Zenét alakítottak elektronikus mezővé szegedi kutatók
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) kutatói az elsők között alakítottak át oszcilláló elektromos mezővé egy zeneművet. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz tartozó intézet közleménye szerint régóta foglalkoztatja a tudományt a zene tudat nélküli élő anyagokra gyakorolt hatása. A legtöbb ilyen vizsgálat során a levegőből hallgatnak zenét a biomolekulák vagy élőlények. A kutatók eddig arról számoltak be, hogy a megfigyelt hatások – már ha voltak ilyenek – kismértékűek, közvetettek voltak...
Ezért az SZBK Biofizikai Intézete membrán biofizika csoportjának kutatói egy a zenéből származó, de a nyomástól eltérő időfüggő fizikai mennyiség biokémiai hatását vizsgálták meg kísérleteikben.
A zenét váltakozó árammá alakították, azt pedig enyhén rezgő, azaz oszcilláló elektromos mezővé.
18 különböző műfajú zenéből generáltak elektromos mezőt, ennek a hatásait mérték az élesztő vakuólum – sejtnedvüreg – membránján keresztül protont pumpáló enzim, a V-ATPáz működésére.
A Páli Tibor vezette csoport mérései alapján a kutatócsoport arra jutott, hogy az említett membránon keresztüli elektromos töltések mozgásaira hatással van a generált elektromos mező.
A maga nemében egyedülálló kísérlet eredményeiről szóló publikáció a Frontiers in Molecular Biosciences című tekintélyes nemzetközi folyóiratban jelent meg.
Forrás: szegedma.hu/MTI, kiemelt kép: Unsplash