Zenei streaming és jogdíjazás külföldön
Több ízben is írtunk már arról, hogy az olyan streaming szolgáltatások, mint a Spotify vagy az Apple Music, hihetetlenül népszerűvé váltak az elmúlt években, részben a hatalmas zenei katalógusaik miatt. De hogyan szerezhetik meg ezek a platformok a jogokat a zenék streameléséhez? Lássuk a külföldi joggyakorlatot!
Ahhoz, hogy zenét streamelhessen olyan platformokon, mint a Spotify és az Apple Music, a streaming szolgáltatásnak először licencet kell szereznie az adott dalkönyvtárak szerzői jogának tulajdonosától. Ez a folyamat meglehetősen bonyolult és hosszadalmas lehet, mivel a licenc feltételeit meg kell tárgyalnia a szerzői jog tulajdonosának a streaming szolgáltatóval.
A zenei licencszerződésbe belefoglalható dolgok közé tartozik a licenc időtartama, a területek (egy vagy több), ahol a zenét streamelni fogják, és a streaming szolgáltatás által fizetendő jogdíjak összege, amit a szerzői jog tulajdonosa/tulajdonosai kapnak.
Egy zenei streaming szolgáltatáshoz általában három fő jogcsoportot kell megszerezni:
· Master jogok (lemezkiadók)
· Közzétételi jogok (dalszerzők, írók közreműködői stb.)
· PRO jogok (előadási jogokkal foglalkozó szervezetek (közműsorszórás))
Mi az a zenei licenc és miért szükséges?
A zenei licencelés olyan folyamat, amelynek során a szerzői jog tulajdonosa engedélyt ad szellemi tulajdonának meghatározott módon történő felhasználására. A streaming szolgáltatások esetében ez azt jelenti, hogy a szerzői jog tulajdonosa engedélyezi zenéjének streamingjét az adott szolgáltatónak. A licenc feltételeit általában a szerzői jog tulajdonosa és a streaming szolgáltatás dolgozza ki. Licenc nélkül a streaming szolgáltatások felelősségre vonhatók lennének a szerzői jogok megsértéséért, és számolniuk kellene a nagy pénzbírsággal és a negatív reklámmal is.
Ha te szerzőijog-tulajdonos vagy, aki szeretné zenéjét streaming szolgáltatásokhoz licencelni, tanácsos egy tapasztalt zenei jogdíj szakértő vagy ügyvéd segítségét kérni, amennyiben külföldön tartózkodsz. (Magyarországon az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesülethez érdemes fordulni.)
Milyen típusú zenei licenceket érdemes beszerezni a streaming szolgáltatáshoz?
Zene streamelésekor fontos a megfelelő licencek beszerzése a szerzői jogok tulajdonosaitól. Különféle licencek állnak rendelkezésre, és a szükséges licenc típusa a zenei streaming szolgáltatás típusától függ.
Master jogok: egy dal tényleges felvételének jogai. Ezek magukban foglalják a dal sokszorosításának, terjesztésének és előadásának jogát. Jellemzően az előadó vagy a lemezkiadók, például a Universal Music Group, a Warner Music Group, a Sony Music, a Believe stb. tulajdonában vannak.
Közzétételi jogok: a melódia, a dalszöveg, a feldolgozások jogai, amik általában a dalszerző vagy zeneszerző tulajdonában vannak. Ilyen cégek közé tartozik például a Warner Chappell Music, a Kobalt, a Universal Music Publishing és a Sony ATV. Az olyan cégek, mint a HFA (Rumblefish, Harry Fox Agency), az MRI (Music Reports INC) vagy a Crunch Digital, szintén segíthetnek ezen a téren eligazodni.
Előadási jogok: egy dal nyilvános előadásának jogai. Ez a licenc akkor szükséges, ha a streaming szolgáltatás élő közvetítést kínál, vagy ha a felhasználók igényeik szerint hallgathatják a zenét. Ezeket jellemzően a PRO-k – előadói jogokkal foglalkozó szervezetek – kezelik, mint például az ASCAP, a BMI és a SESAC az Egyesült Államokban, a SACEM Franciaországban vagy az APRA AMCOS Ausztráliában. Ezek a szervezetek jogdíjakat szednek be a szerzői jogok tulajdonosainak nevében, majd szétosztják a jogdíjakat a szerzői jogok tulajdonosai között. A nyilvános előadási engedély megszerzésekor a díjról egyeztetnie kell a PRO-val. A PRO ekkor egy általános licencet ad ki, amely lehetővé teszi, hogy a katalógusában szereplő bármely dal játszható legyen.
Ha a streaming szolgáltatás olyan videókat is kínál, amelyek szerzői joggal védett zenét tartalmaznak, fontos a szinkronizálási licenc is. Ide tartoznak a YouTube-videók, a közösségi média platformokon lejátszott videók, a TV-műsorok és a filmek.
Hogyan szerezhet engedélyt egy streaming szolgáltatás a zene streamelésére?
A zenestreamelési engedély megszerzéséhez a streaming szolgáltatásnak közvetlenül kell beszélnie a streamelni kívánt zene szerzői jogainak tulajdonosaival. A szerzői jogok tulajdonosai lehetnek egyéni dalszerzők, lemezkiadók vagy zenei kiadók tulajdonosai. A streaming szolgáltatásnak licencszerződést kell kötnie a szerzői jog tulajdonosával, és előfordulhat, hogy jogdíjat kell fizetnie a zene használatáért. A licencszerződés megkötése után a streaming szolgáltatás a szerződés feltételeinek megfelelően streamelheti a zenét.
A streaming szolgáltatás és a szerzői jog tulajdonosa közötti licencszerződés feltételei határozzák meg, hogy a streaming szolgáltatás hogyan használhatja fel a zenét.
Melyek azok a feltételek, amelyeket általában a zenei licencszerződésben tárgyalnak?
Amikor egy streaming szolgáltatás licencszerződésről tárgyal a szerzői jog tulajdonosával, általában elfogadják a következő feltételeket:
· A zene bizonyos országokban streamelhető. A világszerte érvényes licenckövetelmények közvetlenül a szerzői jogok tulajdonosaival is egyeztethetők.
· A zene csak meghatározott ideig streamelhető (megállapodás időtartama).
· Jogdíj mértéke, amit a streaming szolgáltatás a szerzői jog tulajdonosának fizet a zene használatáért. Tartalmazhatja a fizetett előfizetések százalékát, valamint a stremelésenkénti költséget és a minimális bevételi garancia összegét.
· A szerzői jog tulajdonosa beleegyezhet abba is, hogy kizárólagos jogokat ad a streaming szolgáltatásnak a zene streamelésére, ami azt jelenti, hogy egyetlen más streaming szolgáltatás sem használhatja a zenét.
Néhány ritka esetben a szerzői jog tulajdonosa beleegyezhet abba, hogy a streaming szolgáltatás ingyenesen streamelje a zenét, promóciós okokból kifolyólag. Például a szerzői jog tulajdonosa beleegyezhet abba, hogy zenéje jól láthatóan szerepeljen a streaming szolgáltatás kezdőlapján.
Szeretnél még több élő koncertet adni? Regisztrálj a KoncertBooking.com-ra és mi minden ezzel kapcsolatos terhet leveszünk a válladról!
Forrás: streamingmedia.com, blog.tunedglobal.com