A jövő már elkezdődött: zene a metaverzumban (1. rész)
Korábban a háromdimenziós, avatárokat felvonultató virtuális világ, vagyis a metaverzum csupán tudományos-fantasztikus történetnek tűnt. Azonban mióta Mark Zuckerberg és a Meta bejelentette, hogy komoly lépéseket tesz a megvalósítás irányába, egyre nagyobb a pezsgés a téma körül. Főleg a világcégek és tech óriások körében – az „átlagemberek” ugyanis még nehezen tudják elképzelni, hogy pontosan miről is van szó. Abba pedig talán még kevesebben gondolnak bele, hogy a zeneipar mi mindent profitálhat a metaverzumból…
A futurizmusban és a tudományos-fantasztikus irodalomban a metaverzum az internet egyetlen, univerzális és magával ragadó virtuális világként való hipotetikus iterációja, amelyet a virtuális valóság és a kiterjesztett valóság eszközök használata könnyít meg.
A zene szimbiotikus kapcsolatot ápol a metaverzummal; a metaverzum megnyitja az utat a zenészek és a rajongók előtt, hogy azok a zene iránti szeretetüket a virtuális világban is kibontakoztathassák.
Mivel a zene a világ egyik legváltozatosabb iparága, egyszerre magáévá teszi és formálja is a technológiai innovációkat, miközben a zenészek gyorsan tudnak alkalmazkodni a folyamatosan változó körülményekhez.
AR és VR technológia a zenében - ez lenne a jövő?
Hogyan változtatja meg a metaverzum a zeneipart?
Kezdjük azzal, hogy tisztázzuk, mi az a metaverzum! Egy olyan birodalom, amely egyesíti fizikai és virtuális világunk javait, lehetővé téve az avatarunknak (online személyiség), hogy kölcsönhatásba léphessen a környezetével és más avatarokkal. Ehhez mindössze egy headsetre és egy stabil internetkapcsolatra van szüksége.
De várhatóan hogyan fogja a metaverzum átformálni a zeneipart?
· Segít a zenészeknek és a promótereknek, hogy sokkal személyesebben érjék el közönségüket. Bár az online zenei koncerten való részvétel, ami a COVID-19 miatti lezárások alatt vált népszerűvé, lehetővé teszi a zene szerelmeseinek, hogy a világ bármely részéről élvezhessék kedvenc előadóik dalait, mindez nem egyenlő a koncerten való fizikai jelenléttel. Ennek eredményeként nem tudják magukat 100%-ban átadni az élménynek. A szakemberek szerint viszont a metaverzumban (amely tehát egyesíti a fizikai és a virtuális világot) szinte olyan, mintha a zenészek és a rajongók egy helyen tartózkodnának.
· Teret enged az újgenerációs művészetkereskedelemnek. Az NFT-k (nem helyettesíthető tokenek) iránt egyre nagyobb a kereslet – ebből persze a zeneipari szereplők is profitálhatnak, amire már több példát is láttunk. A zenészek nemcsak eladhatják a zenéjüket, hanem egyéb digitális termékeket is készíthetnek, hogy felajánlhassák azokat rajongóiknak, ezáltal nem csak zenéjükből szerezhetnek bevételt.
NFT-k: egy új világ küszöbén állunk?
· A metaverzum lehetővé teszi a zenészek számára, hogy brandjüket egy következő szintre emeljék. Azok a produkciók, amelyek az elsők között adaptálják a technológiai innovációkat, brandjüket is építik. Az olyan előadók, mint Snoop Dogg vagy Grimes, exkluzivitást kínálnak a rajongóknak különféle módokon, ez pedig támogatja énmárkájuk fejlődését is. Ezen túlmenően a metaverzum ideális platform a közösségépítéshez, illetve elősegíti az márkahűség elmélyítését is.
· Megteremti a lehetőséget arra, hogy a rajongók interakciót folytathassanak kedvenc zenészeikkel. Ahelyett, hogy a képernyő mögül néznék kedvelt zenészeiket, a fanok avatarjaik segítségével léphetnek kapcsolatba a zenészekkel. Ez pedig intimebbé, elmélyültebbé teszi az élményt, és természetesen további bevételt generálhat a zenészek számára.
Mint ilyen, a metaverzum egy valóra vált álom mindenki számára a zeneiparban, beleértve a zenészeket, a zenefogyasztókat és az innovátorokat is.
A jövőben bárki részt vehet majd egy zenei konferencián virtuálisan az otthona kényelméből. Nem kell repülőjegyet foglalni, hogy rajongóként valaki megnézze kedvenc külföldi előadójának koncertjét. Ezenkívül lehetősége lesz NFT-kbe invesztálni, hogy építse portfólióját, miközben támogatja kedvenc zenészeit.
A metaverzum negatívumai a jelenséget körülölelő hype miatt nincsenek annyira kiemelve – valószínűleg egy új, izgalmas világ köszönt be hamarosan a zeneiparban is, amibe bátran, mégis körültekintően érdemes belépni.
További érdekes cikkekre vágysz zenészként? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Forrás: thedrum.com, projectpractical.com, kiemelt kép: Unsplash