Fény- és hangtechnikai alapismeretek #1 – a hangmérnökök szerepe a koncerteken
A hangmérnök az a személy, aki gondoskodik a hangkeverésről a koncerteken, és biztosítja, hogy a hangzás megfelelő legyen a rendezvényen a látogatók számára. De milyen készségek szükségesek ahhoz, hogy valaki hangmérnök lehessen, milyen teendői vannak pontosan az ezen a területen tevékenykedőknek, illetve miben különbözik munkájuk a monitorkeverőétől?
Az általános definíció szerint a hangmérnök feladata a hang mechanikai vagy elektronikus úton való rögzítése, módosítása és megszólaltatása. A hangmérnöki munka sok tudományterületet érint: elektronika, akusztika, pszichoakusztika, mechanika és zeneelmélet. Ez egy kreatív tevékenység, hiszen a rögzítés módja/eszközei, az utómunka vagy a hangsávok keverése, stb. szabad teret enged az egyéni megoldásoknak és lehetőséget a művészi kifejezésnek is.
A zenei hallás nem elég!
Attól még, hogy valakinek van zenei hallása, nem feltétlenül lesz jó hangmérnök, de természetesen ez egy nagyon fontos készség minden zenét előállító, vagy azzal bármilyen módon kapcsolatba kerülő egyén számára.
A hangmérnököknek ezen túl analitikus képességekre is szükségük van, ugyanis részekre kell bontaniuk a koncerteken felcsendülő dalokat, hogy az egyes darabokhoz kapcsolódó hangzásra fókuszálhassanak anélkül, hogy a dal egésze elveszítené a lényegét. A jó hallás nem tanítható, de gyakorolható készség.
Ezen túlmenően, az RF spektrum alapos ismerete elengedhetetlen. A spektrum működésének megértése és az EQ-k memorizálása nélkül a munka sokkal nehezebb, lassabb. A hangmérnököknek jól kell ismerniük az akusztikát és a hangzás különféle működési módjait ahhoz, hogy képesek legyenek élvezhető audio-élményt létrehozni a közönség számára.
Elengedhetetlen továbbá a fizikai felszerelés megértése, vagyis a keverőtábla anatómiájának, az összes audio hardver működésének ismerete, és a különböző beállítások kezelése minden helyszínen - tekintettel arra, hogy az akusztika és a PA-k mindenhol másmilyenek.
Nem beszélve arról, hogy a digitális megoldásoké a jövő, ezért a hangmérnököknek képben kell lenniük az innovatív, újgenerációs felszerelésekkel, szoftveres és hardveres újdonságokkal is. Ez nagymértékben megkönnyítheti a munkájukat.
Mi a különbség a hangmérnök és a monitorkeverő között?
Lényegében minden koncert hangtechnikája kapcsán az a fontos, hogy a zenész/zenekar és a közönség mindent (jól) halljon a műsor alatt. A feladat elvégzésére kinevezett technikusok száma attól függ, hogy az adott zenész/zenekar milyen szintű koncertet ad, mennyire nagyszabású és összetett a show.
A monitorkeverő felelős mindazért, amit a zenész/zenekar hall a színpadon. Ők a színpad közelében vannak a koncert alatt, így menet közben képesek bármilyen beállítást elvégezni. A hangmérnök keveri az élő hangot a közönségnek. Ők általában a koncerthelyszín közepén elhelyezett fülkében vannak. Azért ott, hogy akusztikailag ugyanazt hallhassák, amit a közönség, és amennyiben szükséges, megtehessék a szükséges változtatásokat a kifogástalan hangélmény érdekében.
Egyes esetekben előfordul, hogy egy személy végzi mindkét feladatot, vagy olykor a produkciók a „helyi erőket”, a helyszínnel kapcsolatban lévő alkalmazottakat bízzák meg, illetve a saját monitorkeverőjüket.
Tanulj, fejlődj, inspirálódj – a legjobb szakmai podcastek zenészek számára
A hangmérnök teendői
A hangmérnök első teendője, hogy előzetesen megvizsgálja a koncerthelyszínt. A technikusokkal együtt teszteli a helyszín adottságait a hangzás tekintetében, ellenőrzi az üres terem akusztikáját.
Ha az összes felszerelés felkerült a színpadra, kezdődhet a beállítás. Ha az ez megvan, a hangtechnikus beállítja a PA-t is. Ezt úgy teszik, hogy „rózsaszín zajt” játszanak le a hangszórókon, hogy pontos képet kapjanak arról, hogyan hangzik mindez az adott térben.
Ha minden be van állítva és megfelelően fut, eljött a hangellenőrzés ideje. A zenész/zenekar bejön és lejátszik néhány dalt, hogy felmérjék a hangzás milyenségét. Alapvetően ez az egyetlen alkalom, amikor bármiféle módosítást lehet végrehajtani a koncert előtt, szóval ez nagyon fontos mind a produkció, mind a hangmérnök számára. Ha a zenész/zenekar bármilyen okból nem tud soundchecket végezni, a hangmérnök virtuális hangellenőrzést is végrehajthat korábbi műsorok többsávos felvételeinek segítségével, hogy szimulálja a zenekar hangzását.
Innentől már csak a sikeres koncert maradt hátra!
5 tipp, hogy felejthetetlen legyen a következő koncerted!
A hangmérnök akkor végzi jól a dolgát, ha minden tökéletesen szól, a közönség elégedett, ha pedig valami nem megfelelő, azonnal tud reagálni. Nemcsak a zenész/zenekar által előadott dalok mennyiségére és minőségére kell nagyon odafigyelne, hanem arra is, hogy mindenhol a szükséges effektusokat használja. Arra is ügyel, hogy ha az előadás során bármilyen probléma adódik a hangzással, azt diszkréten és gyorsan oldja meg.
Tehát a hangmérnöknek, azontúl, hogy kiváló zenei hallása van és nagy technikai tudása, képes alkalmazkodni a változatos körülményekhez és nagyon jó csapatjátékos.
Érdekelnek a cikksorozat további epizódjai? Iratkozz fel hírlevelünkre és küldjük neked hamarosan a következő etapokat a fény- és hangtechnikával a fókuszban.
Kiemelt kép: adobe.stock.com, forrás: hillsong.com