Így őrizd meg a füleid egészségét
Zenészként füleid folyamatosan intenzív hatásoknak vannak kitéve. A rossz hír az, hogy a halláskárosodás idővel csak súlyosbodik, és ha nem teszel lépéseket, visszafordíthatatlanná válik. De van jó hír is: soha nem késő elkezdeni a füleid egészségének megőrzését. Jöjjenek is a bevált módszerek ezzel kapcsolatban!
60% 60 percig
Bárcsak korábban hallottunk volna erről a szabályról! A füleid védelme érdekében érdemes neked is átállnod az úgynevezett 60% 60 percig rendszerre. Hogy mit jelent ez?
Zenehallgatás közben lehetőleg az eszköz ne lépje túl maximális hangerejének 60%-át – bár a pontos százalékos arány függ az eszköztől és attól, hogy mit hallgatsz. Továbbá mindenképp tarts szünetet 60 perces folyamatos zenehallgatás után! Nem is olyan bonyolult, igaz?
Ez is érdekelhet: Így őrizd meg hangod egészségét! – 8 egyszerű, természetes módszer
Használj füldugót!
A hangszórók súlyosan károsíthatják a dobhártyát, különösen, ha a közvetlen közelükben vagy, például a fellépések alkalmával. Megfigyelések szerint a koncertek zajszintje elérheti a 105-110 dB-t, ami akár már 5 perc (!) után halláskárosodást okozhat.
Ha rendszeresen tartózkodsz hangos környezetben, például koncerteken, megéri beruházni egyedileg formázott, speciális füldugókba. Ezek alacsony frekvenciaátvitellel működnek, így a zene ugyanúgy szól rajtuk keresztül, csak halkabban. A füldugóval biztonságosabban tombolhatsz a színpad közepén, akár a legnagyobb mélynyomó mellett is.
A legtöbb drogériában kapható, eldobható habszivacs füldugók is kellő védelmet nyújtanak (amolyan „jobb, mint a semmi”-alapon), ha a drágább hallásvédő eszközöket jelenleg nem áll módodban beszerezni. Hátrányuk, hogy nem kívánt módon tompítják a hangot a frekvenciaegyensúly megzavarása miatt.
Ne maradj le erről sem: 5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
Figyelj a fülfáradtságra!
Csakúgy, mint bármely testrészed vagy érzékszerved, a füleid is elfáradhatnak, ha intenzív ingereknek vannak kitéve – ha folyamatosan, szünet nélkül használod őket, sokkal gyorsabban fáradnak el. Ha pedig elérted ezt az állapotot, akkor az a képességed, hogy objektív döntéseket hozz, sérül. Például, ha fáradtak a füleid, sokkal nagyobb valószínűséggel ragadsz bele egy loopba, és ugyanazt a 16 ütemet hallgatod újra és újra, feleslegesen.
A fülfáradtság leküzdésének egyik leghatékonyabb módja, ha adsz magadnak egy kis szünetet zenélés közben; legalább 5-10 percet javaslunk óránként. Kelj fel és sétálj, vidd ki a kutyádat a szabadba, jógázz vagy tornázz egyet! A test mozgásban tartása pozitív hatással lesz a hangulatodra és energiaszintedre, amellett, hogy így megóvod a füleid egészségét is.
Próbálj ki egy mérőalkalmazást!
Te képben vagy azzal, hogy mi az, ami már hangos, és mi az, ami még az „egészséges” tartományon belül van? A stúdiód kalibrálásának egyik legfontosabb része a hangnyomásszint mérésével annak megértése, hogy valójában mennyire zajos a környezeted.
Korábban ehhez egy dedikált mérőeszközre volt szükség, de manapság már használhatod erre a célra a telefonod mikrofonját egy alkalmazással párosítva. Egyesek azonban azt mondják, hogy a telefon mikrofonja megbízhatatlan erre a célra – nem futtattunk le teszteket annak megállapítására, hogy ez igaz-e vagy sem, de legalább néhány alapvető infó begyűjtése (akkor applikációval) segít megállapítani, hogy milyen hangtartományon belül érdemes dolgozni.
Ha érdekel a dobtanulás: YouTube zenészeknek, 1. rész: a 7 legjobb csatorna dobtanuláshoz
Vedd halkabbra – munka közben is!
Nincs azzal semmi baj, ha néhányszor hangosan is lejátszod a számot vagy azt a dalrészletet, amin dolgoztál, esetleg a munkamenet végén feltekered a hangerőt, hogy ellenőrizd az új szerzeményt, de! Kerüld el, hogy a teljes munkamenet alatt maxon szóljon a zene! Hiszen ez visszafordíthatatlan halláskárosodáshoz vezethet.
Ehelyett azt javasoljuk, hogy hangszóróiddal vagy fejhallgatódat próbáld meg a lehető leghalkabbra állítani, illetve optimalizálni őket a fentebb emlegetett mérést követően.
Egy szó, mint száz: védd a füledet, hiszen ezek révén vagy az, aki, általuk lehetsz sikeres zenész. Te milyen óvintézkedéseket teszel füleid egészségének megőrzése érdekében? Írd meg nekünk Facebookon vagy Instán kommentben!
Forrás: splice.com, kiemelt kép: Unsplash