Az élőzene varázsa – a közösségi zeneélmény és ami mögötte van
Az élőzenei koncertek összekötik a különböző közösségekből és korcsoportokból származó embereket, miközben egy felejthetetlen élményt adnak a hallgatóknak. Sokan egyfajta varázslatként írják le ezt a tapasztalatot, ami azonban a pandémia kitörésével egyszer csak elillant – a rajongók hónapokig csak a négy fal között hallgathatták kedvenc zenészeiket. Egyeseket ezután annyira meghatott az első élőzenei koncert, hogy elsírták magukat... Az alábbiakban Mariusz Kozak zeneelméleti szakember nyomán próbáljuk meghatározni ezen áhítat, varázslat mibenlétét.
A zene több, mint kommunikáció
A zenére gyakran úgy tekintenek, mint a nyelv ikertestvére. Míg a szavak általában gondolatokat és ismereteket közvetítenek, a zene érzelmeket ad át.
Az előadók különféle üzeneteket közölnek közönségükkel a zene révén, majd a hallgatók dekódolják ezeket az üzeneteket és értelmezik az előadók által közvetíteni kívánt érzelmeket.
De ha a zene csak érzelmeket közvetít, akkor egy online koncert nézése semmiben sem különbözhetett volna egy élő show-tól. Végül is a hallgatók mindkét esetben ugyanazokat a dallamokat, ritmusokat hallották, nem igaz?
Tehát mi az, amit nem lehetett átélni a számítógép előtt ülve?
A rövid válasz az, hogy a zene sokkal több, mint kommunikáció. Ha személyesen, más emberekkel együtt szem- és fültanúja lehetünk a zenének, az kölcsönös fizikai és érzelmi kötelékeket hozhat létre.
A jövő elkezdődött! – itt a Koncertbooking.com!
Ha koncertekre járunk, tovább élünk
Kölcsönös ráhangolódás
Fizikai interakciók nélkül a jólétünk csorbul. Nem sikerül elérni azt, amit Alfred Schütz filozófus „kölcsönös ráhangolódásnak” nevezett, vagy amit a zongoraművész és professzor, Vijay Iyer úgy határozott meg, mint: „együtt lenni az időben”.
Az ember társas lény. Lehet, hogy ez az oka annak, hogy a világjárvány által kiváltott társadalmi elszigeteltség olyan nehéz volt sokak számára.
Amikor fizikai közelségben vagyunk, a kölcsönös egymásra hangolódásunk valójában olyan testi ritmusokat generál, amelyektől jól érezzük magunkat, és ezek a ritmusok nagyobb összetartozás érzést keltenek bennünk.
A szinkronizálódáshoz nincs szükség zenére, de a ritmusok és ütemek megkönnyítik a folyamatot azáltal, hogy formát adnak neki.
Egyrészt a zene arra ösztönzi az embereket, hogy bizonyos mozdulatokat és gesztusokat tegyenek (közösen), miközben táncolnak, tapsolnak, vagy éppen bólogatnak. Másrészt a zene időbeli támasztékot ad a közönségnek: hol helyezzék el ezeket a mozdulatokat és gesztusokat, hogy szinkronban legyenek másokkal…
Jótékonysági koncertet adnál? Mondjuk, mikre figyelj!
Koncertbooking a fizikai világban: a foglalási ügynökök szerepe
A szinkronizáció formái
Tehát a feszültség és az ellazulás, a pulzusértékek változása és az energiaingadozás pillanatainak egymásutánjában, a kölcsönös mozgás és gesztusok révén az emberek egymásra hangolódnak.
A zenét általában hanggal közvetítik, de a világ különböző zenei gyakorlatai azt sugallják, hogy az élmény nem korlátozódik kizárólag a hallásra. Valójában magában foglalhatja a látvány és az érintés szinkronizálását is.
Például a siket zenei közösségben a hang csak egy kis része a kifejezésnek. Christine Sun Kim „Face opera II” című darabjában a résztvevők a kezük használata nélkül „énekelnek”, ehelyett a mimikát és különböző mozdulatokat használnak az érzelmek közvetítésére.
Egyes kultúrákban a zene fogalmilag nem különbözik a tánctól, a rituálétól vagy a játéktól. Például az észak-amerikai Blackfeet indiánok ugyanazt a szót használják a zene, a tánc és a szertartás kombinációjára. A közép-afrikai Bayaka pigmeusoknak pedig egy kifejezésük van a zene, az együttműködés és a játék különböző formáira.
Akárhogy is, az élőzene megélése egy közösségi folyamat, amit nem lehet online koncertekkel helyettesíteni. Természetesen a pandémia alatt a zenészeknek ez volt az egyetlen lehetősége a „fellépésre” és a rajongókkal való kapcsolattartásra a zenén keresztül, de ma már ismét fizikai formában is élvezhető a zene.
Szeretnél még több élmény adni rajongóidnak? Akkor ismerd meg 100%-ban digitális koncertszervező appunkat és regisztrálj felületünkre!
Forrás: The Conversation, kiemelt kép: Unsplash