Így készülj fel a következő videóinterjúra vagy podcast beszélgetésre zenészként!
A zenészek számára a videóinterjúk vagy a podcast beszélgetések remek lehetőséget kínálnak a zenéjük népszerűsítésére, az alkotói folyamat bemutatására és a rajongókkal való közvetlen kapcsolat kialakítására. Azonban, ha még kezdő vagy ezen a téren, érdemes időt szánni a felkészülésre is. Ebben a cikkben olyan tippeket hozunk, amelyek segítenek a kezdő zenészeknek maximálisan kihasználni az e beszélgetések adta lehetőségeket.
Azonosítsd a célközönséget!
Mielőtt elmész egy interjúra, gondold át, hogy kikhez fogsz beszélni, kik az adott csatorna hallgatói vagy nézői. Milyen témák érdekelhetik őket? Milyen stílusú zenét szeretnek? Mik azok a topikok, amiket inkább érdemes kerülni? Az ilyen infók segítenek abban, hogy a beszélgetés tartalmához igazítsd az üzenetedet és a stílusodat. Természetesen nem arról van szó, hogy az adott orgánum miatt bármiben változnod kellene, de jó, ha tudod, hogy az adott közönség mire fogékony, hiszen így nagyobb a valószínűsége, hogy szimpátiát váltasz ki belőlük és a jövőben is szívesen kattintanak, ha a nevedet látják.
Készíts egy elevator pitch-et!
Állítsd össze röviden és velősen, hogy ki vagy és miért érdemes figyelniük rád az embereknek. Egy jól megfogalmazott elevator pitch segít abban, hogy magabiztosan és határozottan mutatkozz be a nézőknek vagy a hallgatóknak. Az elevator pitch elnevezés onnan ered, hogy egy jól konstruált, kellően informatív miniprezentáció optimális esetben egy liftút ideje alatt is előadható, úgyhogy érdemes erre törekedned, mikor felvázolod sajátodat. Fogalmazd bele azokat a sajátos gondolatokat, fontos üzeneteket is, amelyeket mindenképpen meg szeretnél osztani a közönséggel!
Kapcsolódó tartalom: Hasznos funkció a KoncertBooking.com-on - PR asszisztens előadóknak, menedzsereknek
Gyakorolj a kérdésekkel!
Gyakorold azokat a kérdéseket, amelyeket egy interjúban vagy podcastben feltehetnek neked, de ne ragaszkodj mereven az előre kigondolt válaszokhoz, ezek legyenek csupán afféle mankók, ha elakadnál. Ha tartasz attól, hogy élesben nem fog gördülékenyen menni a válaszadás, nyugodtan beszélj a riporterrel előzetesen, egyeztessétek a témákat, kérdéseket. Az egyikőtöknek sem jó ugyanis, ha akadozó, bizonytalan iramú a beszélgetés vagy ha nincs meg a közös hang.
Beszélj az érzéseidről, gondolataidról őszintén!
Tény, ami tény: az emberek szeretik hallani a személyes történeteket és mély érzéseket. Beszélj azokról a kihívásokról, amelyekkel szembenéztél/szembenézel kezdő zenészként, és azokról az élményekről, amelyek alapjaiban formálták a zenésszé válásodat. Fontos, hogy meghatározd, hogy mennyire nyílsz meg az embereknek és mennyire engeded be őket a személyes teredbe vagy a magánéletedbe. Ha úgy érzed, hogy kényelmetlen az utóbbiakról beszélni, akkor az egyetlen megoldás az, ha ezeket a kapukat végervényesen bezárod. Koncertrálj csak a szakmai életeddel kapcsolatos élményekre, tapasztalásokra!
Legyél autentikus és természetes!
Ne próbálj meg olyannak tűnni, amilyen nem vagy! Az autentikusság és a természetesség hitelessé, vonzóbbá tesz egy zenészt a közönség számára. Légy őszinte, egyenes, ne akarj másokra hasonlítani, mert hidd el, ha elkezdesz szerepeket játszani, azt a nézők, hallgatók hamar észre fogják venni. Ha nem szoktál például idegen szavakat használni, most se erőltesd, ha nem értesz egy adott témához, inkább kerüld el, vagy ha alapból nem vagy egy extrovertált figura, ne játszd el, hogy az vagy!
Ez is érdekelhet: Tanulj, fejlődj, inspirálódj – a legjobb szakmai podcastek zenészek számára
Figyelj a testbeszédedre és hanghordozásodra!
A testbeszéd és hanghordozás jelentős hatással van arra, hogy milyen benyomást teszel a közönségre. Ügyelj arra, hogy nyugodt maradj, ne siettesd a válaszokat! Adj időt magadnak a gondolkodásra, válaszadásra! Ha gondolod, rögzíts pár mondatot előzetesen és figyeld meg, hogy hogyan beszélsz, hogyan hangsúlyozol, hogyan gesztikulálsz. A későbbiekben, ha már lesz rutinod, ezek kisimulnak, ösztönössé válnak.
Készülj fel lélekben a kritikákra!
Az interneten mindenki szabadon kifejezheti véleményét - ennek vannak pozitív és vannak negatív hozományai is. Lehet, hogy lesznek olyanok, akik nem értenek egyet veled vagy kritikát fogalmaznak meg a gondolataiddal, véleményeddel kapcsolatban. Készülj fel erre, és próbálj meg higgadtan és tisztelettudóan reagálni, ha szükséges. Az is lehet, hogy a kérdező hoz nehéz helyzetbe egy olyan kérdéssel, amivel nyíltan vagy burkoltan kritkát fogalmaz meg irányodba. Fontos, hogy ne lefagyással reagálj, hanem állj bele őszintén és ismerd el a kritikát, és/vagy védd meg az adott munkádat vagy álláspontodat!
Köszönd meg a lehetőséget!
Magától értetődik, de azért leírjuk: a videóinterjú vagy podcast adás végén mindig köszönd meg a lehetőséget, és fejezd ki a háládat azért, hogy a közönség időt szán rád és a zenédre.
Ha pedig szeretnél egyről a kettőre lépni zenészként, regisztrálj a KoncertBooking.com-ra, amely által könnyedén kimaxolhatod a klubszezont!
Kiemelt kép: Canva