Élőzz úgy, akár a profik!
Noha az élő közvetítés nem helyettesíti a valós, személyes show nyújtotta élményt, mégis egy magával ragadó technológia, ami a világjárvány alatt lett igazán népszerű. Ebben a cikkben néhány hasznos tippet adunk az induláshoz, illetve a sikeres folytatáshoz az élőzés kapcsán. Vágjunk is bele!
Mi az élő közvetítés, vagyis live streaming?
Az élő közvetítés bármely olyan média (videó, hang vagy mindkettő), amelyet rögzítenek és élőben közvetítenek - egyidejűleg. A „streaming” és az „live streaming” (cikkünkben: élő közvetítés) közötti különbség az, hogy a streaming egy igény szerint, korábban rögzített tartalom – gondoljunk csak a Netflixre vagy a Spotify-ra. Míg az élő közvetítés, ahogy a neve is mutatja, élőben zajlik.
Az élőzés további előnyökkel jár a közönség számára, és megvan benne a fizikai a „bármi megtörténhet” izgalma és spontaneitása. Ez, valamint az, hogy a nézők interakcióba léphetnek az előadóval az élők alatt, még az introvertált fanoknak is lehetőséget ad az elköteleződésre, a rajongás új dimenzióinak megtapasztalására.
Igen ám, de mégis miért olyan népszerű az élőzés?
A kérdés adott: miért venné a fáradságot egy zenész, hogy élő közvetítést indítson? Miért bajlódjon a beállításokkal, a fényeléssel, a tartalmak megtervezésével?
A válasz egyszerű: a rajongók most jobban vágynak a videós tartalmakra, mint valaha. További nagy előnye az élő közvetítésnek, hogy azokra nem csak a jelenlegi rajongóid fognak ráhangolódni. A nézők szeretik, ha megnyílik előttük a zenész, ha betekinthetnek személyes tereikbe, ha kérhetnek/kérdezhetnek tőlük, ha személyiségük egy-egy új szeletét ismerhetik meg.
A spontaneitáson és a szórakoztatáson túlmenően konkrétabb előnyökkel is jár a zene élő közvetítése:
· A rendszeresen ütemezett élő közvetítések lehetővé teszik, hogy különböző dalokat mutass be és az előadóművészet más rétegeit, például a dalok mögött meghúzódó történeteket is megvilágításba helyezhesd.
· Az algoritmusok előnyben részesítik a natív videókat (olyan tartalom, amely a platformon jött létre és ott él tovább, nem pedig egy másik platformra hivatkozik).
· Az élő közvetítéseken keresztüli rendszeres tartalom folyamatos jelenlétet biztosít a közösségi médiában.
· Számos felület értesíti a felhasználókat, amikor élő adás indul, így az emberek a legtöbb esetben tudni fogják, hogy épp élőzik kedvenc előadójuk.
· Az élő közvetítések párhuzamosan működhetnek a közösségi médiában megjelenített hirdetésekkel, így a vadonatúj rajongók gyorsan, mélyebb szinten kapcsolódhatnak zenéidhez.
· Az ismétlődő élő közvetítések számos lehetőséget kínálnak például merch árucikkek felkínálására és hírközlésekre is anélkül, hogy „nyomulósnak” tűnnél.
· Az élőben közvetített és rögzített tartalmat később könnyen fel lehet vágni rövidebb bejegyzésekre és videókra – ez plusz muníciót biztosít számodra a közösségi média platformokra.
Vidd be a rajongókat a színfalak mögé, avagy videóötletek zenészeknek
Hogyan indítsak élő közvetítést?
Mostmár látható, hogy milyen szuper előnyei vannak az élőzésnek, igaz? De mi minden kell hozzá?
Íme egy rövid checklist a kezdetekhez:
· Webkamera (ha a számítógépet használod a telefon helyett)
· Mikrofon
· Jó internet kapcsolat
· Szükség esetén némi extra világítás (vagy természetes fény)
· Választott hangszer(ek)
A környezet, ahonnan élőben közvetítesz, szintén fontos. Néhány dolgot figyelembe kell venni ezzel kapcsolatban:
· Csendes hely: A mikrofonok szinte mindent felvesznek a környezetedben, ezért ügyelj arra, hogy olyan helyen élőzz, ahol nincs kültéri zaj. Senki sem akarja hallani, hogy autók dudálnak a nappalid, stúdiód ablaka alatt/előtt a videó nézése közben.
· Minőségi akusztika: Kerüld a visszhangos, nagy tereket, különösen, ha bármilyen erősítős hangszeren játszol.
És ennyi! Ez minden, amire szükséged van ahhoz, hogy élőben játssz zenét az interneten. De jöjjön a „hogyan” második része: hová érdemes élőzni?
Melyek a legjobb platformok az élő közvetítések kapcsán?
Az egyszerűség kedvéért most csak az ingyenes lehetőségeket ismertetjük. Igen, vannak fizetős platformok az élőzéshez, de valószínűleg az ingyenes felületeken is meg fogod találni a közönségedet.
Íme a legjobb ingyenes lehetőségek élő közvetítéshez, amelyeket már valószínűleg te mint zenész és a közönséged is jól ismer:
· YouTube Live
· Instagram Live
· Facebook Live
· Twitch
· Zoom
Hogyan kereshetek pénzt élő közvetítésekkel?
Az élő közvetítések növelhetik a rajongótáborodat és segíthetnek a fanokkal való kapcsolattartásban, ami közvetetten is több bevételt hozhat neked. De közvetlenül az élő közvetítésekből is kereshetsz pénzt.
Íme az ingyenes élő közvetítési platformok bevételi lehetőségei:
Facebook és Instagram: Mivel mindkét platform szinergiában van egymással, a megoldás mindkettőnél ugyanaz. Használhatod a PayPal.me linket kommentben, bio-ban. A Facebook úgynevezett borravalót is kínál a Facebook Stars szolgáltatás révén.
YouTube Live: Hirdetéseket helyezhetsz el élő közvetítéseidbe, akárcsak egy normál YouTube-videó esetében. Havi tagságot is beállíthatsz csatornádhoz, és különféle ösztönzőket kínálhatsz a taggá váló nézőknek. És természetesen ott van a PayPal.me, amit linkelhetsz a videóban és leírásban is.
Twitch: A Twitch sajátos rendszert használ. A bitek olyan virtuális javak, amelyeket nézőid „szurkolásra” használhatnak fel a chatben, hogy kimutassák támogatásukat, nagy pillanatokat ünnepelhessenek és üzenetük hangsúlyosabbá váljon. Amikor egy felhasználó jelzi elégedettségét, animált drágaköves bit hangulatjelek, Cheermotok (népszerű hangulatjelek animált változatai), vagy egyedi (partneri) Cheermote-ok jelennek meg a chatben. Chatedben minden elhasznált bitért 0,01 dollárt kapsz. Ezen kívül nézőid előfizethetnek (különböző előfizetői fokozatok léteznek) és ajándékozhatnak is előfizetést.
Mit érdemes játszani élőzéskor?
A „miért” és a „hogyan” megválaszolásával elérkeztünk a harmadik kérdéshez: „mit” is kellene játszani élőben? Ha ez lesz az első alkalom, akkor egy nagyszerű módja a kezdésnek, ha néhány saját dalt veszel fel a repertoárba.
Ezáltal kapcsolatba léphetsz olyan rajongókkal, akik felismerik a dalaidat, és bemutatkozhatsz az új hallgatóknak is. A három legjobb daloddal felcsigázhatod őket, majd két erős feldolgozással tedd fel az i-re a pontot!
Az élő közvetítés azonban sokkal több lehet dalok egyszerű előadásánál.
Íme három ötlet, amelyeket érdemes megfontolni, ha volt már néhány fellépésed (ha szeretnél még többet, tudod, mi a dolgod: regisztráció a Koncertbookingra produkcióként)
Dalszerző workshopok: Szeretsz dalokat írni? Hozz létre egy élő közvetítést, amelyben együttműködsz a nézőkkel egy dal szövegének megírásán. Függetlenül attól, hogy félkész anyagot dobsz be, amit közösen befejezhettek, vagy egy vadonatúj dalba kezdesz, a rajongóid el lesznek ájulva attól, hogy a segítségüket kéred egy szerzemény kapcsán.
Kérdezz-felelek: Rendezz egy kérdés-felelek szekciót élőben! Ezek olyan szórakoztató, nem mindennapi interakciók, ahol igazán önmagad lehetsz. Lehetővé teszik, hogy spontán legyél, miközben a rajongóid még jobban megismerhetnek.
Mesterkurzusok: Élvezed a groovokat a dobon? Vagy keményen aprítod a gitárt? Tudsz egy hangképzési trükköt? Vezess egy mesterkurzust, és fedd fel a közönséged előtt egy-két sajátos képességed! Az emberek a legjobbaktól akarnak tanulni, úgyhogy ne vonakodj attól, hogy segítesz nekik!
Milyen hosszú legyen az élő közvetítésem?
Valójában nincs egyértelmű, minden helyzetben működő válasz erre, mivel ez számos tényezőtől függ, beleértve a saját (zenei) stílusodat, a használt platformot és a közönséget.
Az élő közvetítés ideális hossza a tapasztalatok alapján fog kiderülni. Számos platformon tudod ellenőrizni a nézői mérőszámokat, így nyomon követheted statisztikákat, és ezek ismeretében tudsz optimalizálni.
További tippek az élőzéshez
· Ne stresszelj! Idővel gördülékenyebben fog menni az élő közvetítés – Róma sem egy nap alatt épült!
· Ez nem egy koncert – az élő közvetítés kötetlenebb és interaktívabb, mint egy olyan koncerthelyzet. Tehát légy laza, hétköznapi és kommunikatív!
· Nem kell sterilnek lennie! A rendetlen hálószoba még autentikusabb hátteret jelenthet egy élő közvetítéshez, mint egy lecsupaszított tér vagy egy díszes stúdió. Egy a lényeg: maradj hiteles!
· Mindig tegyél fel kérdéseket! Játssz egy kicsit, majd korán vond be a közönségedet! Az oda-vissza párbeszédek elkötelezettséget mutatnak, ami arra készteti a platformot, hogy több nézővel ossza meg az élő közvetítést.
· Kezdd valami viccessel vagy látványossal, hogy az emberek egyből felkapják rá a fejüket!
· Élvezd! Az embereknek most nagyobb szükségük van a könnyed tartalmakra, a kikapcsolódásra, mint valaha. Szórakozz te is a közönséggel – ha ezt eléred, már megérte vele foglalkozni.
Ha szeretnél további inspiráló szakmai tartalmakat olvasni, kövesd a KoncertBooking.com blogját!
Forrás: cyberprmusic.com, kiemelt kép: Unsplash