: YouTube Shorts
Adj a megjelenésre is!
Készíts tervet arról, hogy hogyan fogod elkészíteni a videókat és tedd rendbe a technikai részt! A jól kinéző és hangzó videók nagyobb élményt nyújtanak a nézőknek, akik így gyakrabban keresik majd fel a csatornádat.
Kamera. Érdemes beszerezned egy tükörreflexes vagy DSLR fényképezőgépet a felvételek elkészítéséhez, de ha nem szeretnél erre költeni, akkor egy kiváló minőségű videókat készítő okostelefon vagy webkamera is jó lesz kezdetben.
Mikrofon. Egy megfelelő stúdió vagy kondenzátor mikrofonra is szükséged lesz!
Tripod vagy Gimbal. Ezek a kamera stabilizálását szolgálják, és lehetővé teszik, hogy a kamerát minden alkalommal egy adott helyre állítsd, így a videók még következetesebbek lesznek.
Világítás. A jó világítás az egyszerű videókat is letisztulttá és vonzóvá teszi. Kísérletezz, amíg meg nem találod a számodra legideálisabb fényelést! (Használhatsz ernyőt, softboxot, vagy a kamera beállításai is segíthetnek.)
Videószerkesztő szoftver. Ingyenes szerkesztő szoftvereket találhatsz a neten, de a látványosabb elemekhez fejlettebb szoftvert kell vásárolni. Természetesen a szerkesztés mértéke attól függ, hogyan szeretnéd prezentálni magad. Például a Jacob's Piano videói többnyire egyetlen szerkesztetlen felvételből állnak, és így is milliós (gyakran tízmilliós) megtekintést érnek el.
Tehát nem minden a külcsíny, illetve a látványt, esztétikát érdemes a céljaidhoz rendelve átgondolni.
Oké, de hogyan érd el, hogy az emberek kattintsanak?
Gondolj a thumbnailekre is! Talán nem is gondolnád, de egy figyelemfelkeltő thumbnail több kattintást hozhat. A YouTube-on a legjobban teljesítő videók 90%-a egyéni indexképet használ, nem pedig automatikusan generáltat, ezért érdemes minden videóhoz létrehozni egyet. Ügyelj arra, hogy a thumbnailek összhangban legyenek a csatornád stílusával!
Tedd magad könnyen megtalálhatóvá! Az, hogy hol helyezkedsz el a YouTube keresési eredményei között, főként két tényezőn alapul:
· Mennyire illeszkednek a videód metaadatai (cím, leírás, kulcsszavak) a felhasználók kereséseihez?
· Lekötötte-e a videód a felhasználókat (lájkok, megjegyzések, nézési idő)?
Sok más rejtélyes tényező is befolyásolja az eredményeket, de sajnos nehéz „kijátszani” a YouTube algoritmusát. Azért mi összegyűjtöttünk néhány tippet, amikkel sikerülhet előrébb kerülnöd:
· Használj megfelelő hashtageket! A leírásban 15 engedélyezett, és a YouTube az első hármat megjeleníti a videó címe felett.
· Írj egyedi videóleírást! Ügyelj arra, hogy csak az első három sor releváns a YouTube SEO szempontjából. A leírásba elhelyezheted a közösségi médiára, a Patreonra vagy akár a KoncertBooking-profilodra mutató linkeket.
· Adj meg releváns kulcsszavakat a videó címéhez! Legyen rövid a cím és a nyitó credit!
Youtube sikertényezők, amikre érdemes odafigyelni
Reklámozd magad a közösségi csatornákon! Tedd közzé új videóidat a közösségi csatornákon, például a Facebookon, a Twitteren vagy az Instagramon! Minden megtekintés számít, maxold ki, amit lehet!
Adj hozzá záróképernyőt! A videó végén legyen egy vonzó kreatív, ami információt, kedvcsinálót vagy egy összefoglalót tartalmaz.
Hozz létre videósorozatokat és lejátszási listákat! A nézők megtartásának másik módja a videósorozat vagy lejátszási lista következő részének automatikus lejátszása. Természetesen fontos, hogy a videók egymásba vezessenek, hogy a nézők érdeklődése továbbra is fennmaradjon, és ne kattintsanak át egy másik videóra.
Győzd meg a nézőket a feliratkozásról! Kérd meg a nézőket, hogy iratkozzanak fel, és kattintsanak a kis értesítési csengőre, hogy minden alkalommal figyelmeztetést kapjanak, amikor feltöltesz egy videót. A több feliratkozó egyben nagyobb organikus elérést is jelent videóid számára. Ez egy társadalmi jelenség – gondold csak át, te is nagyobb valószínűséggel iratkozol fel egy olyan csatornára, amelyen több embert látsz, igaz?
Kapcsolódó tartalom: Így lépj egyről a kettőre a YouTube-on – 8 tipp a hatékony promócióhoz
Kommunikáció, kommunikáció, kommunikáció
A felhasználók elköteleződése (lájkok, megjegyzések, nézési idő) egyike annak a két fő tényezőnek, amely felfelé visz a YouTube keresési rangsorában. A nézők megtartásának legjobb módja, ha beszélgetést kezdeményezel, amik révén ők azt érzik, hogy értékelik őket.
Kérd meg a felhasználókat, hogy javasoljanak videótémákat kommentben! Ez segít abban, hogy a nézők úgy érezzék, részesei a folyamatnak, egyúttal ötleteket is kaphatsz.
Kommunikálj a megjegyzésekben! Generálj párbeszédet a kommentelőkkel, de ne menj bele kommentháborúkba és légy mindig nyitott, barátságos!
Használd a Közösség lapot! A közösségi média hírfolyamához hasonlóan ez is nagyszerű módja annak, hogy lekösd a felhasználókat, ha épp nincs új tartalom, amit futtathatnál. Tegyél fel újra régebbi videókat, hogy az új érkezéséig elfoglald a közösségedet.
Rögzíts egy kommentet! A pinnelt megjegyzés a kommentszekció tetején jelenik meg, így a nézők először ezt fogják látni, amikor a videó alatti kommentekhez görgetnek. Feltehetsz kérdést az embereknek és kérheted, hogy kommentben válaszoljanak rá, vagy egyszerűen használhatod miniblogként a rögzített kommentet, hogy további információkat adj az adott videóról.
Ahogy egyre több videót készítesz...
Légy következetes a feltöltésekkel! Az új tartalmak felkeltik az emberek érdeklődését, ezért kezdetben érdemes sokszor kamerát ragadni! Ugyanakkor nem kell minden nap videót közzétenned. Heti egy vagy több videóval, rendszeres ütemezéssel gyorsan észreveheti a csatornádat az algoritmus. Továbbá jó, ha a nézők tudják, mikor várhatnak tőled videókat. (Például minden hétfőn vagy hétvégén.)
Dolgozd ki a munkafolyamatot! Hozz létre egy kis otthoni videóstúdiót, továbbá alakíts ki egy rutint a folyamat körül, a videóötletek kidolgozásától a rögzítéséig, valamint a szerkesztéséig és a feltöltéséig.
Maradj motivált! Követőtábort építeni nehéz. Demotiváló érzés lehet az első néhány hónapban (vagy akár évben), hogy a csatornád nem növekszik olyan gyorsan, mint remélted. De ha megtaláltad a közösséged, akik aktívak és akikkel kapcsolatban tudsz maradni, akkor talán nem is kell, hogy milliós követőtáborod legyen. A lényeg, hogy készíts minőségi és értékes videókat, amik neked és a nézőknek is örömet okoznak, és amik által még több mindent érhetsz el zenészként.
Az online világ meghódítása mellett gondolj a koncertszezon kimaxolására is – regisztrálj a KoncertBooking.com digitális koncertszervező asszisztens platformjára, hogy még több emberrel kapcsolódhass a zenéden keresztül!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: YouTube, Flowkey.com