Jótékonysági koncertet adnál? Mondjuk, mikre figyelj!
Egy jótékonysági koncert remek alkalom arra, hogy segíts egy alapítványt, szervezetet, támogass egy jó ügyet, miközben figyelmet generálsz saját alkotóművészetednek, zenédnek is. A lentebb sorolt tippek, átgondolandó topikok elsősorban azoknak a feltörekvő zenészeknek szólnak, akik szeretnének részt venni a változás előre mozdításában.
Sok kicsi sokra megy, és mi hiszünk abban, hogy nem kell gigakoncertet adni ahhoz, hogy segíthess. Lássuk, mikre kell figyelni egy jótékonysági koncert megszervezésekor!
Az alapok
Első körben fontos, hogy olyan kedvezményezettet válassz, amely olyan ügyért áll ki és olyan munkát végez, amiben te is hiszel és amelyet jó szívvel támogatnál magad is. Nézz utána, hogyan végzik a tevékenységüket, checkold a reputációjukat! Abba is gondolj bele, hogy te át tudod-e adni a hallhatóságodnak az adott alapítvány, szervezet üzenetét, megértené és támogatná-e a közönséged az adott ügyet?
Fontos, hogy meghatározd a konkrét célokat is a koncerttel kapcsolatban! Mit szeretnél gyűjteni, pénzt vagy akár élelmiszert, játékokat, ruhát? Vannak-e reális – ugyanakkor releváns – elvárásaid azzal kapcsolatban, hogy mennyi pénzt, adományt és/vagy ismertséget szeretnél összegyűjteni az esemény segítségével?
Ha bővíteni szeretnéd a közönséget és megtöbbszöröznéd a bevételt, érdemes más előadókkal is kollaborálnod!
Helyszín, költségek
Válassz egy számodra szimpatikus, nem túl nagy, de nem is túl kicsi helyszínt, ami passzol hozzád, a zenei stílusodhoz és nem áll távol a kedvezményezett karakterétől sem. Érdemes továbbá olyan időszakra tenni a jótékonysági koncertet, amikor nem vagy nagyon elfoglalt. Az esemény ne legyen túl közel egy-egy másik koncertedhez, különben meglehet, hogy nem lesz elegendő időd a tervezésre, felkészülésre, promócióra.
Technikai személyzet, helyszíni költségek, hirdetési büdzsé, szállás, dekor, étel-ital, extrák, céges vagy magánszemély szponzorok? Az esemény előtt, még a tervezési fázisban készíts költségvetést, amiben minden felmerülő kiadást számba veszel!
Promóció és extrák
Vannak már promóciós anyagaid, sajtóanyagod, médiapartnereid? Kérted a helyi vállalkozások és a helyszín segítségét? Ügyelj arra is, hogy oszd meg az eseményt az összes közösségi oldaladon, frissítsd weboldaladat, és ha teheted, kérd meg a hozzád közel álló előadókat, hogy ők is terjesszék a jótékonysági koncert hírét!
Járj utána annak, hogy a kedvezményezett mennyiben tud hozzájárulni az esemény promóciójához! Ugyanakkor vedd figyelembe, hogy a legtöbb nonprofit szervezet létszámhiányos és kapacitása határán áll, tehát nem biztos, hogy elegendő ideje vagy erőforrása lesz a koncert népszerűsítéséhez. Ennek ellenére mindenképpen tájékoztasd a szervezetet a céljaidról, és szerezz be prospektusokat, egyéb anyagokat, amelyek tájékoztatják a hallgatóságot a kedvezményezett munkájáról.
Végül, de nem utolsó sorban az extrák még tovább növelhetik a koncert sikerességét! Tombolatárgyak, merch értékesítés, adománydoboz, csendes árverés, nagyobb értékű jegyek – adj hozzá egy kis pluszt! Az extrák kapcsán azonban tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket: beleillenek-e ezek a koncert hangvételébe, időkeretébe és logisztikájába? Megéri-e a befolyt többletbevétel az ezen extrák biztosításához szükséges munkát?
Ha jótékonysági koncertet szeretnél adni, mi csak bátorítani tudunk, hiszen adni mindig jobb, mint kapni. Viszont, ha ezt követően a „kapni” irányába is elindulnál, regelj a Koncertbooking.com-ra, hogy 2022-ben még több fellépésed lehessen!
Forrás: cyberprmusic.com, kiemelt kép: Unsplash