Így őrizd meg hangod egészségét! #2 - Avagy ezérd mellőzd az alkoholt énekesként
Ha énekes vagy, a tested a hangszered. A fiatalabb szervezet még kevésbé van kitéve a káros külső hatásoknak, ellenállóbb, de minden elmúló évben a test egyre egyértelműbben jelzi, ha probléma van. Káros külső hatás az alkohol is, amelynek fogyasztása egyértelműen negatívan hat az énekhangra a fiatal, kezdő, valamint a képzett és tapasztalt énekesek számára egyaránt.
Azt javasoljuk, hogy ezt a bejegyzést tárgyilagosan olvasd el. Ez nem egy erkölcsi kiselődás. Ugyanakkor bízunk benne, hogy, ha sűrűn alkoholizálsz énekesként, és úgy gondolod, hogy enélkül nem tudsz végigtolni egy koncertet, az alábbi infók birtokában meg fogod tudni hozni a számodra legmegfelelőbb döntést az alkoholfogyasztással kapcsolatban. Reméljük, mielőbb.
Üzemanyag vagy méreg?
Sokan azért isznak alkoholt egy-egy megmérettetés előtt, hogy ellazuljanak, vagy épp ellenkezőleg, felspanolódjanak. Az alkohol egy bizonyos mértékig jó szolgáltatot tesz ebben.
Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy annak ellenére, hogy az alkohol folyadék, nem olyan tápanyag, mint a víz, a fehérje, a szénhidrát stb. Valójában a szervezet méregként azonosítja, és keményen dolgozik, hogy eltávolítsa azt a rendszeréből. Kis mennyiségben stimulánsként, nagyobb mennyiségben nyugtatóként hat, álmossá tesz, a még nagyobb mennyiség pedig egész egyszerűen elpusztítja a szervezetet.
Ahhoz, hogy megszabaduljon ettől a méregtől, a szervezet folyadékot bocsát ki, hogy kimossa, ezáltal fokozza a vizeletürítést és a kiszáradást. Az alkohol hatása rövidebb, mint a marihuánáé és más drogoké. Mivel vízben oldódik, a szervezet gyorsabban tudja kiüríteni az alkoholt, mint az olajban oldódó anyagok esetében. Ha alkoholos italra vágysz, a legjobb, ha inkább a fellépésed után iszol.
Kapcsolódó tartalom: Így őrizd meg hangod egészségét! – 8 egyszerű, természetes módszer
Miért? Milyen hatásai vannak az alkoholnak egy énekesre?
Kiszáradás
Próbáltál már úgy énekelni, hogy közben ki volt száradva a szád és a torkod? Ha igen, valószínűleg már tudod, hogy a hangredőidet alkotó izmok és nyálkahártyák hidratálást igényelnek a jó teljesítményhez. Ezek a hangszövetek sok kis gyors mozdulatot és beállítást végeznek annak érdekében, hogy az éneklés közben elképzelt sokféle hangzást életre keltsék. Rugalmasságuk és mozgékonyságuk nem kis mértékben függ hidratáltságuk (víztartalmuk) szintjétől, amire az alkohol károsan hat a fentebb írtak alapján.
Nyáltermelődés
Azt gondolhatnánk, hogy mivel a hangredőket nyálkahártya borítja – hasonlóan a száj belsejének szövetéhez –, ez a nyálka segíthet az éneklésben. Sajnos az alkoholfogyasztás okozta rendellenes nyálkaképződés csökkenti a hangredők rugalmasságát, és növeli a torokköszörülés igényét. Az alkohol irritálja és kiszárítja a hanghajlatokat, valamint a test többi részét is. Hogy megvédje magát, a szervezet ugyanúgy nyálkát termel az alkohol ellen, mint egy allergiás reakció esetén. Továbbá, a kitágult erek és hajszálerek, mint az alkoholfogyasztás másik lehetséges mellékhatásai, megzavarhatják a gége normál véráramlását.
Zsibbadtság
Természetesen a test és az elme ellazítása nem rossz dolog, főleg, amikor úgy érzed, hogy lámpalázad van. Igen ám, de ha mindez alkohollal történik, akkor az izomkoordináció károsodása és a hangredők fizikai hatékonyságának csökkenése figyelhető meg. Ne feledd, a gége kis izmai sok gyors, finom műveletet hajtanak végre, hogy előállítsák az énekhang minden olyan árnyalatát, amelyre csak képes. Még az izomkoordináció enyhe elvesztése is a hangmagasságon kívüli énekléshez vezethet. Továbbá, az alkohol zsibbasztó hatással lehet a torkodra, ezáltal csökkentve annak tudatát, érzetét, hogy mennyi erőt fejtesz ki éneklés közben.
Vitaminok
Kevéssé ismert tény, hogy az alkohol kiüríti a szervezet B-vitamin forrását is, pedig a B-vitamin nélkülözhetetlen az idegrendszer megfelelő működéséhez. Mivel az idegrendszered figyeli az izmaidat, az alkohol olyan, mint egy kétélű kard. Egyidejűleg rontja az idegeken keresztüli motoros irányítást, miközben csökkenti a hangredők rugalmasságát a nyálkahártyára való hatás és a kiszáradás révén.
Megéri?
Tehát most, hogy képbe kerültél néhány ténnyel az alkoholfogyasztás és az éneklés relációjában, tedd fel magadnak a kérdést: „Megéri?” Megéri az a pár pillanatnyi eufória annak tükrében, hogy milyen következményei vannak az alkoholnak a hangodra és így a karrieredre?
Mi a teendő bűnbeesés után?
- Fogyassz sok vizet vagy cukormentes zöldség- és gyümölcslevet, hogy újra hidratált legyél!
- Vegyél be néhány vitamint (C, B) és pihentesd a hangod!
- Végezz könnyű beénekléseket, hogy megerősítsd a hangizmokat!
- Gőzölj! Ez egy nyugtató kezelés a gége hidratálásához és hangkimerültség ellen még akkor is, ha nem ittál.
Neked mi vált be? Írd meg nekünk Facebookon vagy Instán! Szeretnél még többet énekelni közönség előtt? Regisztrálj a KoncertBooking.com-ra előadóként és pakold tele a koncertnaptáradat fellépésekkel!
Kiemelt kép: Canva, forrás: jeanniedeva.com, wp.stolaf.edu