Saját weboldalt szeretnél? Ezekre figyelj! (Checklist)
A nyüzsgő online térben ma már elképzelhetetlen, hogy egy zenei produkciónak ne legyen weboldala. A saját honlap egy olyan bázis, ahol bemutathatod magad vagy a zenekarod, népszerűsítheted a koncertjeidet és közösséget építhetsz. Ugyanakkor minden bizonnyal jobban értesz a zeneszerzéshez, szövegíráshoz, mint egy weboldal felépítéséhez, ezért összeírtunk egy checklistet, amely azokat az elemeket tartalmazza, amiknek minden menő zenei weboldalon szerepelniük kell. Lássuk!
· Domain név
Első körben válassz egy egyedi domain nevet a készülő weboldaladhoz! Tudod, ez lesz az egyéni URL, amelyre kattintva mindig megtalálható leszel az interneten. Ha megvan az egyedi domain név, akkor saját email címeket is beállíthatsz.
· Design, felépítés
Válassz egy reszponzív websablont, ami külalakjában, designjában hasonlít az elképzelésedhez (Wordpress, Wix, Joomla oldalakon is válogathatsz sablonok közül), majd szabd személyre ízlésed szerint, akár egy szakember bevonásával! Rendszerezd a navigációt, gondold át jól a menüsort! A zenészek bemutatkozó oldala általában ezekkel a menüpontokkal lát napvilágot: Rólunk, Zene, Koncertek, Fényképek, Videók, Sajtó, Blog és Kapcsolat. Érdemes olyan weboldalt készíteni, ami áttekinthető, felhasználóbarát.
· Profi fotók
A mai világban nagyon fontos a vizualitás. Mielőtt belevágsz a webszerkesztésbe, mindenképp készíttess professzionális fotókat magadról, a zenekarról. A képeknek vissza kell adniuk a produkció stílusát, a zene hangulatát, a koncertek atmoszféráját. Ezeket látva alakul ki az első benyomás az oldalra látogatókban, így fontos, hogy kellő figyelmet fordíts rájuk.
· Életrajz
Az életrajz több okból is hihetetlenül fontos. Nemcsak azért, mert az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy a zenéd iránt érdeklődő emberek tájékozódjanak rólad, hanem, mert a bloggerekhez, a média képviselőihez is könnyedén eljuthatnak a másolható, cikkekben felhasználható információk. Nem beszélve arról, hogy a jól megírt biográfia fellendíti a webhely SEO-ját is.
· Zenék
Ha szeretnéd megmutatni saját szerzeményeidet a weboldaladon is, akkor töltsd fel őket a kezdőlapra vagy egy ezeknek dedikált menübe. Érdemes a streaming oldalakról beágyazni ezeket a tartalmakat a saját site-odra (Soundcloud, Mixcloud stb.) is!
· Eseménynaptár
Akár egy országjáró turnéra indulsz, akár a helyi klubban adsz koncertet, akár élőzést szervezel Instán vagy Facebookon, mindenképpen adj hozzá egy koncertnaptárt is a honlapodhoz, és tartsd naprakészen a közelgő műsoraiddal! Ha a Koncertbookingon is foglalható vagy, akkor profilod linkjét ne felejtsd el megjeleníteni a weboldaladon is. Sőt, hamarosan elérhető lesz az események beágyazása a Koncertbooking oldalról!
· Videók
Nincs mese, a rajongók imádják a videókat! Ha vannak videoklipjeid, koncertfelvételeid, ne rejtsd őket el, mutasd meg őket a weboldalon is! Használj YouTube vagy a Vimeo beágyazásokat, ezekkel egyszerűen és látványosan prezentálhatod az audiovizuális tartalmaidat.
· Webshop
Többek között egy weboldal arra is jó, hogy CD-ket, bakeliteket vagy merch-öket értékesíts (pl. pólókat, bögréket, kitűzőket stb). Ehhez szükség lesz webshopra is, amire más szabályok vonatkoznak, mint egy általános bemutatkozó oldalra, hiszen kereskedelmi célú, így járj utána alaposan, mielőtt belevágsz! A webshop kitűnő módja lehet annak, hogy meglepd rajongóidat egyedi cuccokkal és egy kis mellékes keresetre tegyél szert.
· Feliratkozás hírlevelekre
Ahhoz, hogy az aktualitásokat, friss számokat és albumokat, a koncertek részleteit és az egyéb híreket első kézből eljuttathasd a rajongóidnak, érdemes hírlevélküldő szoftvereket használnod. Építs előtte levelezőlistát – ennek legegyszerűbb módja, ha a weboldalakon beágyazod a hírlevél feliratkozás modult. Az egyik legmegbízhatóbb hírlevélküldő szoftver a MailChimp, de érdemes a Koncertbooking PR és promóciós leveleiben rejlő lehetőségeket is kihasználnod, amennyiben van profilod az oldalon.
· Támogatás
A saját weboldal révén kapcsolatot építhetsz és ápolhatsz a rajongóiddal, illetve lehetőséget adhatsz nekik arra, hogy támogassanak téged! Fontold meg a közösségi finanszírozás beágyazását vagy a rajongói előfizetések értékesítését is. Mindezek révén még több minőségi zenei tartalmat hozhatsz létre, amihez így a honlapod is hozzájárul.
Ha egyelőre nem opció számodra a weboldal készítés/készíttetés, ismerd meg a Koncertbooking felületét (ha még nem tetted), ami által még több emberhez érhetsz el a zenéddel az intelligens koncertszervezés előnyeit kihasználva. Továbbá feledd, a Koncertbooking előadói oldalán a fentiek természetesen mind létrejönnek egyfajta microsite formájában.
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: bandzoogle.com