A régi zenék jobbak, mint a maiak?
Az MRC egyik kutatása alapján az Egyesült Államokban hallgatott zenék több mint 70%-a 18 hónapnál régebbi, de sok esetben még ennél is korábban keletkezett, akár évtizedekkel ezelőtti dalok a legnépszerűbbek manapság. Úgy tűnik, a régi zene hajtja a zenei üzletág profitját, még akkor is, ha napjainkban a legújabb slágerek kapnak nagy felhajtást. Bobby Owsinski cikke nyomán mi is feltettük a kérdést: a régi zene jobb, mint az új zene?
Bizonyos tekintetben igen, a régi zene jobb a mainál, más szempontból pedig nem. Tény, hogy korszaktól függetlenül mindig készülnek nagyszerű szerzemények. A lemezkiadók azonban sajnos inkább azokat az előadókat helyezik előtérbe, akik népszerűek, és bármi legyen is a jelenlegi trend, bármilyen minőségű is az aktuális favorit, többet és többet akarnak belőlük.
Az 1970-es és 80-as években az egyik dolog, ami a zeneipart vezérelte, az egyediség keresése volt – legalábbis külföldön. Az előadók és a kiadók nem féltek kockáztatni, és ennek eredményeként rengeteg kiemelkedő zene közül válogathattunk. A zenének nem voltak alműfajai (pl. trip-hop, death metal stb.) – minden belefért egy-egy nagy műfaji esernyő alá, nem foglalkoztunk további boncolgatással.
Az FM rádió a csúcson volt, és a DJ sajátos ízlése miatt kapcsolódhatott be ennek forgatagába. Szabadon pörgethetett, amit akart. Ennek eredményeként a hallgató sokféle előadóval találkozott; a Marivishnu Orchestra közvetlenül a Deep Purple-t követően csendült fel, amit Gil Scott Heron vagy Sly Stone előzött meg a rádióban.
Manapság inkább a niche-ekről és algoritmusokról szól minden. Változásban vagyunk.
Minél könnyebben megvalósítható, annál jobb?
A technológia egyfelől áldás, az innováció a 21. század meghatározó alapköve, a digitális transzformációval pedig egyik oldalról rengeteget nyert a zeneipar.
Másrészről viszont a zenészek, dalszerzők egy része az eletronikus készülékeknek és online programoknak köszönhetően ellustul. Minek ugyanis vesződni a hangszereken való játék makulátlanná csiszolásával, zenekar alapításával vagy többórás stúdiózással, ha egy jól irányított loop vagy beat megtalálásával könnyedén létrehozható az év slágere?
Ez persze nem azt jelenti, hogy nem születhetnek kiváló dalok ilyen módon, viszont korlátozó tényezők is lehet a dalírásban, mivel egyszerű kétakkordos dalok létrehozására ösztönöznek, még egyszerűbb dallammal…
5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
A régi zene vonzereje
Szóval, a régi zene nem feltétlenül jobb, de van néhány dolog, ami a múlt slágereiben megvan, de a maiakban nincs.
Vegyük például az akkordmintákat. A 2000 körül dalok némelyike egy jól eltalált híd vagy refrén segítségével olyan megoldásokat kínált, amellyel ma már ritkán találkozunk (például David Bowie "Life On Mars" vagy Elton John "I Guess Why They Call It The Blues" című száma tökéletes példák erre).
Na és persze itt van az energia, a dinamika kérdése is. A loop vagy a beat az energiaidő egy adott pillanatát rögzíti, amely újra és újra megismétlődik. Egy igazi ritmusszekcióval rendelkező dal energiája úgy áramlik, akár az élet – egyszer fent, egyszer lent, feszültség és elengedés váltakozása... Tom Petty és a The Heartbreakers „Refugee” című száma, vagy Lionel Ritchie „All Night Long”-ja (főleg a híd utáni outro) remekül mintázza mindezt.
A modern zenei produkció ennek az ősenergiának a nagy részét kipréselte a zenéből azáltal, hogy egy statikus ritmusszekcióhoz hozzáadott vagy abból kivont mixelemeket, hogy váltakoztassa az energiaszintet, ahelyett, hogy a játék intenzitásával érte volna el mindezt, de ez a dolog nem ma kezdődött.
Változnak a trendek
Egy biztos, hogy a zene fejlődni és változni fog, ahogy eddig is. Lesznek új előadók, akik a jelenleg elérhető eszközöket fogják alkalmazni, majd összeolvasztják ezeket a múlt eszközeivel, így szárnyra kaphat egy új, „összevont” trend.
A loopokkal és beatekkel való produkció feledésbe merülhet, amint a zenekarok újra főszereplőkké válnak, vagy a dalszerzők megpróbálnak valami mást is, mint az 1-4-5 akkordszerkezetet, és ehelyett akkordváltásokkal, különböző dalformákkal és dallamugrásokkal próbálják lenyűgözni a közönséget.
Maradj hiteles úgy, hogy közben haladsz a trenddel! Regisztrálj a KoncertBooking.com-ra és fedezd fel a digitális koncertfoglalás előnyeit zenészként!
Forrás: music3point0.com, kiemelt kép: Unsplash