Zenekart alapítanál? Ezekre figyelj a tagok kiválasztásakor
Akár a közös zenélés élvezetéért szeretnél zenekart alapítani, akár pénzkereseti lehetőségként gondolsz rá, fontos, hogy a banda tagjai minden téren passzoljanak, egységet alkossanak, miközben mindegyikük beleteszi egyedi stílusát és skill setjét. Ha nem tudod, hogyan kezdj neki a zenekari tagok felkutatásának, ez a cikk neked szól, hiszen az alábbiakban hozunk néhány jó tippet ezzel kapcsolatban.
A legtöbben a „zenekar” szót a négy-öt tagú felállással azonosítják, amelyben lehet billentyűs hangszeren, elektromos gitáron, basszusgitáron, dobon játszó személy és egy énekes. És noha ez a formáció a legelterjedtebb, ha zenekart szeretnél alapítani, nem kell korlátoznod magad annak típusában vagy a bevont személyek számában. Arra azonban érdemes gondolni, hogy a koncertek tekintetében a helyszín kulcsfontosságú, ami egy nagyobb banda esetében már több tényező figyelembevételével lehet csak működőképes, továbbá ott van még a pénzügyek elosztása is. Amennyiben inkább a fesztiválokat, nagyobb rendezvényeket célzod meg az újonnan alakuló bandával, érdemes a klasszikus zenekari felállás kialakítására törekedned, hiszen ott a „banda image" kifizetődőbb, mint az énekes-vendégzenész felállás, még, ha kevesebb is marad az elosztáskor.
Ezt olvastad már? Miért jó, ha megtanulsz még egy hangszeren játszani? Mondjuk!
Meghallgatások
Ha már van néhány potenciális jelölt, a következő etap a meghallgatások lebonyolítása. Első körben beszélgess zenéről és minden más releváns témáról a lehetséges tagokkal, illetve mérd fel az alkalmasságukat! Ehhez érdemes előzetesen kérdéseket összeírni, amik érintik az alábbiakat: tanulmányok, tapasztalat, zenei ízlés, ráérés, egyedi igények stb.
A következő körben az adott személy meghallgatása következik. Ez történhet élőben is az otthonodban vagy egy próbastúdióban. A meghallgatásokat oszd be időrendben és a hallottakról készíts jegyzetet. Jó, ha egy hozzáértő kívülállót is elhívsz, aki objektív tanácsokkal láthat el a döntési folyamatban. Ne felejtsd el rögzíteni az előadásokat!
Még egy tipp: ha nem beszélted meg előzetesen a jelentkezőkkel a meghallgatáson előadandó dalokat, próbálj akkordlapokat készíteni, vagy küldj egy összegzést a számok jellegéről a meghallgatás előtt, hogy a jelölteknek legyen idejük megismerkedni az általad elképzelt világgal, és ne azon múljon a meghallgatásuk sikere, hogy nem tudnak jól improvizálni…
Választás a jelentkezők között
Ha minden jelentkezőt meghallgattál és szerencséd van, van néhány potenciális jelölt, aki megfelelőnek tűnik. Mindegyiknek megvan a maga érdeme – na de hogyan válassz közülük?
Ha felvetted az előadásukat, akkor hallgasd vissza azokat és tedd fel magadnak a kérdést, hogy mennyire illik bele az adott karakter az általad vizionált zenekar imázsába, zenei vonalába? Hogy egy hangszeren játszó zenész mennyire tehetséges, az csak egy dolog: gondold át, milyen hangzást szeretnél létrehozni, és ahhoz mennyire passzol az adott a jelentkező, vagy mennyire tudna később rugalmas lenni.
Egy nulláról induló zenekar esetében eltarthat egy ideig, amíg a tagok megismerik egymást, illetve kiderül, tudnak-e együtt dolgozni nehéz körülmények között is. Az összes tag kiválasztása után érdemes egy meetinget szervezni az alapszabályok megbeszélésére és a közös célok kitűzésére, ezeket pedig zenekari megállapodással lehet formalizálni.
Próbák
Miután megalakult a zenekar, jöhetnek a rendszeres próbák! A próbaterem megtalálásakor figyeljetek arra, hogy a helyszínnek elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy elférjen az összes tag egymás játékának akadályozása nélkül, és legyen hangszigetelt vagy kívül eső hely, hogy a szomszédokat ne zavarjátok. Sok fiatal banda pincét vagy garázst használ erre a célra.
A kezdő bandáknak a lehető legtöbbet kell próbálniuk, hogy fejlesszék képességeiket és összecsiszolódjanak. Osszátok fel a próbákat úgy, hogy hagyjatok magatoknak időt a gyengébb dalok feljavítására, mielőtt új számokkal kezdenétek foglalkozni, de ne essetek a „túlgyakorlás” hibájába. Használjatok fel minden szünetet a változtatások, beillesztések, adaptációk stb. megbeszélésére. Ha óradíjat fizettek a próbateremért, ne pazaroljátok az időt lazulásra. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem szabad „jammelni” – mindannyian tudjuk ugyanis, hogy sok jó dal született már így.
Ha megvan pár ütős dal, jöhet a marketing stratégia kidolgozása, a branding elemek megtervezése, az első videoklip leforgatása, majd a fotózások, interjúk megszervezése. Ha nem vagy biztos magadban ezekkel kapcsolatban, kérd szakemberek segítségét!
Kapcsolódó tartalom: Klipforgatás alacsony büdzsével? Lehetséges! Mutatjuk, hogyan!
Repertoár és élő koncertek
Az, hogy milyen dalokon dolgoztok, az a bandatagok vagy a zenekar alapítójának személyes ízlésétől, a céloktól és a közönség típusától függ. A lemezszerződésre vágyó bandáknak törekedniük kell arra, hogy minél több saját daluk legyen, amiket az élő fellépések alkalmával előadhatnak.
A koncertekkel kapcsolatban azonban ne várjátok, hogy azonnal a Sziget nagyszínpadán léptek fel. Ha már biztosak vagytok abban, hogy készen álltok az élő zenélésre, akkor érdemes regisztrálnotok a KoncertBooking.com-ra, amely mint digitális koncertszervező asszisztens segít beindítani a karriereteket azzal, hogy potenciális megrendelők százainak teszi lehetővé, hogy lefoglalják a bandátokat egy-egy eseményre. A szolgáltatások már kezdő zenekarok számára is igénybe vehetők, úgyhogy mindenképpen érdemes kipróbálni!
Forrás: vocalist.org.uk, kiemelt kép: Unsplash