A zenész reputációja a social média korában
A pozitív online reputáció, avagy hírnév kiépítése a 21. században nem egyszerű, illetve nem megy egyik napról a másikra. Egy jól működő, hatékony stratégia mentén valósulhat csak meg, amelynek kidolgozása és foganatosítása sok időt és erőfeszítést igényel. Ebben a cikkben azokról a tényezőkről lesz szó, amelyeket neked is érdemes átgondolnod zenészként online reputációd kialakítása és megőrzése érdekében.
A reputáció mibenléte
Örök igazság, hogy időbe telik a bizalom kialakítása, de csak másodpercekbe telik, hogy lerombold azt. Definíció szerint a reputáció (hírnév) kifejezés azt jelenti, hogy egy adott személyt, szervezetet, márkát vagy bármi mást miként értékelnek az emberek. Azt tükrözi, hogy az illető vagy az adott cég mennyire felel meg a tömegek elvárásainak.
Digitalizált társadalmunkban a te online hírneved akár meg is törheti a karrieredet. Emiatt tisztában kell lenned azzal, hogy mások hogyan látnak téged, és úgy kell reagálnod a kritikára, hogy az ne súlyosbítsa az esetleges mögöttes problémákat. Számos dolgot figyelembe kell venned, amikor elkezded megvizsgálni és építeni a reputációdat.
Kapcsolódó tartalom: Az asszertív kommunikációs stílus előnyei
Önmeghatározás az online térben
Mielőtt elkezdenél dolgozni a saját reputációs stratégiádon, döntő fontosságú, hogy meghatározd, ki vagy te és mi a te márkád. Ha több platformon is egységes márkaimázst hozol létre, összefüggő narratívát biztosíthatsz a közönség számára, ami hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben azonosuljanak veled. A márka irányának és központi üzenetének megértése/megértetése jelentősen alakíthatja a reputációdat, mivel az az összes többi stratégiád magját képviseli.
Ezt követően azt kell lefektetned, hogyan „nézzen ki” mindez. Ezzel kapcsolatban az a legegyszerűbb, ha megkérdezed magadtól, hogy pontosan miről szeretnél ismertté válni (a zenén kívül), és hogy hogyan tekintsenek rád az emberek? Megbízhatónak, jószívűnek, szabadnak, bátornak vagy valami másnak szeretnél mutatkozni előttük, illetve az vagy valójában is? Ha rájössz, hogy mikkel tudsz azonosulni, az hatással lesz a kommunikációs stratégiádra. Fontos azonban, hogy meggyőződj arról, hogy döntéseid és választásaid hitelesen tükrözik személyiségedet, értékeidet, és nem csupán a trendek után loholsz, miközben hamis képet festesz magadról.
A jelenlegi hírnév felmérése
Lényeges, hogy tisztán láss a jelenlegi hírneveddel kapcsolatban, hiszen az minden további lépéshez megadja az irányt. Mit mondanak rólad az emberek a neten és a való életben? Milyen cikkeket, említéseket hoz rólad a Google, amikor beírod a neved? Hogyan néznek ki jelenleg a közösségimédia-profiljaid, illetve tükrözik-e azt, hogy milyen vagy valójában és hogy mit szeretnél közölni magadról?
Az olyan eszközök, mint például a Google Alerts, segíthetnek felmérni jelenlegi online hírnevedet, és általuk megtudhatod, hogy pontosan hol jelentél meg eddig. Ha teheted, figyeld a magaddal kapcsolatos pozitív, semleges és negatív megjelenéseket egyaránt, és amennyiben úgy érzed, hogy azokkal érdemes foglalkozni, tedd meg az általad (és menedzsered által) megállapított mértékben.
A közösségi oldalak védelme
Mivel feltehetőleg sok időt, energiát fogsz szánni a közösségi médián keresztüli kommunikációra és online jelenléted egységesítésére, ügyelj arra, hogy minden social media fiókod legyen erős jelszóval védve, illetve kapcsold be a kétfaktoros hitelesítést, ha még nem tetted! Számos oka van annak, hogy mások miért próbálnak feltörni fiókokat, beleértve a féltékenységet, csalási vagy zsarolási szándékot stb. Bizonyára te sem szeretnéd, hogy valaki belépjen a fiókodba, és téves információkat terjesszen rólad, sértő tartalmakat tegyen közzé a reputációd csorbítása érdekében, vagy megpróbálja átverni a rajongóidat...
Nem beszélve arról, hogy ha használod a Meta vagy más platform hirdetési rendszerét, és illetéktelenek kezébe kerülnek a fizetéshez használt kártyaadataid, komoly anyagi veszteséget is elkönyvelhetsz, ha nem vagy elég óvatos! Egy szó, mint száz: védekezz az illetéktelen behatolók ellen!
A stílus maga az ember
Talán mondanunk sem kell, hogy a hangnemednek és kommunikációs stílusodnak hitelesen kell tükröznie téged és énmárkádat. Kommunikálj egységesen minden platformon, hogy felismerhető légy mindenhol. Kerüld az erőltetettnek és természetellenesnek tűnő szavak, kifejezések és vizuális elemek használatát, mert így könnyen „kiléphetsz önmagadból", ami negatívan befolyásolhatja a repurációdat, és megkérdőjelezi hitelességedet, integritásodat.
Ezt olvastad már? Negatív kommenteket kapsz? Ne ess pánikba!
Gondolkozz, mielőtt posztolsz!
Ez a pont a legfontosabb, mivel könnyen lenullázhatja a stratégiádba fektetett energiát az, ha meggondolatlanul teszel közzé valamit. Mindig kétszer gondold meg, mielőtt bármit is publikálsz az interneten, és kérdezd meg magadtól, hogy a tartalom bánthat-e vagy megsérthet-e valakit? Fontos továbbá az is, hogy ügyelj a megosztott információk pontosságára. A félretájékoztatás az internet korának egyik legsúlyosabb problémája, ezért légy óvatos ezzel kapcsolatban!
Mutasd meg az erényeidet - de csak a valódiakat!
Ha kiállsz egy jó ügy mellett, vagy ki szeretnéd fejteni a véleményedet, gondolataidat egy témával kapcsolatban, nyugodtan tedd meg, de vállald annak következményeit!
Azonban csak azért kiállni valami mellett, mert az erkölcsileg jó színben tűntet fel, nem szerencsés. Ezt egyes vállalatok is megteszik, például, amikor azt hazudják, hogy fenntarthatók és törődnek a környezettel, miközben a valóságban nem teszik ezt (ez a zöldmosás). Így bár fontos a figyelem felkeltése a különböző társadalmi-környezeti ügyek kapcsán, ennek szívből kell jönnie, és kézzelfogható cselekvésekkel is támogatnod kell azokat. Nyilvánvalóan nemcsak a saját reputációd miatt, hanem azért is, hogy a világ, ha nem is változik meg egycsapásra, de egy szebb, jobb hely lehessen - általad is.
Függetlenül attól, hogy mennyi időt fordítasz a hírneved építsére és kezelésére, problémák mindig előfordulhatnak. Végső soron senki sem mentes a kritikától, ezért fontos tudni, hogyan kell kezelni a konfliktusokat. Kérdéses esetekben minden esetben konzultálj hozzáértő kommunikációs szakemberrel, vagy a menedzsereddel!
Ez is érdekelhet: Ha ezek igazak rád, menedzserre van szükséged!
Ha pedig szeretnél még szélesebb hallgatói körhöz eljutni, regisztrálj a KoncertBooking.com-ra előadóként, zenekarként és töltsd fel a koncertnaptáradat digitális fellépésszervező applikációnk segítségével!